Kod błędu P2BAE – przekroczenie poziomu nox – system monitorowania kontroli nox

Kod błędu P2BAE brzmi jak „przekroczenie poziomu nox – system monitorowania kontroli nox”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „NOx Exceedence – NOx Control Monitoring System”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2BAE

Kod błędu OBD-II P2BAE jest ogólną usterką definiowaną jako „wykryte przekroczenie systemu monitorowania tlenków azotu (NOx)”. Ustawia się, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje, że poziom tlenków azotu (NOx) w spalinach przekracza maksymalny dopuszczalny próg. Przekroczenie następuje w wyniku wyłączenia układu recyrkulacji spalin.

Kod błędu P2BAE – przekroczenie poziomu nox - system monitorowania kontroli nox

Płyn do oczyszczania spalin w silnikach Diesla (DPF) pomaga przekształcić szkodliwe cząsteczki w spalinach na nieszkodliwe. Aby spalić te cząstki należy podnieść temperaturę układu wydechowego.

Płyn DEF jest wtryskiwany do strumienia spalin w celu podniesienia ich do optymalnej temperatury. Następnie układ wydechowy przekształca szkodliwe związki podtlenku azotu w azot, dwutlenek węgla i wodę.

Pompa środka redukującego przenosi płyn spalinowy (DPF) ze zbiornika do wtryskiwacza. A jeśli czujnik NOx nie działa zgodnie z modułem sterującym Powertrain (PCM), może zostać zapisany kod P2BAE.

Ten kod ma charakter informacyjny i jest ustawiany tylko po to, aby ostrzec kierowcę, że wykryto nadmiar tlenków azotu (NOx). Wskazana jest przyczyna przekroczenia. W tym przypadku skończyły się specjalne odczynniki w przeznaczonym dla nich zbiorniku.

Czasami system monitorowania tlenków azotu (NOx) wykrywa ich nadmiar. PCM ustawi więc kod P2BAE i włączy lampkę ostrzegawczą jako ostrzeżenie o przekroczeniu poziomu tlenków azotu (NOx).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2BAE dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Czarny dym z rury wydechowej.
 3. Zmniejszona wydajność silnika.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.

Ciężkość zapisanego kodu P2BAE zależy od tego, jakie kody powiązane są obecne. Sam błąd nie ma żadnych objawów, a jest jedynie powiadomieniem o nadmiernej ilości tlenków azotu (NOx).

Przyczyny błędów

Kod P2BAE może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Płyn DPF w zbiorniku wyczerpał się.
 • Niewłaściwy DPF lub płyn do odzyskiwania NOx ze względu na warunki jazdy.
 • Nieefektywna regeneracja DPF lub odzyskiwanie NOx z powodu charakterystyki jazdy.
 • Uszkodzony katalizator.
 • Uszkodzony DPF, odzysk NOx lub czujnik tlenu O₂.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2BAE

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2BAE:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach występuje błąd P2BAE.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Należy zwrócić uwagę, jaki płyn do odzyskiwania DPF lub NOx jest używany.
 4. Sprawdź czujniki tlenu O₂, a także katalizator.
 5. Jeśli nigdzie nie stwierdzono problemów, należy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić moduł sterujący układu napędowego (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie biuletynów konserwacyjnych (TSB) dla konkretnego pojazdu. Twój problem może być znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozy.

Następnie należy upewnić się, że w pojeździe znajduje się wystarczająca ilość i właściwy rodzaj płynu do regeneracji DPF lub płynu wychwytującego NOx. Ten kod jest bezpośrednim wynikiem zapisanego kodu DPF, łapacza NOx lub czujnika O₂.

Dlatego wszelkie inne kody, które są obecne, muszą być najpierw zdiagnozowane i skorygowane. Skorygowanie problemu z płynem regeneracyjnym DPF lub pułapki NOx może wyeliminować warunki powodujące utrzymywanie się tego typu kodów.

Niektóre nawyki jazdy mogą również wpływać na regenerację filtra DPF i pułapki NOx. Krótkie podróże i podróże, które nie wymagają efektywnego obciążenia silnika, mogą nie pozwolić na wystarczającą regenerację filtra DPF lub pułapki NOx.

Użyj odpowiednich informacji diagnostycznych dla kodów towarzyszących błędowi P2BAE, zdiagnozuj i napraw je w pierwszej kolejności. Po czym ów problem, powinien również zniknąć.

Próba skasowania tego błędu bez skorygowania innych zapisanych kodów może być stratą czasu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2BAE może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Ford (Transit)
 • Hino
 • Hyundai
 • Jaguar
 • Land Rover (Discovery, Range Rover)
 • MAN

W przypadku kodu usterki P2BAE czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2BA7, P2BA8, P2BA9, P2BAA, P2BAB, P2BAC, P2BAD.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz