Kod błędu P2872 – sprzęgło „A” zablokowane

Kod błędu P2872 brzmi jak „sprzęgło „A” zablokowane”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Clutch „A” Stuck Engaged”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2872

Kod usterki OBD-II P2872 jest kodem ogólnym zdefiniowanym jako „Sprzęgło 'A’ zacięło się w załączeniu”. Ustawia się, gdy moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) wykryje, że sprzęgło „A” jest zablokowane.

Kod błędu P2872 – sprzęgło

Sprzęgło normalnie pracuje w pozycji pomiędzy pełnym włączeniem (sprzęgło zamknięte) a pełnym rozłączeniem (sprzęgło otwarte). W tym przypadku TCM sprawdza, czy sprzęgło utknęło w pozycji, która jest bliższa pozycji zamkniętej niż pozycji żądanej.

Jest to spowodowane albo usterką mechaniczną sprzęgła, albo zablokowanym elektrozaworem sprzęgła. Powoduje to zbyt niskie ciśnienie płynu i zatarcie sprzęgła.

Elektrozawór sprzęgła ma charakterystykę przedstawioną na poniższym rysunku. Gdy prąd zaworu elektromagnetycznego jest wysoki, zawór otwiera się i ciśnienie płynu rozłącza sprzęgło oddesse.

Gdy TCM wykryje zakleszczenie sprzęgła „A”, ustawia kod P2872, po czym zapala się lampka ostrzegawcza. Kod pojawia się, gdy moduł sterujący wykryje stan większego wysprzęglenia niż żądana pozycja.

Może to nastąpić z wielu powodów, ale najczęściej błąd wynika z przyczyn mechanicznych.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2872 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Słaba praca skrzyni biegów.
 3. Szarpanie przy ruszaniu z miejsca.
 4. Szarpana zmiana biegów (szczególnie z 1 na 2 bieg).
 5. Samochód może być ustawiony na tryb awarii lub zderzenia.

Waga kodu błędu P2872 jest wysoka i może dojść do zakłócenia pracy przekładni. Mogą wystąpić problemy ze zmianą biegów, powodując zagrożenie bezpieczeństwa.

Przyczyny błędów

Kod P2872 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zużycie sprzęgła.
 • Zapadanie się widełek zmiany biegów.
 • Uszkodzenie mechaniczne skrzyni biegów.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2872

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2872:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy kod P2872 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, prawdopodobnie konieczne będzie wymontowanie skrzyni biegów w celu usunięcia wewnętrznych usterek.
 4. Po wymontowaniu skrzyni biegów należy wymienić tarczę sprzęgła i widełki zmiany biegów. W momencie wystąpienia tej usterki to właśnie te części ulegają awarii.
 5. Po wymianie zestawu naprawczego i ponownym zamontowaniu skrzyni biegów należy przeprowadzić adaptację.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jest bardzo prawdopodobne, że w momencie wystąpienia błędu P2872 występuje usterka mechaniczna w skrzyni biegów. Jeśli nie jesteś szczególnie uzdolniony w demontażu i rozwiązywaniu problemów z przekładniami, najlepiej wezwij serwis, który przeprowadzi naprawę.

Jeśli masz wystarczające umiejętności i specjalistyczny sprzęt do usunięcia usterki. W celu wymiany tarczy sprzęgła i widełek zmiany biegów należy zdemontować skrzynię biegów.

Wymiana sprzęgła wiąże się zazwyczaj z użyciem zestawu naprawczego, w skład którego oprócz samego sprzęgła i widełek wchodzi również tarcza zwalniająca i uszczelki olejowe. Wszystkie z nich zaleca się również wymieniać przy wymianie, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Aby całkowicie usunąć błąd P2872, po wymianie uszkodzonych części, należy przeprowadzić adaptację lub uczenie.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2872 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Ford (EcoSport, Fiesta, Focus)

W przypadku kodu usterki P2872 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P286F, P2877, P287A.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz