Kod błędu P2590 – czujnik pozycji kontroli doładowania turbosprężarki „B” obwód przerywany/niedokładny

Kod błędu P2590 brzmi jak „czujnik pozycji kontroli doładowania turbosprężarki „B” obwód przerywany/niedokładny”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Turbocharger Boost Control Position Sensor (TBCPS) „B” Circuit Intermittent/Erratic”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2590

Ten diagnostyczny kod błędu (DTC) jest ogólnym kodem transmisji. Błąd P2590 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2590 – czujnik pozycji kontroli doładowania turbosprężarki

Czujnik położenia sterowania turbosprężarką (TBCPS) przetwarza ciśnienie turbosprężarki na sygnał elektryczny dla modułu sterowania przekładnią (PCM). Ta informacja jest zwykle używana do dostrojenia ilości doładowania dostarczanego do silnika przez turbosprężarkę.

PCM otrzymuje również inne informacje potrzebne do obliczenia ciśnienia doładowania. W każdym przypadku wystąpienia problemu elektrycznego z TBCPS, w zależności od tego, jak producent chce zidentyfikować usterkę. PCM wykryje tę usterkę i ustawi kod P2590. Ten kod jest traktowany wyłącznie jako usterka obwodu elektrycznego.

Jednostka sterująca sprawdzi również sygnał napięciowy z czujnika TBCPS, aby określić, czy jest on prawidłowy po pierwszym wyłączeniu silnika. Ten kod pojawia się z powodu problemów elektrycznych. Na przykład usterki w obwodzie czujnika ciśnienia doładowania, jak również czujnika położenia sterowania doładowaniem.

Działania związane z rozwiązywaniem problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu czujnika i kolorów przewodów do czujnika.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2590 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Zmniejszenie mocy wyjściowej silnika.
 3. Silnik nie przyspiesza dobrze.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.
 5. Czarny dym wydobywający się z rury wydechowej.
 6. Nietypowe odgłosy z turbosprężarki lub kolektorów.
 7. Odgłosy gwizdania mogą pochodzić z węży lub zaworu obejściowego.
 8. Możliwa detonacja w cylindrach.

Powaga kodu usterki P2590 jest zwykle umiarkowana, ale może szybko eskalować do poważniejszego poziomu, jeśli nie zostanie w porę skorygowana.

Przyczyny błędów

Kod P2590 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Otwarty obwód w obwodzie sygnałowym czujnika.
 • Usterka napięcia lub masy w obwodzie sygnałowym czujnika TBCPS.
 • Otwarty obwód w zasilaniu lub uziemieniu.
 • Uszkodzony czujnik położenia siłownika sterowania ciśnieniem turbosprężarki.
 • W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia modułu sterowania skrzynią biegów PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2590

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2590:

 1. Sprawdzić obwód sygnałowy czujnika, w razie potrzeby skorygować.
 2. Sprawdź, czy nie ma zwarcia z masą.
 3. Jeśli wykryto usterkę zasilania lub uziemienia, należy usunąć jej przyczynę.
 4. W razie potrzeby wymienić uszkodzony czujnik położenia siłownika kontroli ciśnienia turbosprężarki.
 5. Jeśli PCM uległ awarii, należy go flashować lub wymienić.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnostykę usterki P2590 zlokalizuj czujnik TBCPS, jest on zazwyczaj przykręcony lub przykręcony bezpośrednio do obudowy turbosprężarki. Sprawdzić wizualnie złącze i okablowanie. Szukaj zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku.

Odłączyć złącze i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz złącza. Zwróć uwagę na zielony odcień utleniania lub korozji. W razie potrzeby wyczyść lub wymień zaciski lub złącze.

Jeśli masz narzędzie diagnostyczne, wyczyść z pamięci kody błędów diagnostycznych i zobacz, czy kod P2590 powróci. Jeśli tak nie jest, należy kontynuować wykrywanie problemu.

Następnie należy przetestować czujnik TBCPS i związane z nim obwody. Przy wyłączonym kluczyku odłączyć złącze elektryczne na czujniku TBCPS. Podłącz czarny przewód woltomierza cyfrowego do zacisku masy na złączu wiązki przewodów czujnika TBCPS.

Podłącz czerwony przewód woltomierza cyfrowego do zacisku zasilania w złączu wiązki czujnika TBCPS. Przekręcić kluczyk w położenie wyłącznika silnika. Woltomierz powinien wskazywać 12 lub 5 V. Jeśli tak nie jest, naprawić przerwę w wiązce przewodów w linii zasilania lub masy lub wymienić PCM.

Jeśli poprzedni test zostanie zaliczony, będziemy musieli sprawdzić przewód sygnałowy. Bez wyjmowania złącza przełożyć czerwony przewód woltomierza z zacisku przewodu zasilającego na zacisk przewodu sygnałowego. Woltomierz powinien teraz pokazywać 5 V. Jeśli nie, naprawić przerwę w przewodzie sygnałowym lub wymienić PCM.

Jeśli wszystkie poprzednie testy przejdą pomyślnie, ale błąd P2590 pozostanie, najprawdopodobniej oznacza to uszkodzony czujnik TBCPS. Chociaż do czasu wymiany czujnika TBCPS nie można wykluczyć uszkodzonego PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2590 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Hyundai
 • Mercedes-Benz
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P2590 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2586, P2587, P2588, P2589.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz