Kod błędu P0694 – obwód sterowania wentylatora 2 wysoki

Kod błędu P0694 brzmi jak „obwód sterowania wentylatora 2 wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fan 2 Control Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0694

Kod błędu OBD-II P0694 jest ogólnym kodem błędu zdefiniowanym jako „wysoki poziom sygnału w obwodzie sterowania przekaźnikiem wentylatora nr 2”. Ustawia się, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje, że napięcie wzrosło o więcej niż 10% ustawienia producenta.

Kod błędu P0694 – obwód sterowania wentylatora 2 wysoki

Wentylator chłodzący ma za zadanie obniżyć temperaturę płynu chłodzącego silnik podczas jego przepływu przez chłodnicę. W zależności od temperatury płynu chłodzącego silnik, wentylator może pracować z różną prędkością.

Silnik wentylatora może być włączony na kilka sposobów, w zależności od warunków pracy. Ale niezależnie od konstrukcji, PCM kontroluje prędkość wentylatora podczas jego pracy.

Moduł sterujący włącza wentylator, gdy wzrasta temperatura silnika, np. na biegu jałowym. I wyłącza go, gdy przepływ powietrza jest wystarczający do obniżenia temperatury, np. podczas jazdy po autostradzie.

PCM steruje wentylatorami chłodzącymi wysyłając sygnał sterujący do przekaźnika wentylatora chłodzącego.

Kod P0694 jest ustawiany, gdy PCM wykryje, że rzeczywisty poziom sygnału przychodzącego do przekaźnika wentylatora odbiega od poziomu pożądanego o około 10%. Kod zostanie wówczas zapisany w pamięci i zapali się lampka kontrolna awarii na tablicy rozdzielczej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0694 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

  1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” w tablicy rozdzielczej (kod zostanie zapisany jako usterka).
  2. System klimatyzacji może nie działać prawidłowo.
  3. Silnik samochodu może się przegrzać.
  4. Dodatkowy hałas silnika.
  5. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
  6. Szarpiący/niedostateczny czas zapłonu.
  7. Zwiększone zużycie paliwa.
  8. Zmniejszona moc silnika.

Błąd P0694 jest dość poważny, gdyż dotyczy układu chłodzenia, który nie działa prawidłowo. Istnieje więc ryzyko przegrzania silnika, co może skutkować uszkodzeniem ważnych podzespołów, a także kosztownymi naprawami.

Przyczyny błędów

Kod P0694 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

  • Uszkodzony jest przekaźnik wentylatora chłodzącego.
  • Przepalił się bezpiecznik wentylatora chłodzącego.
  • Silnik wentylatora jest uszkodzony.
  • Uszkodzona, przepalona, zwarta lub skorodowana wiązka przewodów.
  • Problem ze złączem.
  • Wadliwy czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika.
  • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0694

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0694:

  1. Podłącz skaner OBD-II do gniazda diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
  2. Sprawdzić wzrokowo przewody elektryczne i złącza związane z układem chłodzenia.
  3. W razie potrzeby naprawić lub wymienić wszelkie zwarte, zepsute, uszkodzone lub skorodowane elementy.
  4. Sprawdź silnik wentylatora, a także przekaźnik.
  5. Sprawdzić czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

W celu wykrycia błędu P0694 konieczne jest zapisanie wszystkich istniejących kodów usterek, jak również wszystkich dostępnych danych typu freeze frame. Informacja ta może się przydać w przypadku późniejszego wykrycia powtarzającej się usterki.

Uszkodzone przełączniki wentylatora często powodują tę usterkę, w celu sprawdzenia obwodu należy zainstalować zworę pomiędzy przewodem uziemiającym a zasilającym. Jeśli silnik i obwody wentylatora są w porządku, wentylator uruchomi się i będzie pracował z prawidłową prędkością po założeniu zworki.

Jeśli silnik wentylatora nie uruchamia się po zwarciu złącza, można założyć kilka wadliwych elementów. Wadliwy przełącznik wentylatora, przekaźnik silnika wentylatora, bezpiecznik, uszkodzone okablowanie, rezystor lub sam silnik wentylatora.

Sprawdzić elementy elektryczne

Sprawdź wszystkie bezpieczniki, ale nie wymieniaj przepalonych bezpieczników, dopóki nie zostanie znalezione i naprawione zwarcie lub przeciążenie elektryczne. Zlokalizuj przekaźnik i sprawdź jego rezystancję zgodnie z instrukcją obsługi.

Wymień przekaźnik, aby zapewnić prawidłowe działanie systemu, jeśli jakiekolwiek wartości elektryczne nie są zgodne z instrukcją. Przetestować układ po wymianie przekaźnika, aby upewnić się, że wentylator chłodnicy działa zgodnie z przeznaczeniem.

Jeśli sprawdzono przekaźnik wentylatora i nie ma przepalonych bezpieczników, należy sprawdzić opór wewnętrzny i integralność silnika wentylatora.  Brak ciągłości oznacza, że silnik ma wewnętrzny otwarty obwód, a nieprawidłowa rezystancja może wskazywać na wewnętrzne zwarcie.

Po sprawdzeniu silnika wentylatora należy przeprowadzić kontrolę rezystancji, ciągłości i uziemienia wszystkich powiązanych przewodów. Sprawdź również, czy nie ma uszkodzonych, spalonych, zwartych, odłączonych lub skorodowanych złączy.

Wykonując te kroki, prawdopodobnie kod P0694 zostanie skorygowany, ale w rzadkich przypadkach, jeśli usterka utrzymuje się, może występować usterka przerywana. Te usterki mogą być bardzo trudne do usunięcia, dlatego najlepiej wezwać profesjonalny serwis diagnostyczny i naprawczy.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0694 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

  • Audi (A6)
  • Chevrolet (Traverse)
  • Citroen (C4, C5)
  • Mercedes-Benz
  • Peugeot (206, 207, 308)

W przypadku kodu usterki P0694 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0691, P0692, P0693, P0695, P0696.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz