Kod błędu P256D – obwód czujnika/przełącznika wyboru prędkości obrotowej silnika na biegu jałowym wysokie wejście

Kod błędu P256D brzmi jak „obwód czujnika/przełącznika wyboru prędkości obrotowej silnika na biegu jałowym wysokie wejście”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Idle Speed Selector Sensor/Switch Circuit High Input”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P256D

Kod błędu OBD-II P256D pojawia się, gdy PCM wykryje wysoki poziom sygnału w obwodzie czujnika lub przełącznika prędkości obrotowej biegu jałowego. Ustawia się, gdy moduł sterujący skrzyni biegów nie jest w stanie utrzymać lub kontrolować prędkości obrotowej silnika na biegu jałowym.

Kod błędu P256D – obwód czujnika/przełącznika wyboru prędkości obrotowej silnika na biegu jałowym wysokie wejście

W większości przypadków PCM będzie próbował dokonać regulacji różnych systemów, takich jak regulacja paliwa, kąt zapłonu, szerokość impulsu wtrysku i inne. Próbuje utrzymać ustawioną prędkość obrotową na biegu jałowym. Jednak gdy ten limit zostanie osiągnięty, PCM ustawi kod P256D i zapali lampkę ostrzegawczą.

Prędkość biegu jałowego w silnikach benzynowych jest regulowana i kontrolowana przez zawór regulacji prędkości biegu jałowego, który zwykle znajduje się na korpusie przepustnicy. Zawór jest napędzany przez silnik krokowy, który otrzymuje polecenia z PCM na podstawie informacji otrzymanych z różnych czujników umieszczonych w silniku.

Dopóki przepustnica pozostaje zamknięta, prędkość i jakość biegu jałowego są monitorowane przez PCM za pośrednictwem zaworu regulacji biegu jałowego.

Na przykład, jeśli silnik jest uruchamiany w temperaturze poniżej zera, PCM nakazuje zaworowi wpuszczenie mniejszej ilości powietrza do silnika. Wzbogaca to mieszankę paliwowo-powietrzną i stwarza warunki do regulacji obrotów biegu jałowego w niskich temperaturach.

W miarę rozgrzewania się silnika i spalania staje się on lżejszy i pełniejszy. PCM wydaje polecenie zaworowi regulacji obrotów biegu jałowego, aby zwiększyć ilość powietrza dostającego się do silnika w zależności od zmieniających się warunków.

Jeśli zmienia się obciążenie silnika, na przykład po włączeniu lub wyłączeniu niektórych odbiorników elektrycznych. PCM dostosowuje napięcie sygnału do zaworu regulacji prędkości obrotowej biegu jałowego. Aby zapewnić, że prędkość obrotowa na biegu jałowym pozostaje stabilna i na poziomie obrotów określonych przez producenta.

Należy pamiętać, że zawór regulacji powietrza na biegu jałowym jest zamykany przez PCM po otwarciu przepustnicy. Robi się to po to, aby do silnika nie dostawał się nadmiar powietrza.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P256D dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

  1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
  2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
  3. Prędkość obrotowa na biegu jałowym jest wyższa lub niższa niż normalnie.
  4. Silnik może zgasnąć, jeśli prędkość obrotowa biegu jałowego nie jest utrzymywana po wciśnięciu pedału przyspieszenia.
  5. Nietypowe odgłosy z okolic korpusu przepustnicy.
  6. Inne kody usterek związanych z IAC.

W zależności od objawów, nasilenie kodu P256D może wynosić od umiarkowanego do ciężkiego. Dlatego zaleca się jak najszybsze usunięcie problemu.

Przyczyny błędów

Kod P256D może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

  • Uszkodzony jest czujnik prędkości obrotowej biegu jałowego.
  • Uszkodzony jest przełącznik prędkości obrotowej biegu jałowego.
  • Czujnik lub złącze regulatora jest uszkodzone.
  • Uszkodzone, spalone, zwarte lub skorodowane przewody.
  • Uszkodzony silnik krokowy.
  • Nieszczelność podciśnienia w silniku.
  • Nagromadzenie węgla w korpusie przepustnicy lub zaworze IAC.
  • Zanieczyszczony masowy czujnik przepływu.
  • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P256D

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P256D:

