Kod błędu P2603 brzmi jak „obwód sterowania pompy płynu chłodzącego „A” wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Coolant Pump „A” Control Circuit High”.
Opis techniczny i dekodowanie błędu P2603
Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P2603 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.
Gdy PCM (Moduł sterowania układem napędowym) wykryje problem w obwodzie sterowania pomocniczej pompy płynu chłodzącego, zapisuje kod P2603. Zapala się również kontrolka check engine. Ten kod może być wykryty przez kilka pomocniczych modułów sterujących, nie tylko przez PCM.
Przy niższych prędkościach obrotowych silnik nie jest w stanie przepchnąć przez układ tyle płynu chłodzącego, ile jest wymagane, aby zapobiec przegrzaniu. Zapobiega to przegrzewaniu się układu chłodzenia. Pompa płynu chłodzącego działa na zasadzie elektronicznego obiegu w układzie. Dzieje się tak, gdy samochód pracuje na biegu jałowym lub przy niskiej prędkości obrotowej silnika.
Jeśli w pamięci PCM zapisany jest kod P2603, oznacza to następujący problem. Obwód pompy płynu chłodzącego pracuje poza ustawieniami producenta.
Procedury rozwiązywania problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu pompy płynu chłodzącego i kolorów przewodów.
Objawy wadliwego działania
Głównym objawem błędu P2603 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.
Mogą się one również objawiać jako:
- Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
- Silnik mógł się przegrzać.
- System klimatyzacji nie działa prawidłowo.
Jazda z przegrzanym silnikiem może spowodować jego nieodwracalne uszkodzenie, którego naprawa będzie kosztować znaczne sumy pieniędzy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój samochód będzie się coraz częściej przegrzewał. Szczególnie przy niskich prędkościach obrotowych silnika, dopóki nie zostanie rozwiązany problem z P2603.
Przyczyny błędów
Kod P2603 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:
- Zwarcie, przerwanie przewodów lub rozłączenie złączy w wiązce przewodów do pompy płynu chłodzącego.
- Otwarty lub luźny przewód uziemiający.
- Uszkodzona pompa płynu chłodzącego.
- Uszkodzenie PCM jest mało prawdopodobne.
Jak skasować lub zresetować kod błędu P2603
Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2603:
- Naprawić lub wymienić przewody i złącza w wiązkach doprowadzonych do pompy.
- Podłącz ponownie lub napraw luźne lub uszkodzone przewody uziemienia.
- Wymiana pompy płynu chłodzącego.
- Wymienić uszkodzony moduł PCM.
Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów
W pierwszej kolejności należy sprawdzić Biuletyny Techniczne (TSB) dla danego pojazdu. Twój problem z P2603 może być znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozowania.
Następnie zlokalizować pompę płynu chłodzącego w danym pojeździe. Siłownik ten jest zwykle montowany z przodu silnika. Na górze silnika, wewnątrz nadkola lub przy grodzi.
Testowanie wiązki przewodów
Po znalezieniu należy sprawdzić wzrokowo złącze i wiązkę przewodów. Należy szukać zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów przypalenia lub stopionego plastiku. Odłącz złącze i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz złącza.
Sprawdź, czy wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z włosiem z tworzywa sztucznego. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na powierzchnie styków zacisków.
Jeśli posiadasz narzędzie do skanowania diagnostycznego, usuń z pamięci diagnostyczne kody błędów i sprawdź, czy kod P2603 powróci. Jeśli tak nie jest, najprawdopodobniej wystąpił problem z okablowaniem.
Kontrola pompy
Jeśli powraca kod P2603, należy sprawdzić pompę i związane z nią obwody. Na każdej pompie są zwykle 2 przewody. Najpierw należy odłączyć wiązkę przewodów biegnących do pompy płynu chłodzącego.
Używając multimetru cyfrowego, podłącz jeden przewód miernika do jednego z zacisków pompy. Pozostały przewód miernika należy podłączyć do drugiego zacisku pompy. Nie może on być otwarty ani zwarty.
Sprawdź charakterystykę oporu dla danego samochodu. Jeśli pompa jest zwarta, opór będzie nieskończony lub nie będzie go wcale. W takim przypadku należy wymienić pompę płynu chłodzącego.
Jeśli test wypadnie pomyślnie, należy sprawdzić za pomocą multimetru, czy do obwodu zasilania pompy płynu chłodzącego jest podłączone napięcie 12 V. Przewód czerwony do obwodu zasilania napędu, przewód czarny do uziemienia.
Za pomocą narzędzia diagnostycznego, które może aktywować pompę płynu chłodzącego, włącz siłownik. Jeżeli na siłowniku nie ma napięcia 12 V, należy naprawić okablowanie od PCM lub przekaźnika do pompy. Również w tym przypadku może być uszkodzony moduł PCM.
Jeśli wszystko jest w porządku, sprawdź, czy masz dobre połączenie z masą przy pompie płynu chłodzącego. Podłącz lampę testową do plusa akumulatora 12 V (przewód czerwony). Drugi koniec lampy testowej należy przyłożyć do obwodu uziemienia. Podłączyć obwód pompy płynu chłodzącego do uziemienia.
Uruchamianie pompy płynu chłodzącego za pomocą narzędzia diagnostycznego. Sprawdź, czy lampka ostrzegawcza zapala się za każdym razem, gdy narzędzie diagnostyczne uruchamia pompę.
Jeśli lampka ostrzegawcza nie świeci się, oznacza to, że obwód jest uszkodzony. Jeśli się świeci, należy sprawdzić wiązkę przewodów zasilających pompę. Sprawdzić, czy lampka kontrolna miga, sygnalizując przerwanie połączenia.
Jeśli wszystkie poprzednie testy przebiegły pomyślnie, a użytkownik nadal otrzymuje błąd P2603. Najprawdopodobniej masz uszkodzoną pompę płynu chłodzącego. Chociaż nie można wykluczyć awarii PCM, dopóki nie zostanie wymieniona pompa płynu chłodzącego.
W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego diagnosty samochodowego. Aby prawidłowo zainstalować moduł PCM, musi on zostać zaprogramowany lub skalibrowany dla danego pojazdu.
W których samochodach ten problem występuje częściej
Problem z kodem P2603 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:
- Citroen (C5)
- Ford
- Honda
- Lexus (RX450h)
- Mercedes-Benz
- Nissan
- Peugeot (207, 3008, 308)
- Toyota
W przypadku kodu usterki P2603 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2600, P2601, P2602, P261A, P261B, P261C, P261D.