Kod błędu P2011 brzmi jak „obwód sterowania rurami kolektora dolotowego otwarty (Bank 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intake Manifold Runner Control (IMRC) Circuit Open (Bank 2)”.
Opis techniczny i dekodowanie błędu P2011
Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P2011 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.
Klapy kolektora mają za zadanie zwiększać lub zmniejszać szybkość przepływu powietrza wlotowego przez kolektor wlotowy. Klapy są regulowane za pomocą siłownika.
Stopień otwarcia zależy od prędkości obrotowej silnika i innych warunków pracy. Takie jak położenie przepustnicy i prędkość. A także czynniki środowiskowe, takie jak ciśnienie atmosferyczne i temperatura otoczenia.
Do prawidłowego działania systemu wymagany jest wysoki stopień kontroli. Kod P2011 dotyczy głównie elektrycznych obwodów otwartych w obwodzie sterowania siłownika. Jednak w niektórych przypadkach przyczyną tego kodu mogą być również nieszczelności podciśnienia. Ponieważ czujnik położenia klapy może generować sygnał, który nie odpowiada żądanemu położeniu.
W niektórych pojazdach kod ten jest zachowywany i lampka ostrzegawcza zapala się przy pierwszych cyklach awarii. Częściej jednak przed zaświeceniem się lampki kontrolnej występuje kilka cykli usterek.
W przypadku wystąpienia błędu P2011 największy problem stanowią same zawory wirowe. Dzieje się tak dlatego, że znajdują się one wewnątrz kolektora dolotowego. W razie awarii części mogą odpaść i dostać się do wnętrza silnika. Na przykład spadające śruby, które dostają się do cylindrów, powodują bardzo poważne uszkodzenia.
Objawy wadliwego działania
Głównym objawem błędu P2011 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.
Mogą się one również objawiać jako:
- Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
- Słaba praca silnika na biegu jałowym.
- Zmniejszony moment obrotowy i utrata mocy przy niskich prędkościach obrotowych silnika.
- Szarpiąca i niestabilna praca silnika podczas przyspieszania.
P2011 jest uważany za poważną usterkę, ponieważ istnieje możliwość, że do silnika dostał się uszkodzony tłumik geometrii kolektora dolotowego lub jego części. Może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń, a nawet całkowitej awarii silnika.
Przyczyny błędów
Kod P2011 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:
- Wadliwy zawór elektromagnetyczny zmiany geometrii kolektora dolotowego.
- Uszkodzone, zwarte lub skorodowane przewody i złącza.
- Uszkodzona przepustnica regulacyjna geometrii kolektora dolotowego (Bank 2).
- Zabrudzone klapy zawirowujące.
- Uszkodzone przewody podciśnienia.
- Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.
Jak skasować lub zresetować kod błędu P2011
Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2011:
- Podłącz skaner OBD-II do gniazda diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody usterek.
- Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
- Wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy usterka wystąpiła ponownie.
- Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź wzrokowo, czy przewody elektryczne, złącza i przewody podciśnienia nie są zużyte lub uszkodzone.
- Sprawdzić wzrokowo, czy czujnik położenia i zawór elektromagnetyczny zmiany geometrii kolektora wlotowego nie są uszkodzone.
- Sprawdzić działanie zaworu elektromagnetycznego sterowania geometrią kolektora wlotowego i przepustnicy za pomocą ręcznej pompy próżniowej.
- Zmierz napięcie w obwodzie sterowania za pomocą multimetru.
- Naprawić lub wymienić wszystkie uszkodzone lub wadliwe części.
Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów
Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową wszystkich przewodów i kabli. Należy szukać uszkodzonych, przepalonych, odłączonych lub skorodowanych przewodów lub złączy. W razie potrzeby dokonaj napraw.
Sprawdzić wszystkie przewody podciśnienia pod kątem pęknięć, rozszczepień, stwardnień lub perforacji. Należy sprawdzić, czy wszystkie połączenia są szczelne i czy wszystkie zawory zwrotne podciśnienia umożliwiają przepływ powietrza tylko w określonym kierunku. Wykonywanie napraw w razie potrzeby.
Jeśli kod P2011 pozostaje, ale nie ma widocznych uszkodzeń przewodów, sprawdź woltomierzem rezystancję, masę i napięcie referencyjne. Porównaj wszystkie odczyty z wartościami podanymi w instrukcji. Zapewnienie, że wszystkie wartości elektryczne mieszczą się w zakresach podanych przez producenta.
Sprawdź wyłącznik pozycyjny i w razie potrzeby wymień go. Należy obserwować siłownik podciśnieniowy, aby sprawdzić, czy podciśnienie jest utrzymywane. Jeśli podciśnienie spada, choć powoli, oznacza to, że siłownik jest uszkodzony i musi zostać wymieniony.
Po wymianie usuń wszystkie kody, a następnie wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy kod powrócił.
Jeśli masz siłownik elektryczny, użyj skanera, aby kilkakrotnie wydać polecenie całkowitego otwarcia klap z pozycji całkowitego zamknięcia. Sprawdzenie, czy stan jest niestabilny. Wyświetlane napięcie sygnału musi być zawsze takie samo w położeniu całkowitego otwarcia i całkowitego zamknięcia, niezależnie od tego, ile razy system jest aktywowany przez skaner.
Po wykonaniu tych czynności prawie na pewno udało się rozwiązać problem kodu P2011. Jeśli jednak błąd nie ustępuje, przyczyną problemu może być uszkodzony moduł PCM. Awaria PCM zdarza się jednak niezwykle rzadko, a jej najbardziej prawdopodobną przyczyną jest przerywany błąd elektryczny.
W których samochodach ten problem występuje częściej
Problem z kodem P2011 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:
- Audi (Q7)
- Ford
- Mercedes-Benz (Sprinter)
- Subaru
- Volkswagen (Touareg)
W przypadku kodu usterki P2011 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2004, P2005, P2006, P2007, P2008, P2009, P2010, P2012, P2013.