Kod błędu P2666 – zawór odcinający paliwo „B” obwód kontrolny niski

Kod błędu P2666 brzmi jak „zawór odcinający paliwo „B” obwód kontrolny niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fuel Shutoff Valve „B” Control Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2666

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P2666 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2666 – zawór odcinający paliwo

Elektromagnetyczny zawór odcinający paliwo służy do odcięcia dopływu paliwa do pompy paliwowej. Gdy zapłon jest wyłączony, sprężynowy tłok znajduje się w położeniu dolnym, odcinając dopływ paliwa do pompy.

Gdy rozrusznik jest włączony, cewka jest zasilana przez przekaźnik wyzwalający. Następnie tłok przesuwa się do pozycji górnej, umożliwiając doprowadzenie paliwa do pompy.

Gdy wyłącznik zapłonu jest zwolniony, a silnik pracuje, do drugiego uzwojenia cewki elektromagnetycznej podawany jest niski prąd, aby utrzymać ją w pozycji górnej.

Kod P2666 wskazuje na niski poziom sygnału w obwodzie sterowania zaworem odcinającym paliwo „B” i wskazuje na problem z cewką odcinającą lub jej obwodem. Innymi słowy, niski poziom sygnału w obwodzie oznacza, że komponentowi lub czujnikowi w systemie brakuje normalnego napięcia wymaganego do jego działania.

Istnieje wiele i różnorodnych przyczyn niskiego sygnału obwodu, ale w większości przypadków ten rodzaj kodu jest spowodowany problemami z okablowaniem lub złym połączeniem złączy elektrycznych. Nie należy jednak wykluczać wielu innych problemów uniemożliwiających przepływ prądu przez okablowanie.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2666 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Nie można uruchomić silnika pojazdu.
 3. Pływające obroty i próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Zmniejszenie mocy silnika.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Powaga błędu P2666 jest dość wysoka, więc wskazane jest jak najszybsze usunięcie problemu. Jeśli tak się stanie, może to spowodować problemy z uruchomieniem silnika.

Przyczyny błędów

Kod P2666 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Awaria zaworu elektromagnetycznego odcinającego paliwo.
 • Uszkodzony przekaźnik elektromagnetycznego zaworu odcinającego paliwo.
 • Problem z wiązką przewodów lub wiązką przewodów.
 • Wadliwy wyłącznik zapłonu.
 • Zatkane przewody paliwowe.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2666

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2666:

 1. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera samochodu.
 2. Jazda próbna samochodem, aby sprawdzić, czy kod P2666 pojawia się ponownie.
 3. Przeprowadzić kontrolę wzrokową i w razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzone przewody elektryczne.
 4. Zdiagnozować i w razie potrzeby wymienić zawór elektromagnetyczny odcięcia paliwa.
 5. Sprawdź, czy nie ma blokad w układzie paliwowym i czy wyłącznik zapłonu jest sprawny.
 6. Jeśli jest problem z PCM, przeprogramuj lub wymień moduł sterujący.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Diagnozę usterki P2666 należy rozpocząć od odzyskania wszystkich zapisanych kodów i danych z ramki stopu pojazdu. Zanotuj te informacje, bo mogą się przydać później. Następnie wyczyść kody i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy kod się zresetował.

Sprawdzić wzrokowo wszystkie elementy układu, okablowanie i przewody paliwowe. Upewnij się, że przewody paliwowe nie są zagięte lub ściśnięte, w razie potrzeby napraw.

Sprawdzić przewody zaworu odcinającego paliwo

Do cewki odcinającej paliwo są zwykle dwa lub trzy przewody: ciągnący, trzymający i masa. Zapoznaj się z instrukcją naprawy swojego pojazdu, aby ustalić, który przewód jest odpowiedzialny za co.

Odłączyć złącze cewki odcinającej paliwo i doprowadzić jeden koniec lampy testowej do zacisku przewodu trakcyjnego. Podłączyć klemę lampki kontrolnej do ujemnego bieguna akumulatora. Po uruchomieniu silnika powinna zapalić się lampka kontrolna.

Następnie należy sprawdzić złącze „hold” obwodu zasilającego. Zasilanie powinno być dostarczane przez tę część obwodu tylko wtedy, gdy kluczyk jest w pozycji „praca”. W tym celu należy doprowadzić jeden koniec lampy testowej do pinu wiodącego „hold”. Podłączyć klemę lampy testowej do ujemnego bieguna akumulatora, lampa testowa powinna się zaświecić.

Sprawdź połączenie masy, umieszczając jeden koniec lampy testowej na styku, a drugi na dodatnim zacisku akumulatora. Lampka kontrolna powinna się zaświecić.

Jeśli podczas kontroli wiązki przewodów zostaną stwierdzone usterki, należy je usunąć.

Sprawdzanie przekaźników

Jeśli cewka wyłączająca nie jest zasilana, należy sprawdzić przekaźnik. Najprościej jest zamienić przekaźnik na inny.

Zazwyczaj ten sam przekaźnik jest używany w więcej niż jednym obwodzie, co pozwala na przeprowadzenie wymiany. Jeśli działa cewka odcinająca paliwo, to prawdopodobnie uszkodzony był przekaźnik.

Jeśli wymagany przekaźnik nie jest dostępny, możesz użyć drutu zworki, aby sprawdzić. Podłącz przewód zworki między akumulatorem a cewką odcinającą paliwo. Jeśli cewka działa, przekaźnik jest uszkodzony i musi zostać wymieniony, aby usunąć błąd P2666.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2666 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Dacia
 • Hyundai
 • Opel

W przypadku kodu usterki P2666 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2665, P2667.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz