Kod błędu P0588 – cruise control vent control circuit high

Kod błędu P0588 brzmi jak „cruise control vent control circuit high”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cruise Control Vent Control Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0588

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0588 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0588 – cruise control vent control circuit high

Tempomat został zaprojektowany z myślą o komforcie, a jego jedynym celem jest utrzymanie prędkości pojazdu ustawionej ręcznie przez kierowcę. Kierowca nie musi kontrolować pedału gazu.

Jeśli samochód wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, może on w czasie rzeczywistym kontrolować i dostosowywać zmiany do warunków jazdy.

Istnieje wiele możliwych sposobów sterowania i obsługi tempomatu w samochodzie. Jednym z powszechnie stosowanych przez producentów sposobów sterowania tempomatem jest system sterowany podciśnieniem.

W większości przypadków podciśnienie jest wykorzystywane jako skuteczny sposób sterowania serwomechanizmem tempomatu lub podobnym sterowaniem typu membranowego. Obwód kontroli podciśnienia jest integralną częścią prawidłowego działania tego systemu.

Systemy te wykorzystują odpowietrznik, poprzez który ECM jest w stanie regulować podciśnienie w systemie. Funkcjonalność odpowietrznika jest bardzo istotna, ponieważ czasami może bezpośrednio wpływać na działanie serwa tempomatu.

Serwo odpowiada za mechaniczną regulację i kontrolę prędkości przy włączonym tempomacie. Jeśli kontrola ujawni aktualny problem, ECM uaktywni kod tempomatu odpowiadający wykrytemu problemowi.

Kod usterki P0588 oznacza, że obwód sterowania wentylacją tempomatu ma wysoki poziom sygnału. Pojawia się, gdy kontrola ECM wykryje nieregularne poziomy elektryczne w obwodzie wentylacji tempomatu.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0588 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

  1. Lampka tempomatu na tablicy rozdzielczej nie świeci się lub świeci się stale.
  2. Tempomat nie działa w pełni.
  3. Niestabilne działanie tempomatu.
  4. Niektóre funkcje nie działają zgodnie z przeznaczeniem (np. ustawianie, wznawianie, przyspieszanie itp.).
  5. Tempomat jest włączony, ale nie działa.
  6. Niemożność ustawienia tempomatu na żądaną prędkość.
  7. Gwiżdżące odgłosy z komory silnika.

Kod P0588 ma niski poziom dotkliwości, ponieważ nie wpływa na bezpieczeństwo i główne elementy pojazdu. Jednak, jak w przypadku każdego problemu elektrycznego, najlepiej jest go naprawić, aby nie eskalował w przyszłości.

Przyczyny błędów

Kod P0588 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

  • Nieszczelność podciśnienia lub zatkany układ tempomatu.
  • Uszkodzona jest cewka sterująca wentylacją.
  • Uszkodzony serwomechanizm tempomatu.
  • Pęknięty lub złamany wąż podciśnieniowy.
  • Odłamki i zanieczyszczenia zakłócają mechanicznie pracę serwomechanizmu tempomatu.
  • Problem z wiązką przewodów (pęknięcie, przetarcia itp.).
  • Wadliwe złącze (np. skorodowane styki).
  • Przepalony bezpiecznik.
  • Moduł tempomatu jest uszkodzony.
  • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0588

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0588:

  1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
  2. Wyczyść kody usterek z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod P0588 pojawi się ponownie.
  3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź wiązki przewodów i odpowiednie złącza. Upewnij się, że nie są one uszkodzone lub postrzępione. W razie potrzeby naprawić lub wymienić.
  4. Sprawdzić i przetestować przewody podciśnienia.
  5. Sprawdź działanie solenoidu podciśnienia, a także serwa tempomatu.
  6. Jeśli nie ma żadnych usterek, uszkodzony może być moduł tempomatu lub PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w rozwiązywaniu problemu P0588 jest sprawdzenie biuletynów usług technicznych (TSB). W przypadku znanych problemów z konkretnym pojazdem.

Następnie otwórz maskę, aby sprawdzić działanie tempomatu. Prześledzić, gdzie idzie przewód sterujący podciśnieniem i co kontroluje.

Jeśli idzie bezpośrednio do solenoidu podciśnienia, dokładnie sprawdź przewody podciśnienia, solenoidy, serwo tempomatu pod kątem uszkodzeń fizycznych. Wszelkie stwierdzone uszkodzenia muszą zostać naprawione lub wymienione przed dalszą diagnostyką.

Sprawdzić parametry elektryczne solenoidu podciśnienia tempomatu, aby wykluczyć możliwość wystąpienia usterek wewnętrznych. Jeśli wartości są poza granicami producenta, należy wymienić cewkę, zresetować błąd i odbyć jazdę próbną.

Sprawdzić podciśnienie w układzie za pomocą przeznaczonych do tego celu wylotów układu wlotowego. Zazwyczaj znajdują się one na samym kolektorze dolotowym, ale w celu wyjaśnienia należy sięgnąć do instrukcji obsługi.

Normalnie przy temperaturze roboczej i prawidłowym ustawieniu zapłonu odczyt podciśnienia powinien wynosić około 50-55kPa.

Problem z modułem PCM to w większości przypadków ostateczność w diagnozowaniu błędu P0588. Biorąc pod uwagę fakt, że może to być jedna z najdroższych napraw, najlepiej zostawić ją profesjonalistom.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0588 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

  • Audi
  • Chevrolet
  • Chrysler
  • Dodge (RAM)
  • Honda
  • Hyundai
  • Jeep
  • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P0588 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0582, P0583, P0584, P0586, P0587.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz