Kod błędu P2742 – czujnik temperatury płynu skrzyni biegów „B” obwód niskiego wejścia

Kod błędu P2742 brzmi jak „czujnik temperatury płynu skrzyni biegów „B” obwód niskiego wejścia”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Transmission Fluid Temperature (TFT) Sensor „B” Circuit Low Input”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2742

Ten diagnostyczny kod błędu (DTC) jest ogólnym kodem transmisji. Błąd P2742 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2742 – czujnik temperatury płynu skrzyni biegów

Czujnik temperatury płynu przekładniowego (TFT) jest częścią zaworu ciśnienia płynu przekładniowego (TFP). Jest to termistor, który zmienia wartość w zależności od temperatury.

Wraz ze wzrostem temperatury opór maleje, a wraz ze spadkiem temperatury opór rośnie. PCM dostarcza do czujnika sygnał referencyjny 5V i mierzy spadek napięcia w obwodzie.

Gdy płyn przekładniowy jest zimny, rezystancja czujnika jest wysoka i PCM wykrywa sygnał wysokiego napięcia. W miarę jak temperatura płynu nagrzewa się do normalnej temperatury roboczej, opór maleje, a wraz z nim napięcie sygnału.

Czujnik ten jest wykorzystywany przez PCM lub TCM do określenia temperatury płynu automatycznej skrzyni biegów. Sygnał ten jest wykorzystywany do określenia najlepszych punktów zmiany biegów i regulacji ciśnienia w przewodzie.

Podczas pracy spowoduje to, że moduł sterujący (PCM lub TCM) włączy wcześniej sprzęgło konwertera momentu obrotowego (TCC) i wyłączy bieg nadbiegowy. Robi się to, aby obniżyć temperaturę płynu, jeśli staje się ona wyższa od normalnej.

Ten kod jest ustawiony, jeśli obwód czujnika „B” ma niski sygnał, który nie odpowiada charakterystyce zapisanej w pamięci PCM / TCM.

Czasami problem może wynikać z wewnętrznych problemów mechanicznych w obrębie skrzyni biegów. Ale częściej błąd P2742 to problem z obwodem elektrycznym czujnika TFPS. Nie należy tego pomijać, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z problemem sporadycznym.

Działania związane z rozwiązywaniem problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu czujnika TFPS i kolorów przewodów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2742 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Samochód rusza na 2 lub 3 biegu (tryb awaryjny).
 3. Nie można zmienić biegu.
 4. Skrzynia biegów ciężko się przesuwa lub wpada w poślizg.
 5. Przegrzana skrzynia biegów.
 6. Problemy z załączaniem i rozłączaniem sprzęgła Convertor Lock-up.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.

Waga błędu P2742 jest dość wysoka, dlatego zaleca się jak najszybsze usunięcie problemu. Przedłużająca się ignorancja problemu może doprowadzić do bardziej rozległych i kosztownych napraw. Z czasem osiągi pojazdu mogą się pogorszyć tak bardzo, że po prostu nie da się nim jeździć.

Przyczyny błędów

Kod P2742 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • W obwodzie sygnałowym czujnika TFT może występować zwarcie do masy.
 • Możliwy błąd czujnika TFT (wewnętrzne zwarcie).
 • Płyn przekładniowy ATF może być zanieczyszczony lub ma niski poziom.
 • Przepusty płynu skrzyni biegów zatkane lub zablokowane.
 • Uszkodzenie mechaniczne wewnątrz skrzyni biegów.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2742

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2742:

 1. Wymień płyn ATF i filtr.
 2. Napełnić płyn przekładniowy do wymaganego poziomu.
 3. Płukanie w celu oczyszczenia wnętrza skrzyni biegów.
 4. Sprawdzenie, w razie potrzeby wymiana uszkodzonego czujnika temperatury płynu przekładniowego.
 5. Usuwanie usterek mechanicznych wewnątrz skrzyni biegów.
 6. Sprawdź złącza oraz okablowanie.
 7. Flashowanie lub wymiana PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Na początek należy zawsze sprawdzić Biuletyny Obsługi Technicznej (TSB) dla konkretnego pojazdu. Problem P2742 może być już znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozy.

Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie czujnika temperatury płynu przekładniowego (TFT). Po znalezieniu należy sprawdzić wizualnie złącze i wiązkę przewodów. Szukaj zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku.

Odłączyć złącze i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz złącza. Zobacz, czy wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z plastikowym włosiem. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na miejsca styku zacisków.

Używając narzędzia diagnostycznego, wyczyść kody usterek z pamięci i zobacz, czy błąd P2742 powróci. Jeśli kod powróci, będziemy musieli sprawdzić czujnik TFT i związane z nim obwody.

Test okablowania

Przy wyłączonym kluczu zapłonu odłączyć złącze elektryczne na czujniku TFT. Podłączyć woltomierz cyfrowy. Czarny przewód do masy, a czerwony do zacisku sygnałowego na złączu wiązki przewodów czujnika TFT.

Włączyć kluczyk do zapłonu. W zależności od specyfikacji producenta, woltomierz powinien pokazywać 12 V lub 5 V. Poszarpać połączenie i zobaczyć, czy odczyt się zmieni. Jeśli napięcie jest nieprawidłowe, wymień wadliwe przewody lub złącze.

Sprawdź czujnik

Podłącz jeden przewód omomierza do zacisku sygnałowego na czujniku TFT, a drugi do masy. Sprawdź opór zgodnie z zaleceniami producenta. Podważyć złącze na czujniku temperatury płynu transmisyjnego, sprawdzając oporność. Jeśli odczyt omomierza różni się od zalecenia producenta, należy wymienić czujnik TFT.

Jeśli testy okablowania i czujników zostały zakończone, ale nadal otrzymujesz kod P2742. Musisz spojrzeć na moduł PCM / TCM, a także wewnętrzne usterki transmisji. Ale zrób to po wymianie czujnika TFT. Częściej to właśnie ona jest problemem.

W razie wątpliwości należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego diagnosty samochodowego.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2742 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura
 • BMW
 • Ford
 • Honda
 • Infiniti
 • Jaguar
 • Jeep
 • Lexus
 • Nissan
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P2742 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2740, P2741, P2743, P2744.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz