Kod błędu P2626 – obwód trymowania prądu pompowania czujnika O2 otwarty (Bank 1, Czujnik 1)

Kod błędu P2626 brzmi jak „obwód trymowania prądu pompowania czujnika O2 otwarty (Bank 1, Czujnik 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Pumping Current Trim Circuit Open (Bank 1, Sensor 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2626

Kod błędu OBD-II P2626 jest zdefiniowany jako „Sensor O₂ (Bank 1, Sensor 1) obwód korekcji prądu otwarty”. Ustawia się, gdy PCM wykryje napięcie sygnału czujnika poza dopuszczalnym lub oczekiwanym zakresem podczas zwalniania. Bank 1 odnosi się do grupy cylindrów, w której znajduje się cylinder numer 1. A Czujnik 1 odnosi się do czujnika tlenu przed katalizatorem.

Kod błędu P2626 – obwód trymowania prądu pompowania czujnika O2 otwarty (Bank 1, Czujnik 1)

Starsze wąskopasmowe czujniki tlenu O₂ reagują na zmiany poziomu tlenu w strumieniu spalin. Generują one napięcia sygnałowe na podstawie rzeczywistej zawartości tlenu w strumieniu spalin. Ale zmiany w generowanych napięciach sygnałowych mogą być gwałtowne. Gdy silnik zmienia tryb pracy z mieszanki bogatej na ubogą, na przykład podczas zwalniania.

Szerokopasmowe czujniki tlenu O₂ nowej generacji robią mniej więcej to samo, ale znacznie skuteczniej. Osiąga się to dzięki złożonej zależności pomiędzy rzeczywistą komórką sterującą szerokopasmowego czujnika tlenu. Podobnie jak materiał, z którego jest wykonany oraz dodatkowa elektronika zarówno w czujniku, jak i jego obwodzie sterującym.

Podczas normalnej pracy czujnik O₂ reaguje na zmiany zawartości tlenu w strumieniu spalin.  W zależności od rodzaju czujnika, wykrywa on zmiany napięcia sygnału lub oporu elektrycznego. Którego PCM używa, aby utrzymać stosunek powietrza do paliwa jak najbliżej idealnego stosunku 14,7:1.

W pełni sprawny czujnik tlenu nie może generować napięcia sygnału lub oporu, który nie ulega zmianie. Typowy zakres napięcia sygnału wynosi od 0,1 V do 0,9 V.

Kod P2626 jest zwykle ustawiany, gdy napięcie sygnału z czujnika przekracza wartość, którą PCM spodziewa się otrzymać w określonym czasie. Wartość ta jest generowana na podstawie aktualnych warunków pracy oraz obciążenia i prędkości obrotowej silnika.

W większości przypadków odchylenie w którymkolwiek kierunku o więcej niż 10% wartości oczekiwanej spowoduje ustawienie kodu i zapalenie się lampki kontrolnej silnika. Wskaźnik zapali się również, gdy okres odchylenia ciągłego przekroczy 8 sekund.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2626 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

  1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
  2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
  3. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
  4. Drgania silnika podczas przyspieszania.
  5. Zmniejszona moc silnika.
  6. Zwiększone zużycie paliwa.
  7. Czarny dym wydobywający się z rury wydechowej.

Ciężkość kodu usterki P2626 waha się od średniej do wysokiej. Jednak pozostawiony bez leczenia przez dłuższy czas może doprowadzić do awarii katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P2626 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

  • Czujnik tlenu O₂ lub jego grzałka są uszkodzone.
  • Nagromadzenie węgla lub innych zanieczyszczeń na czujniku O₂.
  • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów.
  • Przepalony bezpiecznik.
  • Problem z ciśnieniem paliwa lub wtryskiwaczem paliwa.
  • Nieszczelny dolot powietrza lub podciśnienie w silniku.
  • Nadmierny wyciek spalin.
  • Wadliwy masowy czujnik przepływu powietrza (MAF).
  • Uszkodzony czujnik jak również regulator ciśnienia paliwa.
  • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2626

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2626:

  1. Sprawdzić wiązkę przewodów i złącza.
  2. Sprawdzić wzrokowo przewody podciśnienia.
  3. Przeprowadzić test ciśnienia paliwa.
  4. Przetestować czujniki pod kątem awarii. W razie potrzeby wymienić.
  5. Sprawdzić moduł PCM, w razie potrzeby wymienić.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdzić wiązkę przewodów i złącza prowadzące do czujnika, sprawdzić pod kątem przetarć lub stopionych połączeń i w razie potrzeby naprawić. Sprawdzić wzrokowo przewody podciśnienia. Jeśli zostanie ustalone, że problemem jest wyciek podciśnienia, rozsądnie byłoby wymienić wszystkie przewody podciśnienia.

Wyjąć czujnik tlenu O₂ z pojazdu i sprawdzić, czy nie jest zanieczyszczony, uszkodzony lub nie ma na nim osadów. Należy pamiętać, że zabrudzone lub uszkodzone czujniki tlenu nie mogą być czyszczone ani naprawiane.

Podczas wymiany czujnika należy upewnić się, że wszystkie przewody są prawidłowo podłączone, poprowadzone z dala od gorących elementów układu wydechowego. Zamocować bezpiecznie, aby zapobiec tarciu lub ścieraniu się innych elementów.

Wyczyść kod usterki P2626 i jazda próbna, aby sprawdzić, czy kod powróci, co jest bardzo mało prawdopodobne. Jeśli jednak powróci, to prawdopodobnie uszkodzony jest również wymieniony czujnik lub uszkodzone są obwody monitorujące w PCM.

Sprawdź aktualne biuletyny serwisowe (TSB) dla swojego samochodu. W niektórych przypadkach PCM może zostać skalibrowany, a problem P2626 rozwiązany.

Kontrola napięcia

Kiedy mieszanka paliwowa jest zrównoważona i ma stosunek około 14,7:1, co jest normalne dla większości silników. W tym przypadku osiąga się optymalną wydajność, a czujnik będzie wskazywał około 0,45 V.

Czujnik tlenu generuje zwykle do około 0,9 V, gdy mieszanka paliwowa jest bogata i w spalinach obecny jest niespalony tlen. Gdy mieszanka jest uboga, napięcie wyjściowe czujnika spadnie do około 0,1 V.

Jeśli test wykryje brak zasilania lub masy, należy przeprowadzić kontrolę ciągłości wiązki przewodów. Kontrola ciągłości powinna być zawsze przeprowadzana przy odłączonym zasilaniu.

Normalny odczyt powinien wynosić 0 omów rezystancji, chyba że dane techniczne stanowią inaczej. Opór lub brak ciągłości wskazuje, że uszkodzone okablowanie jest otwarte lub zwarte.  Należy go naprawić lub wymienić, a następnie ponownie sprawdzić błąd P2626.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2626 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

  • Audi
  • BMW
  • Chevrolet (Captiva)
  • Citroen
  • Fiat (Ducato)
  • Ford (Focus)
  • Hyundai (Avante, Elantra)
  • Kia (Spectra)
  • Mercedes-Benz (Sprinter)
  • Mini (Cooper)
  • Peugeot (207, 308, 408)
  • Skoda (Octavia)
  • Volkswagen (Golf, Jetta, Passat)

W przypadku kodu usterki P2626 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0030, P2627, P2628, P2629, P2630, P2631.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz