Kod błędu P0139 brzmi jak „obwód czujnika O2 o powolnej reakcji (Bank 1, Czujnik 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Circuit Slow Response (Bank 1, Sensor 2)”.
Opis techniczny i dekodowanie błędu P0139
Zapisany kod P0139 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył wolny czas reakcji z drugiego czujnika tlenu O₂ lub obwodu. Bank 1 oznacza grupę silników, w której znajduje się cylinder numer jeden.
Czujniki O₂ zostały zaprojektowane z elementem czujnika z dwutlenku cyrkonu, który jest chroniony przez wentylowaną stalową obudowę. Element sensoryczny jest połączony za pomocą platynowych elektrod. PCM jest połączony z wiązką przewodów czujników O₂ za pomocą sieci sterownika (CAN). PCM przekazuje dane o procentowej zawartości cząsteczek tlenu w spalinach silnika w porównaniu z zawartością tlenu w otaczającym powietrzu.
Odchylenia pomiędzy ilością cząsteczek tlenu w otaczającym powietrzu a stężeniem jonów tlenu w spalinach powodują zmianę napięcia. Zmiany te powodują, że jony wewnątrz czujnika szybko przenoszą się pomiędzy warstwami platyny.
PCM identyfikuje zmiany napięcia jako zmiany stężenia tlenu w spalinach. Zmiany te wskazują, że silnik pracuje w trybie lean (zbyt mało paliwa) lub rich (zbyt dużo paliwa).
Sygnał napięciowy z czujnika O₂ jest niski, gdy w spalinach jest więcej tlenu (stan ubogi) i wysoki, gdy w spalinach jest mniej tlenu (stan bogaty). Dane te są wykorzystywane przez PCM przede wszystkim do monitorowania sprawności katalizatora.
Jeśli obwód czujnika O₂ nr 2 nie zadziała prawidłowo w określonym czasie i w określonych zaprogramowanych okolicznościach. Błąd P0139 zostanie zapisany w pamięci i może zapalić się lampka kontrolna usterki.
Objawy wadliwego działania
Głównym objawem błędu P0139 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.
Mogą się one również objawiać jako:
- Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
- Zmniejszona wydajność silnika.
- Zwiększone zużycie paliwa.
- Próba zatrzymania podczas zwalniania.
- Szarpanie silnika podczas przyspieszania, po zwolnieniu.
- Mogą być obecne inne powiązane diagnostyczne kody usterek.
Ta usterka P0139 nie jest uważana za poważną i pojazd będzie mógł ruszyć i kontynuować jazdę. Jednak długotrwałe jej ignorowanie może doprowadzić do awarii katalizatora i innych konsekwencji.
Przyczyny błędów
Kod P0139 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:
- Czujnik O₂ może być uszkodzony.
- Może dojść do uszkodzenia obwodu czujnika tlenu O₂.
- Wysoka oporność lub przerwa w obwodzie sygnałowym czujnika tlenu O₂.
- Katalizator jest zatkany.
- Wyciek spalin z silnika.
Jak skasować lub zresetować kod błędu P0139
Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0139:
- Odczytać wszystkie zapisane dane i kody usterek za pomocą skanera OBD-II.
- Wyczyść kody usterek z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka P0139 pojawi się ponownie.
- Monitoruj dane czujnika tlenu w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzia skanującego. Aby sprawdzić, czy napięcie spada poniżej 0,2 V, gdy samochód zwalnia.
- Sprawdź czujnik tlenu pod kątem zanieczyszczenia spowodowanego wyciekiem płynu chłodzącego lub oleju silnikowego. W razie potrzeby wymienić czujnik tlenu O₂.
- Sprawdź, czy przewody elektryczne do czujnika tlenu nie są zawilgocone lub uszkodzone mechanicznie. Naprawić wszelkie znalezione usterki.
Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów
Wszystkie zapisane dane i kody błędów należy odczytać za pomocą skanera OBD-II. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i przeprowadź jazdę próbną samochodu. Aby dowiedzieć się, czy kod P0139 pojawi się ponownie.
Sprawdź napięcie czujnika tlenu w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzia skanującego. Aby dowiedzieć się, czy czujnik działa prawidłowo. Sprawdzić przewody elektryczne czujnika tlenu i złącze pod kątem korozji i uszkodzeń.
Po wyjęciu z pojazdu należy sprawdzić, czy czujnik nie ma przebarwień lub osadów, które mogłyby uniemożliwić jego działanie. Na przykład zanieczyszczenie spowodowane nadmiernym spalaniem oleju może spowodować wewnętrzne zwarcie. Jeśli czujnik jest uszkodzony, należy go wymienić.
Po zakończeniu naprawy należy upewnić się, że wszystkie przewody związane z czujnikiem tlenu są prawidłowo poprowadzone i zabezpieczone z dala od gorących elementów układu wydechowego. Jeśli błąd P0139 nie powraca po wykonaniu kilku cykli jazdy. Wtedy naprawę można uznać za udaną. Jeśli jednak kod powróci, prawdopodobnie mamy do czynienia z usterką przerywaną.
W których samochodach ten problem występuje częściej
Problem z kodem P0139 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:
- Acura (RDX)
- Audi (A4)
- BMW (E90)
- Cadillac (XLR)
- Chrysler
- Citroen (C5)
- Dodge (Caliber, Caravan, Intrepid, RAM)
- Ford (Explorer, Focus)
- Honda (Accord, CR-V, Civic)
- Hyundai (Elantra, Santa Fe, Solaris, ix35)
- Infiniti
- Jeep (Commander, Compass, Grand Cherokee, Liberty, Patriot, Renegade, Wrangler)
- Kia (Ceed, Cerato, Optima, Rio, Sorento, Sportage)
- Lexus
- Mazda (CX-7)
- Nissan (Qashqai, Sentra, Teana, X-Trail)
- Peugeot (308)
- Skoda
- Volkswagen (Golf, Passat)
W przypadku kodu usterki P0139 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0054, P0117, P0133, P0138, P0141, P0152, P0158, P0159, P0345, P0442, P0507, P1146, P1147, P1217.