Kod błędu P0626 – obwód zacisku „F” pola generatora wysoki

Kod błędu P0626 brzmi jak „obwód zacisku „F” pola generatora wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Generator Field „F” Terminal Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0626

Kod błędu OBD-II P0626 to ogólny kod błędu zdefiniowany jako „wysoki poziom sygnału w obwodzie zacisku sterowania polem alternatora 'F'”. Litera „F” oznacza, że w obwodzie sterowania cewką polową wykryto wysoki poziom sygnału.

Kod błędu P0626 – obwód zacisku

Alternator ma za zadanie wytworzyć prąd wymagany przez pojazd w danym momencie. Jest to możliwe dzięki układowi w module sterującym, który szacuje całkowite zużycie energii.

Cewkę polową można rozpoznać po uzwojeniu, które w większości alternatorów jest widoczne przez otwory wentylacyjne. Otacza on armaturę alternatora i pozostaje nieruchomy w obudowie.

PCM normalnie monitoruje ciągłość obwodu sterowania polem alternatora przez cały czas, gdy silnik pracuje. Cewka polowa alternatora jest integralną częścią pracy alternatora i utrzymania poziomu naładowania akumulatora.

Po każdym włączeniu zapłonu i podaniu zasilania do PCM wykonywanych jest kilka autotestów sterownika. Oprócz wykonywania autotestu wewnętrznego sterownika, do porównania sygnałów z poszczególnych modułów wykorzystywana jest sieć Controller Area Network (CAN). Zapewnienie prawidłowej komunikacji różnych systemów.

Jeśli podczas monitorowania obwodu sterowania polem generatora zostanie wykryty wysoki poziom sygnału, zapisany zostanie kod P0626 i może zapalić się lampka kontrolna awarii (MIL). W zależności od postrzeganej wagi usterki, może upłynąć kilka cykli awarii, zanim zapali się MIL.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0626 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

  1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
  2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
  3. Niektóre wskaźniki lub czujniki na tablicy rozdzielczej mogą być nieaktywne.
  4. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
  5. Niezamierzone wyłączenie silnika.
  6. Zmniejszenie mocy silnika.

Zapisany kod błędu P0626 może powodować różne problemy z jazdą, w tym brak rozruchu lub niski poziom naładowania akumulatora. Dlatego usterki modułu kontroli wewnętrznej należy zawsze traktować poważnie.

Przyczyny błędów

Kod P0626 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

  • Wadliwy alternator.
  • Wadliwy moduł sterowania alternatorem.
  • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów.
  • Wadliwa lampka ostrzegawcza alternatora.
  • Luźne lub uszkodzone złącza.
  • Złe uziemienie jest częstą przyczyną.
  • Niski poziom lub całkowicie rozładowany akumulator.
  • Skoki napięcia spowodowane przez nieprawidłowe procedury uruchamiania z zewnętrznego źródła.
  • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0626

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0626:

  1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P0626.
  2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
  3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącze modułu sterowania.
  4. Wymontować i sprawdzić lampkę ostrzegawczą alternatora.
  5. Kontrola wzrokowa i testowanie alternatora.
  6. W razie potrzeby naprawić lub wymienić alternator i wszelkie uszkodzone przewody.
  7. Sprawdź regulator napięcia i akumulator.
  8. Jeśli nie ma usterek, sprawdź sam PCM i jego część programową.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Gdy pojawia się kod usterki P0626, czasami mogą występować inne usterki. Kody towarzyszące zwykle odnoszą się do nieprawidłowych napięć w systemie (wysokich lub niskich). A także kody performance range mismatch, które mogą dotyczyć różnych czujników.

Jeśli nie ma dodatkowych kodów, pierwszą czynnością jest sprawdzenie akumulatora w celu określenia jego stanu naładowania i ogólnej sprawności. Jeśli bateria jest rozładowana lub uszkodzona, należy ją naładować lub wymienić.

Kontrola okablowania

Po sprawdzeniu akumulatora, sprawdź wizualnie całe okablowanie związane z alternatorem. W razie potrzeby naprawić lub wymienić, aby zapewnić skuteczne przeniesienie obciążenia.

Jeśli nie ma widocznych oznak zwarcia lub innego uszkodzenia, użyj woltomierza, aby sprawdzić rezystancję i połączenie z masą. W razie potrzeby wymienić, aby zapewnić, że wszystkie wartości elektryczne mieszczą się w granicach określonych przez producenta.

Zlokalizuj również wszystkie bezpieczniki, które są w jakikolwiek sposób połączone z systemem ładowania. Po sprawdzeniu wymienić uszkodzone lub podejrzane bezpieczniki.

Badanie alternatora

Po sprawdzeniu całego okablowania, należy sprawdzić sam alternator za pomocą multimetru. W wielu przypadkach przyczyną błędu P0626 jest uszkodzony alternator.

Jeśli usterka alternatora zostanie potwierdzona, wymień go na nowy lub regenerowany, ponieważ jest to prawie zawsze bardziej opłacalne niż jego naprawa. Należy jednak upewnić się, że wymieniane urządzenie jest identyczne z oryginałem pod każdym względem, łącznie z uchwytami montażowymi i specyfikacją.

Po wymianie należy uruchomić silnik i obserwować lampkę ostrzegawczą na desce rozdzielczej, aby upewnić się, że alternator działa prawidłowo. Lampka ostrzegawcza powinna zgasnąć w ciągu kilku sekund.

Jeśli lampka ładowania nie świeci się, może to być przyczyną błędu. Dlatego należy sprawdzić i naprawić lampkę ostrzegawczą alternatora.

Możesz też zmierzyć napięcie w układzie, powinno być między 14,2 a 14,8 V. Przed ponownym skanowaniem systemu należy odczekać co najmniej jeden pełny cykl jazdy pojazdu. Najprawdopodobniej nie będzie błędu P0626, ale czasami konieczne jest dodatkowe czyszczenie za pomocą narzędzia skanującego.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0626 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

  • Dodge
  • Ford (Connect, Fusion)
  • Hyundai (Elantra, Solaris, i30)
  • Jeep
  • Kia (Ceed, Cerato, Forte, Rio, Sorento)
  • Suzuki (Grand Vitara)

W przypadku kodu usterki P0626 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0620, P0622, P0625.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz