Kod błędu P2803 – obwód czujnika zakresu transmisji „B” – wysokie wejście

Kod błędu P2803 brzmi jak „obwód czujnika zakresu transmisji „B” – wysokie wejście”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Transmission Range (TR) Sensor „B” Circuit High Input”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2803

Diagnostyczny kod usterki P2803 (DTC) dotyczy przełącznika skrzyni biegów. Jego zadaniem jest informowanie modułu sterującego skrzynią biegów (PCM) o pozycji zmiany biegu.

Kod błędu P2803 – obwód czujnika zakresu transmisji

Kod informuje, że komputer wykrył usterkę czujnika TR. Czujnik wysyła sygnał o wysokim poziomie do komputera określającego pozycję biegu. Moduł sterujący otrzymuje sygnały z czujnika prędkości pojazdu, a także z TR.

Gdy pojazd porusza się i komputer otrzymuje sprzeczne sygnały ze względu na wysoki poziom sygnału, na przykład sygnał TR wskazuje, że pojazd jest zaparkowany. Jednak czujnik prędkości wskazuje, że się porusza, ustawia się kod P2803.

Awaria czujnika TR jest częsta z wiekiem i dużym przebiegiem. Jest podatny na działanie czynników atmosferycznych. Jak każda płytka drukowana, z czasem ulega korozji. Dobrą wiadomością jest to, że nie wymagają one drogich napraw i są łatwe do wymiany przy odrobinie doświadczenia w naprawie samochodów.

Nowoczesne modele z czujnikiem zakresu przełożeń umieszczonym w korpusie zaworu to inna konstrukcja. Czujnik zakresu jest oddzielony od wyłączników bezpieczeństwa neutralnego i wstecznego.

Funkcja pozostaje ta sama, ale wymiana stała się poważniejsza zarówno pod względem złożoności, jak i kosztów. Najprostszym sposobem na określenie, który typ jest używany w Twoim samochodzie jest znalezienie części na lokalnej stronie internetowej części samochodowych.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2803 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” w panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Światło cofania może nie świecić.
 3. W niektórych przypadkach silnik uruchomi się tylko w pozycji neutralnej.
 4. Mogą wystąpić problemy z włączaniem i wyłączaniem biegów.
 5. Pływające obroty przy zmianie biegu.
 6. Skrzynia biegów może wykazywać opóźnienie w załączaniu.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.

Ciężkość błędu P2803 waha się od średniej do ciężkiej. Silnik może przestać się uruchamiać. Transmisja może również wejść w tryb pracy awaryjnej.

Przyczyny błędów

Kod P2803 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony jest czujnik zakresu transmisji.
 • Czujnik TR jest poluzowany lub nieprawidłowo wyregulowany.
 • Zwarcie, otwarty obwód lub uszkodzone złącze czujnika położenia selektora automatycznej skrzyni biegów.
 • Płyn przekładniowy ATF jest zanieczyszczony lub ma niski poziom.
 • Zatkane lub zapchane przejścia płynu transmisyjnego.
 • Uszkodzenie obudowy zaworu skrzyni biegów.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2803

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2803:

 1. Wymień płyn ATF i filtr.
 2. Napełnić płynem przekładniowym do wymaganego poziomu.
 3. Płukanie w celu oczyszczenia wewnętrznych przejść skrzyni biegów.
 4. Sprawdzenie, w razie potrzeby wymiana uszkodzonego czujnika zakresu transmisji.
 5. Usuwanie usterek mechanicznych wewnątrz skrzyni biegów.
 6. Sprawdź złącza oraz okablowanie.
 7. Flashowanie lub wymiana PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Na początek należy zawsze sprawdzić Biuletyny Obsługi Technicznej (TSB) dla konkretnego pojazdu. Problem P2803 może być już znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozy.

Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie czujnika zasięgu transmisji (TRS). Po znalezieniu należy sprawdzić wizualnie złącze i wiązkę przewodów. Szukaj zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku.

Odłączyć złącze i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz złącza. Zobacz, czy wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z plastikowym włosiem. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na miejsca styku zacisków.

Za pomocą narzędzia diagnostycznego wykasuj kody usterek z pamięci i zobacz, czy błąd P2803 powróci. Jeśli kod powróci, będziemy musieli sprawdzić czujnik TR i związane z nim obwody.

Test okablowania

Przy wyłączonym kluczyku zapłonu odłączyć złącze elektryczne na czujniku TR. Podłączyć woltomierz cyfrowy. Czarny przewód do masy, a czerwony do zacisku sygnałowego na złączu wiązki przewodów czujnika zakresu transmisji.

Włączyć kluczyk do zapłonu. W zależności od specyfikacji producenta, woltomierz powinien wskazywać 12 V lub 5 V. Poszarpać połączenie i zobaczyć, czy odczyt się zmieni. Jeśli napięcie jest nieprawidłowe, wymień wadliwe przewody lub złącze.

Sprawdź czujnik

Podłączyć jeden przewód omomierza do zacisku sygnałowego na czujniku zakresu transmisji, a drugi do masy. Sprawdź opór zgodnie z zaleceniami producenta. Wyciągnij złącze na czujniku TRS, sprawdzając oporność. Jeśli odczyt omomierza różni się od zalecenia producenta, należy wymienić czujnik.

Jeśli testy okablowania i czujników zostały zakończone, ale nadal otrzymujesz kod P2803. Musisz spojrzeć na moduł PCM / TCM, a także wewnętrzne usterki transmisji. Ale zrób to po wymianie czujnika TRS. Częściej to właśnie ona jest problemem.

W razie wątpliwości należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego diagnosty samochodowego.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2803 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • BMW (X5)
 • Chevrolet (Lacetti)
 • Honda
 • Jeep (Wrangler)
 • Mazda
 • Nissan

W przypadku kodu usterki P2803 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2800, P2801, P2802, P2804.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz