Kod błędu P20C9 – moduł sterowania reduktorem żądane podświetlenie MIL

Kod błędu P20C9 brzmi jak „moduł sterowania reduktorem żądane podświetlenie MIL”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Reductant Control Module Requested MIL Illumination”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P20C9

Zapisany kod P20C9 oznacza, że moduł kontroli odzysku wykrył usterkę, której obecność wymaga włączenia lampki kontrolnej. Lampka kontrolna powinna powiadomić kierowcę o wystąpieniu problemu z układem emisji spalin.

Kod błędu P20C9 – moduł sterowania reduktorem żądane podświetlenie MIL

Systemy recyrkulacji spalin (EGR) mają za zadanie redukcję NOx w spalinach. Jednak dzisiejsze silniki wysokoprężne o dużej mocy nie są w stanie spełnić surowych norm emisji tylko dzięki EGR.

Z tego powodu do dezaktywacji zanieczyszczeń stosuje się również filtry cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych, katalizatory i pochłaniacze NOx. Z tego powodu wynaleziono systemy selektywnej redukcji katalitycznej (SCR).

Systemy SCR wtryskują związek redukujący (mocznik) do spalin przed filtrem cząstek stałych lub katalizatorem. Precyzyjnie rozłożony w czasie wtrysk zwiększa temperaturę elementu filtrującego i pozwala mu pracować wydajniej.

W rezultacie element filtrujący działa dłużej i emituje mniej szkodliwych spalin.

Cały system SCS jest monitorowany i sterowany albo przez PCM albo przez oddzielny sterownik, który komunikuje się z PCM. Sterownik monitoruje czujniki O₂, NOx i temperatury spalin, aby określić odpowiedni czas wtrysku środka redukującego.

Aby zapobiec zamarzaniu tego płynu w skrajnych temperaturach stosuje się podgrzewacze płynu redukcyjnego. Grzałki te znajdują się zwykle w zbiorniku reduktora lub w wężu zasilającym reduktor.

Jeśli PCM wykryje problem z przywracaczem systemu, zostanie zapisany kod P20C9 i zapali się lampka ostrzegawcza awarii. W niektórych pojazdach do zapalenia się lampki ostrzegawczej na tablicy rozdzielczej potrzeba kilku cykli awarii.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P20C9 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

  1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
  2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
  3. Zmniejszona moc silnika.
  4. Czarny dym z rury wydechowej.
  5. Zwiększone zużycie paliwa.
  6. Silnik przejdzie w tryb alarmowy.

Zapisany kod błędu P20C9 należy traktować jako poważny i jak najszybciej naprawić. System SCR może zostać wyłączony, co spowoduje uszkodzenie filtra cząstek stałych i katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P20C9 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

  • Uszkodzona jest grzałka reduktora.
  • W obwodzie sterowania grzałką reduktora jest otwarty lub zwarty obwód.
  • Uszkodzony czujnik temperatury konserwatora.
  • Problem z modułem sterującym konserwatora.
  • Złe połączenie elektryczne w obwodzie modułu sterowania konserwatora.
  • W rzadkich przypadkach usterka PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P20C9

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P20C9:

  1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się, kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P20C9.
  2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
  3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącza.
  4. Kontrola wzrokowa i testowanie konserwatora nagrzewnicy.
  5. W razie potrzeby naprawić grzałkę konserwatora i ewentualne uszkodzone okablowanie.
  6. Sprawdź moduł sterujący konserwatora.
  7. Jeśli nie ma usterek, sprawdź moduł PCM i jego część programową.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przed rozpoczęciem procesu rozwiązywania problemu P20C9, należy zapoznać się z biuletynami obsługi technicznej (TSB) dla danego pojazdu. W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić wiele czasu, wskazując ci właściwy kierunek.

Samą diagnostykę należy rozpocząć od oględzin wiązek i złączy systemu odzysku. Przepalone lub uszkodzone przewody i złącza należy naprawić lub wymienić przed przystąpieniem do testowania.

Za pomocą multimetru sprawdzić zasilanie układu sterowania SCR. Sprawdź bezpieczniki, gdy obwód jest obciążony, aby uniknąć błędnej diagnozy.

Za pomocą narzędzia skanującego włączyć nagrzewnicę konserwatora, aby sprawdzić napięcie wyjściowe obwodu sterowania. Jeśli napięcie jest niewystarczające, prawdopodobnie sterownik jest uszkodzony lub ma błąd w programowaniu.

Gdy obwód wyjściowy napięcia mieści się w parametrach, za pomocą multimetru sprawdź element grzejny przywracacza. Jeśli element grzewczy nie spełnia specyfikacji producenta, prawdopodobnie jest wadliwy.

Gdy kod usterki P20C9 pojawia się przy ciepłej pogodzie, w większości przypadków oznacza, że wystąpił błąd programowania.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P20C9 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

  • Hyundai (Grand Starex, Starex)
  • Isuzu (NPR75)

W przypadku kodu usterki P20C9 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P20B9, P20BA, P20BB, P20BC, P20CA.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz

  1. Sebo

    Bardzo mi to pomogło

    Odpowiedz