Kod błędu P06DB – kontrola ciśnienia oleju silnikowego – obwód niski

Kod błędu P06DB brzmi jak „kontrola ciśnienia oleju silnikowego – obwód niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Oil Pressure Control – Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P06DB

Kod błędu OBD-II P06DB jest kodem ogólnym zdefiniowanym jako „Engine oil pressure control circuit signal low”. Jest ustawiany, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje niski sygnał w obwodzie monitorowania ciśnienia oleju. Cewka pompy oleju może wyłączyć się na 250 sekund.

Kod błędu P06DB – kontrola ciśnienia oleju silnikowego – obwód niski

Zmiany ciśnienia oleju powodują spadek lub wzrost rezystancji presostatu oleju. PCM rozumie te zmiany oporu jako rzeczywiste ciśnienie oleju przy danej prędkości obrotowej silnika.

PCM jest zaprogramowany do rozpoznawania zakresu napięć sygnałów, które są porównywane z zakresem referencyjnym ciśnienia oleju dla danego pojazdu. Dlatego, gdy PCM wykryje nieprawidłowe napięcie sygnału, ustawiany jest kod P06DB.

Może również zapalić się lampka ostrzegawcza na tablicy rozdzielczej. Co z kolei uzupełnia kod błędu i może wskazywać na nieprawidłowe ciśnienie oleju.

Częstą przyczyną jest usterka elektryczna, która wymaga interwencji. Może być również spowodowany niskim poziomem oleju, w takim przypadku należy wymienić olej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P06DB dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

  1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” w panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
  2. Zapala się lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju.
  3. Podczas pracy silnika mogą występować różne odgłosy mechaniczne, które zmieniają się wraz ze zmianą prędkości obrotowej.

Usterka ciśnienia oleju P06DB jest uważana za bardzo poważną i zaleca się jak najszybsze usunięcie problemu. Na przykład nadmierne ciśnienie oleju może spowodować problemy z uszczelnieniami silnika.

Przyczyny błędów

Kod P06DB może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

  • Czujnik ciśnienia oleju silnikowego jest uszkodzony.
  • Nadmierna oporność w obwodzie czujnika ciśnienia oleju.
  • Uszkodzona, spalona, zwarta lub skorodowana wiązka przewodów.
  • Zastosowanie nieodpowiedniego oleju silnikowego.
  • Słaba konserwacja, taka jak nieregularne wymiany oleju i filtra oleju.
  • Nadmierne zużycie mechaniczne silnika.
  • Awaria mechaniczna wewnętrznych elementów silnika, takich jak pompa olejowa, zawór nadmiarowy ciśnienia oleju. Również ewentualnie napinacze lub prowadnice łańcucha rozrządu.
  • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P06DB

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P06DB:

  1. Odczytać wszystkie dane i zapisane kody usterek, za pomocą skanera OBD-II.
  2. Wyczyść kody i sprawdź, czy kod błędu P06DB pojawi się ponownie.
  3. Sprawdź poziom i stan oleju silnikowego. W razie potrzeby wymienić olej razem z filtrem.
  4. Sprawdzić czujnik ciśnienia oleju silnikowego i związane z nim okablowanie.
  5. Sprawdź czujnik multimetrem cyfrowym i w razie potrzeby wymień go.
  6. Zwróć uwagę na zużycie mechaniczne silnika. Fizycznie sprawdzić ciśnienie oleju za pomocą mechanicznego manometru.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdź, czy poziom oleju jest na właściwym poziomie, czy nie jest rozcieńczony paliwem lub płynem chłodzącym i czy nie ma gęstej, smolistej konsystencji. W razie potrzeby uzupełnić lub wymienić olej przed przystąpieniem do dalszej diagnostyki.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową wiązki przewodów w poszukiwaniu uszkodzonych, spalonych, odłączonych, zwartych lub skorodowanych wiązek przewodów i złączy. Napraw, jeśli to konieczne, skasuj kod P06DB i ponownie przeskanuj system, aby zobaczyć, czy kod powróci.

Sprawdź okablowanie za pomocą multimetru

Po stwierdzeniu braku widocznych uszkodzeń należy sprawdzić rezystancję, masę i napięcie odniesienia. Porównaj wszystkie uzyskane odczyty z tymi podanymi w instrukcji. W razie potrzeby wymień okablowanie, aby wszystkie odczyty były zgodne ze specyfikacją producenta.

Pamiętaj, aby odłączyć przełącznik ciśnienia oleju od PCM podczas sprawdzania rezystancji i ciągłości, aby zapobiec uszkodzeniu sterownika. Należy również sprawdzić przełącznik ciśnienia oleju, ponieważ jest on częścią obwodu sterowania.

Kontrola ciśnienia oleju

Konieczne jest sprawdzenie, czy ciśnienie oleju mieści się w zakresie podanym przez producenta, można to zrobić podłączając do silnika manometr. Używanie skanera nie jest zalecane, ponieważ skaner wykorzystuje te same informacje co PCM.

PCM i narzędzie skanujące mogą wskazywać na stan ciśnienia oleju, który jest oparty na nieprawidłowych danych.

Może upłynąć kilka sekund, zanim manometr zarejestruje odczyt, ale po około dziesięciu sekundach powinien się on ustabilizować. Zapisz odczyt i porównaj go z wartością podaną w instrukcji.

Pozwól silnikowi się rozgrzać, obserwując wskazania wskaźnika. W miarę rozgrzewania się silnika może wystąpić niewielki spadek ciśnienia wskazywany przez manometr. Ciśnienie oleju nie może jednak spaść poniżej minimalnej określonej wartości, gdy silnik jest w temperaturze roboczej.

Odczyty ciśnienia oleju, które spadają poniżej dopuszczalnych dolnych granic, wskazują na nadmierne zużycie lub inne problemy mechaniczne wewnątrz silnika. W tym przypadku sama wymiana przełącznika ciśnienia oleju nie rozwiąże problemu błędu P06DB.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P06DB może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

  • Ford
  • Mercedes-Benz (CLA)

W przypadku kodu usterki P06DB czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P06DA, P06DC, P06DD, P06DE.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz