Kod błędu P008F – korelacja temperatury płynu chłodzącego silnika i temperatury paliwa

Kod błędu P008F brzmi jak „korelacja temperatury płynu chłodzącego silnika i temperatury paliwa”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Coolant Temperature (ECT)/Fuel Temperature (FT) Correlation”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P008F

Gdy w Twoim pojeździe pojawi się kod OBD-II P008F, oznacza to, że Moduł Sterujący Układem Napędowym (PCM) wykrył niedopasowanie skorelowanych sygnałów. Niedopasowanie między postrzeganą temperaturą płynu chłodzącego silnik (ECT) a temperaturą paliwa.

Kod błędu P008F – korelacja temperatury płynu chłodzącego silnika i temperatury paliwa

Czujniki ECT składają się z termistora zanurzonego w żywicy stałej i umieszczonego w metalowej lub plastikowej obudowie. Obudowa ECT jest tak skonstruowana, że można ją wkręcić w kanał płynu chłodzącego w kolektorze dolotowym silnika, głowicy cylindrów lub bloku.

Gdy ciepły płyn chłodzący przepływa przez kanały i przez czujnik ECT, poziom oporu cieplnego maleje. Gdy temperatura płynu chłodzącego silnik spada, oporność wzrasta, a w efekcie spada napięcie w obwodzie czujnika ECT.

Te zmiany oporu są interpretowane przez PCM jako zmiany temperatury płynu chłodzącego silnik. Wejścia czujnika ECT mają decydujące znaczenie dla obliczenia strategii dostarczania paliwa i wyprzedzenia zapłonu.

Czujnik temperatury paliwa również wykorzystuje termistor, ale jest on niskonapięciowy. Temperatura paliwa może mieć szczególne znaczenie dla właściwości jezdnych pojazdów, w których zastosowano silnik Diesla.

Temperatura płynu chłodzącego silnik i temperatura paliwa są zwykle skorelowane tylko wtedy, gdy silnik ma temperaturę otoczenia.

Kod P008F zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna usterki (MIL), jeśli PCM wykryje niedopasowanie między czujnikiem ECT a czujnikiem temperatury paliwa. Która zmienia się o więcej niż maksymalne dopuszczalne parametry w określonym czasie i w określonych okolicznościach.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P008F dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

  1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
  2. Zmniejszona wydajność silnika.
  3. Zwiększone zużycie paliwa.
  4. Czarny dym z rury wydechowej podczas pracy na bogatej mieszance.

Przechowywany kod P008F jest średnio poważny. Ponieważ ECT i temperatura paliwa są ważne dla prawidłowej strategii paliwowej i rozrządu zapłonu.

Przyczyny błędów

Kod P008F może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

  • Uszkodzony czujnik ECT.
  • Uszkodzony czujnik temperatury paliwa.
  • Otwarty obwód w czujniku temperatury płynu chłodzącego lub temperatury paliwa.
  • Wiązka przewodów lub złącze czujnika temperatury płynu chłodzącego lub paliwa jest uszkodzone.
  • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P008F

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P008F:

  1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P008F.
  2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd pojawi się ponownie.
  3. Sprawdzić wzrokowo, czy przewody elektryczne i połączenia związane z czujnikami nie są poluzowane lub uszkodzone. W razie potrzeby usuń usterki.
  4. Jeśli czujnik ECT lub czujnik temperatury paliwa uległ awarii, wymień go.
  5. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem do usunięcia błędu P008F, jest przestudiowanie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W przypadku znanych problemów z danym pojazdem.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową, aby sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem oczywistych wad, takich jak zadrapania, otarcia, odsłonięte przewody lub ślady spalenia. Następnie należy sprawdzić złącza i połączenia pod kątem bezpieczeństwa, korozji i uszkodzeń styków.

Należy dokładnie sprawdzić integralność wiązek przewodów i zabezpieczyć wszelkie luźne przewody. Jeśli znajdziesz spalony przewód, przylutuj go i upewnij się, że jest odpowiednio zaizolowany.

Sprawdzić czujnik temperatury płynu chłodzącego (ECT)

Sprawdzić wizualnie czujnik pod kątem uszkodzonego okablowania lub złącza i w razie potrzeby naprawić. Następnie podłącz skaner OBD2, jeśli temperatura silnika jest nadmiernie wysoka, około 140°C, nie jest to normalne.

Odłącz czujnik na silniku i zobacz czy odczyt spadnie o np. 10°C. Jeśli tak, to prawdopodobnie czujnik jest uszkodzony, zwarty wewnętrznie, co powoduje przekazywanie do PCM sygnału o niskiej rezystancji.

Ale, jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że to czujnik, a nie okablowanie, możesz przeprowadzić test. Sprawdź rezystancję czujnika względem masy za pomocą omomierza. Rezystancja zwykłego czujnika będzie się nieco różnić w zależności od samochodu.

Ale ogólnie, jeśli temperatura silnika wynosi około 95 stopni Celsjusza, to opór będzie wynosił około 200 omów. W temperaturze około -20°C opór będzie wynosił ponad 10 000 omów.

Użyj tego testu, aby określić, czy opór czujnika odpowiada temperaturze twojego silnika. Jeśli nie zgadza się z temperaturą silnika, to prawdopodobnie masz uszkodzony czujnik.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P008F może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

  • BMW (X3, X5)
  • Chevrolet
  • Ford (Mondeo)
  • GMC (Sierra)
  • Mercedes-Benz (Sprinter)
  • Renault

W przypadku kodu usterki P008F czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P00B6, P00B7.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz