Kod błędu P0849 brzmi jak „czujnik ciśnienia płynu w skrzyni biegów/przełącznik „B” obwód przerywany/niedokładny”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Transmission Fluid Pressure Sensor/Switch „B” Circuit Intermittent/Erratic”.
Opis techniczny i dekodowanie błędu P0849
Ten diagnostyczny kod błędu (DTC) jest ogólnym kodem transmisji. Błąd P0849 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.
Czujnik ciśnienia płynu transmisyjnego (TFPS) jest zwykle montowany w obudowie zaworu, wewnątrz skrzyni biegów. Jednak w niektórych pojazdach można go znaleźć wkręconego w skrzynię korbową lub skrzynię przekładniową.
Układ TFPS przekształca mechaniczne ciśnienie w skrzyni biegów na sygnał elektryczny, który jest przesyłany do modułu sterowania skrzynią biegów (PCM). Zazwyczaj PCM / TCM informuje następnie inne sterowniki za pomocą magistrali danych pojazdu.
PCM / TCM odbiera sygnał napięciowy w celu określenia ciśnienia roboczego w skrzyni biegów lub w momencie zmiany biegu. Kod ten jest ustawiany, jeżeli napięcie wejściowe „B” nie odpowiada normalnemu napięciu roboczemu zapisanemu w pamięci PCM / TCM.
Czasami problem może wynikać z wewnętrznych problemów mechanicznych w skrzyni biegów. Częściej jednak błąd P0849 oznacza problem z obwodem elektrycznym czujnika TFPS. Nie należy o tym zapominać, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z powtarzającym się problemem.
Czynności związane z rozwiązywaniem problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu czujnika TFPS i kolorów przewodów.
Objawy wadliwego działania
Głównym objawem błędu P0849 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.
Mogą się one również objawiać jako:
- Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
- Samochód uruchamia się na 2. lub 3. biegu (tryb awaryjny).
- Brak możliwości zmiany biegów.
- Skrzynia biegów ciężko zmienia biegi lub wpada w poślizg.
- Przegrzana skrzynia biegów.
- Problemy z włączaniem i wyłączaniem sprzęgła blokującego konwerter.
- Zwiększone zużycie paliwa.
Waga błędu P0849 jest dość wysoka, dlatego zaleca się jak najszybsze usunięcie problemu. Zbyt długie ignorowanie tego problemu może prowadzić do bardziej rozległych i kosztownych napraw. Z czasem osiągi pojazdu mogą się pogorszyć do tego stopnia, że po prostu nie da się nim jeździć.
Przyczyny błędów
Kod P0849 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:
- Możliwe zwarcie do masy w obwodzie sygnałowym czujnika TFPS.
- Możliwa usterka czujnika TFPS (wewnętrzne zwarcie).
- Zanieczyszczenie lub niski poziom płynu przekładniowego ATF.
- Zatkane lub zablokowane przepusty płynu przekładniowego.
- Uszkodzenie mechaniczne wewnątrz przekładni.
- Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.
Jak skasować lub zresetować kod błędu P0849
Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0849:
- Wymień płyn i filtr ATF.
- Napełnij płyn przekładniowy do wymaganego poziomu.
- Płukanie w celu oczyszczenia wewnętrznych kanałów skrzyni biegów.
- Sprawdzenie, a w razie potrzeby wymiana uszkodzonego zaworu elektromagnetycznego regulacji ciśnienia.
- Usuwanie usterek mechanicznych wewnątrz przekładni.
- Sprawdź złącza i okablowanie.
- Flashowanie lub wymiana PCM.
Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów
Na początek należy zawsze sprawdzić biuletyny serwisowe (TSB) dla danego pojazdu. Problem może być już znany i posiadać znaną poprawkę wydaną przez producenta. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozowania.
Następnym krokiem jest zlokalizowanie czujnika ciśnienia płynu transmisyjnego (TFPS). Po znalezieniu należy sprawdzić wzrokowo złącze i wiązkę przewodów. Należy szukać zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów przypalenia lub stopionego plastiku.
Odłącz złącze i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz złącza. Sprawdź, czy wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z włosiem z tworzywa sztucznego. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na powierzchnie styków zacisków.
Za pomocą narzędzia diagnostycznego usuń kody usterek z pamięci i sprawdź, czy błąd P0849 powróci. Jeśli kod powróci, trzeba będzie sprawdzić czujnik TFPS i związane z nim obwody.
Test okablowania
Przy wyłączonym zapłonie odłącz złącze elektryczne czujnika TFPS. Podłącz woltomierz cyfrowy. Czarny przewód do masy, a czerwony do zacisku sygnału na złączu wiązki przewodów czujnika TFPS.
Włącz kluczyk zapłonu. W zależności od specyfikacji producenta woltomierz powinien wskazywać napięcie 12 V lub 5 V. Poruszaj złączem i sprawdź, czy odczyt się zmieni. Jeśli napięcie jest nieprawidłowe, wymień uszkodzone przewody lub złącze.
Sprawdź czujnik
Podłącz jeden przewód omomierza do zacisku sygnałowego czujnika TFPS, a drugi do masy. Sprawdź rezystancję zgodnie z zaleceniami producenta. Wyciągnij wtyczkę czujnika ciśnienia płynu transmisyjnego i sprawdź oporność. Jeśli wskazania omomierza różnią się od zaleceń producenta, należy wymienić czujnik TFPS.
Jeśli testy okablowania i czujników zostały zakończone, ale nadal występuje kod P0849. Należy sprawdzić moduł PCM / TCM, a także wewnętrzne usterki skrzyni biegów. Należy to jednak zrobić po wymianie czujnika TFPS. Częściej to właśnie ona stanowi problem.
W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego diagnosty samochodowego.
W których samochodach ten problem występuje częściej
Problem z kodem P0849 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:
- Chevrolet
- Ford
- Honda
- Nissan
- Toyota
W przypadku kodu usterki P0849 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0845, P0846, P0847, P0848.