  1. Odczytać wszystkie dane i zapisane kody usterek, używając narzędzia skanującego OBD-II.
  2. Wyczyść kody i sprawdź, czy kod błędu P256D pojawi się ponownie.
  3. Monitorować silnik na biegu jałowym, przy włączonym i wyłączonym biegu. Sprawdzenie, czy prędkość obrotowa biegu jałowego silnika odpowiada wartościom określonym w dokumentacji technicznej producenta.
  4. Sprawdzić silnik pod kątem wycieku podciśnienia.
  5. Przetestować czujnik i w razie potrzeby wymienić.
  6. Sprawdzić przepustnicę pod kątem nagromadzenia węgla. Również przy korpusie i wlocie zaworu regulacji powietrza jałowego.
  7. Odłączyć i sprawdzić zawór sterujący wlotem powietrza jałowego.
  8. Sprawdź, czy kanały zaworu sterującego wlotem powietrza jałowego nie są zatkane.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Podłącz narzędzie skanujące i odczytaj oraz zapisz wszystkie dostępne kody. Informacja ta może być przydatna w przypadku późniejszego zdiagnozowania usterki przerywanej.

Jeśli wraz z kodem P256D występują inne kody, należy je zdiagnozować i rozwiązać w kolejności, w jakiej zostały zapisane. Najprawdopodobniej dodatkowe kody są zwykle związane z układem podciśnienia.

Dlatego należy sprawdzić układ podciśnieniowy pod kątem nieszczelności spowodowanych uszkodzonymi przewodami podciśnieniowymi. W razie potrzeby naprawić i usunąć wszelkie kody przed rozpoczęciem eksploatacji pojazdu. Następnie ponownie przetestuj system, aby zobaczyć, czy jakiekolwiek kody powrócą.

Zawór dławiący

Jeśli kod nie zniknie, należy wyjąć korpus przepustnicy z kolektora dolotowego i sprawdzić, czy nie doszło do nadmiernego nagromadzenia węgla. W niektórych przypadkach możliwe jest usunięcie lekkich osadów z korpusu przepustnicy i pomocniczych przepustów powietrza przy użyciu zatwierdzonych środków czyszczących.

Jednak ciężkich osadów zazwyczaj nie da się usunąć bez uszkodzenia korpusu przepustnicy lub zaworu regulacji biegu jałowego. W takich przypadkach najlepszą opcją jest wymiana korpusu przepustnicy lub zaworu regulacji skoku biegu jałowego na części oryginalne.

Podczas montażu wyczyszczonych lub wymienionych części należy upewnić się, że wszystkie uszczelki i uszczelnienia zostały również wymienione, aby zapobiec wyciekom podciśnienia. Przed uruchomieniem silnika lub rozpoczęciem eksploatacji pojazdu należy dwukrotnie sprawdzić wszystkie połączenia przewodów podciśnieniowych.

Sprawdzić okablowanie i połączenia

Jeśli kod P256D nie zniknął, przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową wszystkich powiązanych przewodów. Poszukaj uszkodzonych, spalonych, zwartych lub skorodowanych przewodów i złączy.

Po stwierdzeniu braku widocznych uszkodzeń sprawdzić rezystancję, masę i napięcie odniesienia. Porównaj wszystkie odczyty z tymi podanymi w instrukcji. W razie potrzeby wymień okablowanie, aby wszystkie odczyty były zgodne ze specyfikacją producenta.

Silnik krokowy i czujnik biegu jałowego

Sprawdzić rzeczywiste napięcie sygnału dochodzącego do silnika krokowego na złączu. Użyj skanera, aby zastosować polecenie do czujnika biegu jałowego. Porównaj uzyskaną wartość z wartościami podanymi w instrukcji.

Specjalne programy diagnostyczne zazwyczaj podadzą zakres napięcia odpowiadający czujnikowi prędkości obrotowej biegu jałowego. A czasem także stopnie obrotu silnika krokowego.

Odczyty te muszą odpowiadać dokładnie podanym wartościom, w przeciwnym razie należy wymienić wiązkę. Jeżeli wszystkie uzyskane odczyty zgadzają się z deklarowanymi wartościami, silnik krokowy jest uszkodzony i należy go wymienić.

To powinno rozwiązać problem z błędem P256D. Jeśli jednak pojawi się ponownie, problem może mieć charakter nawracający. W takim przypadku zdiagnozowanie problemu może być trudne. A czasami trzeba pozwolić na eskalację usterki, aby dokładnie zrozumieć, gdzie jest problem.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P256D może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

  • Honda
  • Isuzu
  • Jeep
  • Subaru
  • Toyota

W przypadku kodu usterki P256D czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P256A, P256B, P256C, P256E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz