Kod błędu P2676 – obwód sterowania wlotem do oczyszczacza powietrza niski

Kod błędu P2676 brzmi jak „obwód sterowania wlotem do oczyszczacza powietrza niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Air Cleaner Inlet Control Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2676

Zapisany kod P2676 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył usterkę. Jest to spowodowane niskim poziomem sygnału w obwodzie sterowania wlotem do oczyszczacza powietrza.

Kod błędu P2676 – obwód sterowania wlotem do oczyszczacza powietrza niski

Nowoczesne pojazdy niektórych marek są wyposażone w układ dolotowy oczyszczacza powietrza, który kontroluje przepływ powietrza. Powietrze przepływa przez rurę dolotową powietrza i bezpośrednio do korpusu przepustnicy i czujnika przepływu masowego.

Po przekręceniu kluczyka zapłonu do pozycji ON i podaniu napięcia na różne sterowniki pokładowe (w tym PCM). Inicjowane są liczne procedury autodiagnostyczne.

PCM wykorzystuje wejścia z czujników silnika do automatycznego ustawienia strategii rozruchu silnika i przeprowadzenia tych autotestów. Układ sterowania wlotem do oczyszczacza powietrza jest jednym z sygnałów wejściowych wymaganych przez PCM do automatycznego strojenia.

Jeżeli PCM wykryje niski poziom w sygnale wejściowym obwodu sterowania wlotem do oczyszczacza powietrza. Gdy wyłącznik zapłonu jest ustawiony w pozycji ON i napięcie jest podawane do PCM. Kod P2676 zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna usterki.

Nie wszystkie pierwsze usterki powodują ustawienie kodu i zapalenie się lampki ostrzegawczej usterki. W niektórych przypadkach wymagane jest kilka cykli usterek, zanim zaświeci się lampka kontrolna.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2676 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” w tablicy rozdzielczej (kod zostanie zapisany jako kod usterki).
 2. Może nie być żadnych objawów poza zapisanym kodem błędu.
 3. Dłuższy niż zwykle czas rozruchu silnika.
 4. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P2676 jest zwykle łagodny, ale czasami może być poważny w zależności od konkretnych objawów usterki. Dlatego zaleca się jak najszybsze usunięcie usterki po wykryciu problemu.

Przyczyny błędów

Kod P2676 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy regulator wlotu powietrza do oczyszczacza powietrza.
 • Skorodowane lub uszkodzone złącze.
 • Wadliwa lub uszkodzona wiązka przewodów.
 • Uszkodzony lub zatkany kanał powietrzny.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2676

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2676:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P2676.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo przewody elektryczne i połączenia związane z regulatorem wlotu do oczyszczacza powietrza pod kątem poluzowania i uszkodzenia.
 4. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w procesie rozwiązywania problemu P2676, jest przestudiowanie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić wiele czasu na dłuższą metę, wskazując ci właściwy kierunek.

Kolejnym krokiem w diagnostyce będą oględziny odpowiednich wiązek i złączy. Należy zwrócić szczególną uwagę na okablowanie w pobliżu gorących elementów układu wydechowego i ostrych krawędzi.

Jeśli nie ma nic złego w wiązce przewodów, sprawdź węże pod kątem blokad lub pęknięć i w razie potrzeby wyczyść je lub wymień. Do wymiany należy używać wysokotemperaturowych węży silikonowych.

Dzięki zastosowaniu się do wszystkich zaleceń, błąd P2676 najprawdopodobniej zostanie naprawiony i zniknie. Jeśli tak nie jest, problemem może być uszkodzony moduł PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2676 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Mazda (Mazda 6)

W przypadku kodu usterki P2676 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2675, P2677.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz