Kod błędu P2877 – czas wyłączenia sprzęgła „B” zbyt wolny

Kod błędu P2877 brzmi jak „czas wyłączenia sprzęgła „B” zbyt wolny”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Clutch „B” Disengagement Time Performance Too Slow”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2877

Kod usterki OBD-II P2877 jest kodem ogólnym, który określa się jako „Czas zwolnienia sprzęgła „B” jest zbyt wolny”. Ustawia się, gdy moduł sterowania skrzynią biegów (TCM) wykryje, że widełki „B” wolno reagują na wydawane polecenia.

Kod błędu P2877 – czas wyłączenia sprzęgła

Sprzęgło normalnie pracuje w pozycjach pomiędzy pełnym włączeniem (sprzęgło zamknięte) a pełnym rozłączeniem (sprzęgło otwarte). W tym przypadku TCM sprawdza, czy sprzęgło utknęło w pozycji, która jest bliższa pozycji zamkniętej niż pozycji żądanej.

Jest to spowodowane albo usterką mechaniczną sprzęgła, albo zablokowanym elektrozaworem sprzęgła. Powoduje to zbyt niskie ciśnienie płynu i zatarcie sprzęgła.

Elektrozawór sprzęgła ma charakterystykę przedstawioną na poniższym rysunku. Gdy prąd zaworu elektromagnetycznego jest wysoki, zawór otwiera się i ciśnienie płynu rozłącza sprzęgło oddesse.

Gdy TCM wykryje, że czas zwolnienia sprzęgła „B” jest zbyt wolny, ustawia kod P2877, a następnie zapala się lampka ostrzegawcza. Kod pojawia się, gdy moduł sterujący wykryje zacięte widełki sprzęgła, które wymagają wymiany.

Może to nastąpić z wielu powodów, ale najczęściej błąd wynika z przyczyn mechanicznych, takich jak mechaniczne zużycie widełek zmiany biegów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2877 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Słaba praca skrzyni biegów.
 3. Szarpanie przy ruszaniu z miejsca.
 4. Szarpana zmiana biegów (szczególnie z 1 na 2 bieg).
 5. Samochód może być ustawiony na tryb awarii lub zderzenia.

Ciężkość kodu usterki P2877 jest wysoka i może mieć wpływ na działanie skrzyni biegów. Mogą wystąpić problemy ze zmianą biegów, powodując zagrożenie bezpieczeństwa.

Przyczyny błędów

Kod P2877 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Widełki zmiany biegów zacinają się.
 • Zużycie sprzęgła.
 • Uszkodzenie mechaniczne skrzyni biegów.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2877

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2877:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod P2877 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, prawdopodobnie konieczne będzie wymontowanie skrzyni biegów w celu usunięcia wewnętrznych usterek.
 4. Po wymontowaniu skrzyni biegów należy wymienić tarczę sprzęgła i widełki zmiany biegów. To właśnie te części zawodzą w tej usterce.
 5. Po wymianie zestawu naprawczego i ponownym zamontowaniu skrzyni biegów należy przeprowadzić adaptację.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jest bardzo prawdopodobne, że w momencie wystąpienia błędu P2877 występuje usterka mechaniczna w skrzyni biegów. Jeśli nie jesteś szczególnie uzdolniony w demontażu i rozwiązywaniu problemów z przekładniami, najlepiej zwrócić się do warsztatu w celu przeprowadzenia naprawy.

Jeśli posiadasz wystarczające umiejętności i specjalistyczny sprzęt do usunięcia usterki. W celu wymiany tarczy sprzęgła i widełek zmiany biegów należy zdemontować skrzynię biegów.

Wymiana sprzęgła odbywa się zazwyczaj przy użyciu zestawu naprawczego, w którym oprócz samego sprzęgła i widełek znajduje się również tarcza zwalniająca i uszczelki olejowe. Wszystkie z nich zaleca się również wymieniać przy okazji wymiany, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Aby całkowicie usunąć błąd P2877, po wymianie uszkodzonych części, należy przeprowadzić adaptację lub uczenie.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2877 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Ford (EcoSport, Fiesta, Focus)

W przypadku kodu usterki P2877 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P286F, P2872, P287A.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz