Kod błędu P2748 – obwód czujnika prędkości wału pośredniego „B” przerywany/niedokładny

Kod błędu P2748 brzmi jak „obwód czujnika prędkości wału pośredniego „B” przerywany/niedokładny”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intermediate Shaft Speed (ISS) Sensor „B” Circuit Intermittent/Erratic”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2748

Diagnostyczny kod błędu P2748 wskazuje, że w obwodzie czujnika prędkości obrotowej wału pośredniego (ISS) „B” wykryto sygnał przerywany. Bez dokładnego sygnału prędkości wyjściowej moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) nie może prawidłowo zmieniać biegów, dlatego ustawiany jest ten kod.

Kod błędu P2748 – obwód czujnika prędkości wału pośredniego

Wałek pośredni, pomaga rozprowadzić siłę obrotową z napędu wejściowego na wał wyjściowy wewnątrz skrzyni biegów. Prędkość obrotowa wałka pośredniego zależy od tego, na którym biegu się znajdujesz.

W manualnej skrzyni biegów decyduje o tym selektor biegów, więc nie ma potrzeby kontrolowania prędkości obrotowej wałka pośredniego. W automatycznej skrzyni biegów bieg, na którym się znajdujesz, jest określany przez moduł sterujący skrzyni biegów (TCM). Wykorzystuje również kilka wejść czujników, które przyczyniają się do płynnej i sprawnej zmiany biegów.

Jeśli moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) wykryje usterkę, PCM/ECM może zastąpić wartości oparte na innych czujnikach, aby określić czas zmiany biegów. W ten sposób reguluje się konwerter momentu obrotowego i ciśnienie, jeśli informacje z czujnika ISS nie są dostępne.

Kod błędu P2748 jest ustawiany, gdy moduł sterowania skrzynią biegów (TCM) monitoruje ogólną usterkę z sygnałem w czujniku prędkości „B” lub jego obwodzie. Bez prawidłowego sygnału z czujnika prędkości obrotowej wałka pośredniego, skrzynia biegów nie może zapewnić optymalnej strategii zmiany biegów.

Prędkość obrotowa wałka pośredniego powinna stopniowo wzrastać, aż do osiągnięcia pożądanego punktu zmiany biegów. Jeśli czujnik jest uszkodzony, nie dochodzi do tego, więc nie będzie możliwe określenie strategii zmiany biegów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2748 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Niedziałający prędkościomierz lub obrotomierz, lub usterka.
 4. Twarda zmiana biegów.
 5. Problemy ze zmianą biegów.
 6. Silnik nie przyspiesza dobrze.
 7. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 8. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 9. Zmniejszona moc silnika.
 10. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P2748 jest dość poważny, ponieważ warunki, które doprowadziły do jego utrzymywania się, mogą spowodować uszkodzenie transmisji.

Przyczyny błędów

Kod P2748 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik prędkości obrotowej wałka pośredniego (ISS) uszkodzony lub zniszczony.
 • Nastąpiła awaria czujnika prędkości obrotowej wału wyjściowego.
 • Uszkodzony czujnik prędkości obrotowej wałka wejściowego.
 • Elektromagnetyczny zawór zmiany biegów nie działa prawidłowo.
 • Otwarte, zwarte przewody lub złącza w obwodach wymienionych czujników.
 • Płyn przekładniowy jest zanieczyszczony lub jego ilość jest niewystarczająca.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2748

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2748:

 1. Odczytać wszystkie zapisane błędy za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść błędy i przeprowadź jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P2748 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź, czy przewody i złącza nie są uszkodzone.
 4. Przetestować obwód czujnika prędkości obrotowej wałka pośredniego (ISS), jeśli jest problem, wymienić uszkodzony czujnik.
 5. Sprawdzić okablowanie elektryczne i połączenia podłączonych czujników.
 6. Jeśli to konieczne, flashuj lub wymień PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Warto najpierw sprawdzić Technical Service Bulletins (TSB) dla konkretnej marki samochodu z błędem P2748. Jeśli istniejący problem został opisany, postępowanie zgodnie z instrukcjami może zaoszczędzić czas i pieniądze przy diagnozowaniu i naprawianiu problemu.

Sprawdzić wzrokowo wszystkie przewody i złącza do czujnika prędkości wałka pośredniego (ISS). Przyjrzyj się uważnie, czy nie ma otarć, odsłoniętych przewodów lub pęknięć. Należy również zwrócić uwagę na wszelkie stopione lub w inny sposób uszkodzone miejsca. W razie potrzeby naprawić.

Okablowanie

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem luźnych połączeń, luźnych przewodów lub zabrudzonych zacisków. Odłączyć wszystkie połączenia od wiązki przewodów samochodu, czujnika prędkości wałka pośredniego i zespołu PCM/ECM.

Za pomocą multimetru zamontowanego na skali omowej sprawdzić, czy nie ma nadmiernej rezystancji. Jeśli opór jest bardzo wysoki, prześledź wiązkę przewodów przez obwód między każdym złączem, aby ustalić przyczynę.

Jeśli opór wskazuje na przekroczenie granicy, należy poszukać uszkodzonej lub zniszczonej wiązki przewodów. Sprawdzić, czy w sekcjach wiązki przewodów nie ma zwarcia z masą, przesuwając dodatni lub ujemny przewód do dobrego uziemienia.

Jeśli występuje opór, może być zwarcie z masą. Należy sprawdzić, czy wiązka przewodów nie jest uszkodzona lub czy nie ma miejsc, które mogłyby zostać otarte przez dotknięcie podwozia samochodu.

Wadliwe okablowanie jest dość często przyczyną błędu P2748.

Czujnik prędkości wału pośredniego

Częstym problemem z czujnikiem prędkości obrotowej wałka pośredniego jest zanieczyszczenie. Dlatego po usunięciu czujnika najlepszym rozwiązaniem jest jego wyczyszczenie. Można do tego użyć czystej szmaty i środka do czyszczenia hamulców.

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem ewentualnych oznak uszkodzonego okablowania lub luźnych połączeń. Zmierzyć rezystancję poprzez wyjęcie złącza i użycie multimetru cyfrowego ustawionego na skalę omową. Jeśli opór jest poza dopuszczalnym zakresem lub powyżej granicy, należy wymienić czujnik.

Sprawdź, czy czujnik i złącze wiązki przewodów PCM są pod napięciem, korzystając z fabrycznego schematu połączeń. Jeśli nie zostanie wykryty brak zasilania, czujnik będzie wymagał wymiany.

W zależności od modelu samochodu odczyt napięcia powinien wynosić 12 V lub napięcie referencyjne 5 V. Jeśli napięcie nie odpowiada specyfikacji, można podejrzewać usterkę uziemienia.

Nie należy również wykluczać wadliwego PCM/ECM lub problemu z okablowaniem między skrzynią biegów a PCM/ECM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2748 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Jeep
 • Lexus
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P2748 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2745, P2746, P2747.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz