Kod błędu P2752 – obwód czujnika prędkości wału pośredniego „C” przerywany/niedokładny

Kod błędu P2752 brzmi jak „obwód czujnika prędkości wału pośredniego „C” przerywany/niedokładny”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intermediate Shaft Speed (ISS) Sensor „C” Circuit Intermittent/Erratic”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2752

Diagnostyczny kod błędu P2752 wskazuje, że w obwodzie „C” czujnika prędkości obrotowej wałka pośredniego (ISS) wykryto sygnał przerywany. Bez dokładnego sygnału prędkości wyjściowej moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) nie może prawidłowo zmieniać biegów, dlatego ustawiany jest ten kod.

Kod błędu P2752 – obwód czujnika prędkości wału pośredniego

Wałek pośredni pomaga rozdzielić siłę obrotową z napędu wejściowego na wał wyjściowy w skrzyni biegów. Prędkość obrotowa wałka pośredniego zależy od tego, na którym biegu się znajdujesz.

W manualnej skrzyni biegów decyduje o tym selektor biegów, więc nie ma potrzeby kontrolowania prędkości obrotowej wałka pośredniego. W automatycznej skrzyni biegów bieg, na którym się znajdujesz, jest określany przez moduł sterujący skrzyni biegów (TCM). Wykorzystuje również kilka wejść czujników, które przyczyniają się do płynnej i sprawnej zmiany biegów.

Jeśli moduł sterowania skrzynią biegów (TCM) wykryje usterkę, PCM/ECM może unieważnić wartości oparte na innych czujnikach, aby określić czas zmiany. To dostosowuje konwerter momentu obrotowego i ciśnienie, jeśli informacje z czujnika ISS nie są dostępne.

Kod błędu P2752 jest ustawiany, gdy moduł sterowania skrzynią biegów (TCM) monitoruje ogólną usterkę z sygnałem w czujniku prędkości „C” lub jego obwodzie. Bez prawidłowego sygnału z czujnika prędkości obrotowej wałka pośredniego, skrzynia biegów nie może zapewnić optymalnej strategii zmiany biegów.

Prędkość obrotowa wałka pośredniego musi być stopniowo zwiększana, aż do osiągnięcia wymaganego punktu przesunięcia. Jeśli czujnik jest uszkodzony, nie dochodzi do tego, więc nie będzie możliwe określenie strategii zmiany biegów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2752 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Prędkościomierz lub obrotomierz nie działa lub działa nieprawidłowo.
 4. Zmiana biegów jest trudna.
 5. Problemy ze zmianą biegów.
 6. Silnik nie przyspiesza dobrze.
 7. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 8. Silnik może stanąć w miejscu lub nie dać się uruchomić.
 9. Zmniejszona moc silnika.
 10. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P2752 jest dość poważny, gdyż warunki, które doprowadziły do jego utrzymywania się mogą spowodować uszkodzenie transmisji.

Przyczyny błędów

Kod P2752 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik prędkości obrotowej wałka pośredniego (ISS) jest wadliwy lub uszkodzony.
 • Nastąpiła awaria czujnika prędkości obrotowej wału wyjściowego.
 • Nastąpiła awaria czujnika prędkości obrotowej wałka wejściowego.
 • Elektromagnetyczny zawór zmiany biegów nie działa prawidłowo.
 • Otwarte, zwarte przewody lub złącza w obwodach wymienionych czujników.
 • Zanieczyszczony płyn przekładniowy lub niewystarczająca ilość płynu przekładniowego.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2752

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2752:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane błędy za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść błędy i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P2752 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź, czy przewody i złącza nie są uszkodzone.
 4. Przetestować obwód czujnika prędkości obrotowej wałka pośredniego (ISS), jeśli jest problem, wymienić uszkodzony czujnik.
 5. Sprawdzić okablowanie elektryczne i połączenia powiązanych czujników.
 6. W razie potrzeby należy wykonać flash lub wymienić PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Warto najpierw poszukać biuletynów technicznych (TSB) dla konkretnej marki samochodu z błędem P2752. Jeśli istniejący problem został opisany, postępowanie zgodnie z instrukcjami może zaoszczędzić czas i pieniądze przy diagnozowaniu i naprawianiu problemu.

Sprawdzić wzrokowo wszystkie przewody i złącza prowadzące do czujnika prędkości wałka pośredniego (ISS). Przyjrzyj się uważnie, czy nie ma otarć, odsłoniętych przewodów lub pęknięć. Należy również zwrócić uwagę na wszelkie stopione lub w inny sposób uszkodzone miejsca. W razie potrzeby naprawić.

Okablowanie elektryczne

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem luźnych połączeń, luźnych przewodów lub zabrudzonych zacisków. Odłączyć wszystkie połączenia od wiązki przewodów pojazdu, czujnika prędkości wałka pośredniego i zespołu PCM/ECM.

Za pomocą multimetru na skali omowej sprawdzić, czy nie ma nadmiernej rezystancji. Jeśli opór jest bardzo wysoki, prześledź wiązkę przewodów przez obwód między każdym złączem, aby ustalić przyczynę.

Jeśli rezystancja wskazuje ponad limit, należy poszukać przerwanego lub uszkodzonego okablowania. Sprawdzić, czy w sekcjach wiązki przewodów nie ma zwarcia z masą, przesuwając dodatni lub ujemny przewód do dobrego uziemienia.

Jeśli występuje opór, może być zwarcie do masy. Należy sprawdzić, czy wiązka przewodów nie jest uszkodzona lub czy nie ma miejsc, które mogłyby zostać otarte przez dotknięcie podwozia samochodu.

Wadliwe okablowanie jest dość często przyczyną błędu P2752.

Czujnik prędkości wału pośredniego

Częstym problemem z czujnikiem prędkości obrotowej wałka pośredniego jest zanieczyszczenie. Dlatego po usunięciu czujnika najlepszym rozwiązaniem jest jego wyczyszczenie. Można do tego użyć czystej szmaty i środka do czyszczenia hamulców.

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem ewentualnych oznak uszkodzonego okablowania lub luźnych połączeń. Zmierz rezystancję poprzez wyjęcie złącza i użycie multimetru cyfrowego na skali omowej. Jeśli opór jest poza zakresem lub powyżej granicy, wymień czujnik.

Sprawdź złącze czujnika i wiązki PCM pod kątem zasilania, korzystając z fabrycznego schematu połączeń. Jeśli nie zostanie wykryty brak zasilania, czujnik będzie wymagał wymiany.

W zależności od modelu pojazdu, odczyt napięcia powinien wynosić 12 V lub napięcie referencyjne 5 V. Jeśli napięcie nie mieści się w specyfikacji, można podejrzewać zwarcie do ziemi.

Nie należy również wykluczać wadliwego PCM/ECM lub problemu z okablowaniem między skrzynią biegów a PCM/ECM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2752 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Jeep
 • Lexus
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P2752 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2749, P2750, P2751.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz