Kod błędu P287A – sprzęgło „B” zablokowane

Kod błędu P287A brzmi jak „sprzęgło „B” zablokowane”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Clutch „B” Stuck Engaged”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P287A

Kod błędu OBD-II P287A jest kodem ogólnym zdefiniowanym jako „Sprzęgło „B” utknęło w pozycji włączonej”. Ustawia się, gdy moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) wykryje, że sprzęgło „B” jest zablokowane.

Kod błędu P287A – sprzęgło

Sprzęgło normalnie pracuje w pozycji pomiędzy pełnym włączeniem (sprzęgło zamknięte) a pełnym rozłączeniem (sprzęgło otwarte). W tym przypadku TCM sprawdza, czy sprzęgło utknęło w pozycji, która jest bliższa pozycji zamkniętej niż pozycji żądanej.

Jest to spowodowane albo usterką mechaniczną sprzęgła, albo zablokowanym elektrozaworem sprzęgła. Powoduje to zbyt niskie ciśnienie płynu i zatarcie sprzęgła.

Elektrozawór sprzęgła ma charakterystykę przedstawioną na poniższym rysunku. Gdy prąd zaworu elektromagnetycznego jest wysoki, zawór otwiera się i ciśnienie płynu rozłącza sprzęgło oddesse.

Gdy TCM wykryje zakleszczenie sprzęgła „B”, ustawia kod P287A i zapala się lampka ostrzegawcza. Kod pojawia się, gdy moduł sterujący wykryje stan większego wysprzęglenia niż żądana pozycja.

Może to nastąpić z wielu powodów, ale najczęściej błąd wynika z przyczyn mechanicznych.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P287A dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Słaba praca skrzyni biegów.
 3. Szarpanie przy ruszaniu z miejsca.
 4. Szarpana zmiana biegów (szczególnie z 1 na 2 bieg).
 5. Samochód może być ustawiony na tryb awarii lub zderzenia.

Waga kodu usterki P287A jest wysoka i może mieć wpływ na działanie skrzyni biegów. Mogą wystąpić problemy ze zmianą biegów, powodując zagrożenie bezpieczeństwa.

Przyczyny błędów

Kod P287A może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zużycie sprzęgła.
 • Zapadanie się widełek zmiany biegów.
 • Uszkodzenie mechaniczne skrzyni biegów.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P287A

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P287A:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody usterek.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod P287A pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, prawdopodobnie konieczne będzie wymontowanie skrzyni biegów w celu usunięcia wewnętrznych usterek.
 4. Po wymontowaniu skrzyni biegów należy wymienić tarczę sprzęgła i widełki zmiany biegów. W momencie wystąpienia tej usterki to właśnie te części ulegają awarii.
 5. Po wymianie zestawu naprawczego i ponownym zamontowaniu skrzyni biegów należy przeprowadzić adaptację.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jest bardzo prawdopodobne, że gdy pojawia się błąd P287A, występuje usterka mechaniczna w skrzyni biegów. Jeśli nie jesteś szczególnie uzdolniony w demontażu i rozwiązywaniu problemów z przekładniami, najlepiej zwrócić się do warsztatu w celu przeprowadzenia naprawy.

Jeśli posiadasz wystarczające umiejętności i specjalistyczny sprzęt do usunięcia usterki. W celu wymiany tarczy sprzęgła i widełek zmiany biegów należy zdemontować skrzynię biegów.

Wymiana sprzęgła wiąże się zazwyczaj z użyciem zestawu naprawczego, w skład którego oprócz samego sprzęgła i widełek wchodzi również tarcza zwalniająca i uszczelki olejowe. Wszystkie z nich zaleca się również wymieniać przy okazji wymiany, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Aby całkowicie usunąć błąd P287A, po wymianie uszkodzonych części należy przeprowadzić adaptację lub teach-in.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P287A może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Ford (EcoSport, Fiesta, Focus)

W przypadku kodu usterki P287A czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P286F, P2872, P2877.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz