Kod błędu P0138 brzmi jak „wysokie napięcie w obwodzie czujnika O2 (Bank 1, Czujnik 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Circuit High Voltage (Bank 1, Sensor 2)”.
Opis techniczny i dekodowanie błędu P0138
Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0138 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.
Katalizator służy do ograniczania emisji szkodliwych substancji. Aby zapewnić prawidłowe działanie, za katalizatorem znajduje się czujnik O₂. Monitoruje on zawartość tlenu w gazach spalinowych za katalizatorem.
Następnie moduł PCM (Powertrain Control Module) porównuje odczyty po badaniu z odczytami przed badaniem. Aby ustalić, czy katalizator działa prawidłowo. Kod P0138 oznacza usterkę czujnika tlenu O₂. Który znajduje się za katalizatorem w zespole czujnika 1 czujnika 2. Błąd oznacza, że napięcie sygnału jest zbyt wysokie.
Czujnik O₂ jest czujnikiem czteroprzewodowym. Dwa przewody służą do podłączenia elementu grzejnego i dwa przewody do podłączenia czujnika. Przy wyłączonym silniku na jednym przewodzie elementu grzejnego musi być napięcie akumulatora. A z drugiej strony uziemienie.
PCM dostarcza do czujnika O₂ napięcie 0,5 V, które zmienia się w zależności od zawartości tlenu w spalinach. PCM zapewnia również uziemienie czujnika.
Zmiany zawartości tlenu powodują zmianę rezystancji czujnika O₂. Ta zmiana rezystancji wpływa na napięcie 0,5 V dostarczane przez moduł PCM. Może się ona wahać od 0,1 do 0,9 V. Wartość 0,1 oznacza całkowite zubożenie, a 0,9 oznacza całkowite wzbogacenie.
Kod P0138 oznacza, że napięcie w obwodzie sygnałowym było wyższe niż normalnie. Warto zauważyć, że czujnik ten przełącza się wolniej i rzadziej niż czujniki prekatalizatora.
Objawy wadliwego działania
Głównym objawem błędu P0138 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.
Mogą się one również objawiać jako:
- Zapala się lampka kontrolna Check Engine (lampka ostrzegawcza usterki).
- Można zauważyć brak mocy i przeskakiwanie zapłonu w silniku.
- Zwiększone zużycie paliwa.
- Silnik pracuje z bogatą mieszanką.
Błąd P0138 może wskazywać na uszkodzenie czujnika tlenu, przez co ECM nie może normalnie regulować proporcji mieszanki paliwowo-powietrznej. Może to prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa, a także do awarii silnika i układu wydechowego.
Przyczyny błędów
Kod P0138 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:
- Uszkodzony czujnik tlenu O₂ (Bank 1, czujnik 2).
- Przewód czujnika tlenu O₂ może stykać się z elementem wydechowym.
- Silnik pracuje z bogatą mieszanką (jeśli występują inne kody).
- Otwory i zasysanie w układzie wydechowym prowadzą do nadmiernego wzbogacenia PCM silnika, co skutkuje nienormalnie wysokim odczytem Bank 1, Czujnik 2.
- Prawdopodobnie zwarcie w obwodzie sygnałowym.
- PCM nie działa prawidłowo.
Jak skasować lub zresetować kod błędu P0138
Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0138:
- Odczytaj wszystkie dane i kody błędów zapisane w pamięci PCM za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
- Obserwuj napięcie czujnika tlenu w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzia skanującego. Aby sprawdzić, czy czujnik działa prawidłowo.
- W razie potrzeby należy sprawdzić działanie czujnika temperatury płynu chłodzącego silnika.
- Sprawdź, czy w przewodach elektrycznych prowadzących do czujnika tlenu nie ma zwarć lub uszkodzeń.
- Zmierz ciśnienie paliwa za pomocą manometru.
- Ustalić, czy moduł sterujący (PCM) wymaga przeprogramowania lub wymiany.
Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów
Przystępując do diagnozowania usterki P0138, należy sprawdzić stan elementów układu wydechowego. Sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń wiązki przewodów stykających się z układem wydechowym itp. Uruchom silnik i sprawdź napięcie O₂ Bank 1 czujnika 2.
W przypadku czujników za katalizatorem może być konieczne zwiększenie prędkości obrotowej biegu jałowego, aż czujnik O₂ zacznie się przełączać, jeśli pracuje wolno. Jeśli zwiększenie prędkości obrotowej biegu jałowego powoduje spadek napięcia na czujniku, należy wymienić czujnik z powodu wolnej pracy.
Jeśli po uruchomieniu silnika i rozgrzaniu go do temperatury roboczej napięcie czujnika tlenu wynosi 1 V lub jest bliskie 1 V. Napięcie nie spada ani nie zmienia się, należy wyłączyć silnik i wymienić czujnik.
Odłącz czujnik 2 Bank 1 O₂ i sprawdź pewność uziemienia zarówno przy nagrzewnicy, jak i czujniku. Należy również upewnić się, że do elementu grzejnego jest podłączone dobre napięcie akumulatora.
Brak działania grzałki może być przyczyną usterek czujników, ale zazwyczaj są z tym związane kody usterek. Jeśli uziemienie jest w porządku i jest obecne napięcie akumulatora, podłącz przewód sygnałowy czujnika do przewodu uziemienia.
Urządzenie diagnostyczne powinno teraz wskazywać niskie lub bliskie zeru napięcie. Jeśli tak, to znaczy, że okablowanie jest w porządku. W takim przypadku należy wymienić czujnik. Upewnij się, że nie ma kontaktu z gorącymi częściami układu wydechowego. Upewnij się, że wiązka przewodów jest dobrze podłączona.
Po sprawdzeniu okablowania czujnika należy sprawdzić wiązkę przewodów przy złączu PCM. Konieczne może być zamocowanie kabla sygnałowego czujnika O₂ w pobliżu PCM w łatwo dostępnym miejscu. Po wykonaniu tego testu można go naprawić, aby usunąć błąd P0138.
Jeśli odczyt z czujnika O₂ spada, nie widać problemu z okablowaniem. Otwórz wiązkę przewodów i sprawdź wzrokowo, czy nie występują w niej problemy z przewodami sygnałowymi. Można też poprowadzić inny przewód sygnałowy, przecinając i pozostawiając w wiązce przewód, z którym wystąpił problem. Jeśli jednak wynik jest taki sam, winny może być moduł PCM.
W których samochodach ten problem występuje częściej
Problem z kodem P0138 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:
- Chevrolet (Aveo, Captiva, Cruze, Epica, Lacetti, Rezzo)
- Chrysler (300C, Pacifica, Sebring, Voyager)
- Citroen (C5)
- Daewoo (Matiz, Nexia)
- Dodge (Caravan, Dakota, Neon, RAM, Stratus)
- Ford (Escape, Explorer, Focus, Mondeo)
- Honda (Accord, CR-V, Civic, Odyssey)
- Hover
- Hyundai (Accent, Getz, Santa Fe, Tucson)
- Infiniti
- Jeep (Grand Cherokee, Wrangler)
- Kia (Rio, Sorento, Sportage)
- Lexus (RX350)
- Lifan (Breez, Solano)
- Mazda (3, 6, CX-7)
- Mercedes-Benz
- Mitsubishi (Lancer, Outlander)
- Nissan (Almera, Murano, Pathfinder, Patrol, Primera, Qashqai, Teana, X-Trail)
- Opel (Antara, Astra, Corsa)
- Peugeot (206, 308, 407)
- Pontiac (Vibe)
- Renault (Duster, Fluence, Logan, Sandero)
- Saab
- Skoda (Octavia)
- Ssangyong
- Subaru
- Suzuki (Grand Vitara)
- Toyota (Avensis, Camry, Highlander, Prado, Prius, RAV4, Venza)
- Volkswagen
- GAZelle (Next)
- TagAZ
- VAZ
W przypadku kodu usterki P0138 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0038, P0108, P0113, P0118, P0123, P0132, P0134, P0136, P0137, P0139, P0140, P0141, P0158, P0170, P0172, P0325, P0340, P0351, P0447, P0501, P0606, P1167, P2096, P2253.