Kod błędu P2580 – obwód czujnika prędkości turbosprężarki niski

Kod błędu P2580 brzmi jak „obwód czujnika prędkości turbosprężarki niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Turbocharger Speed Sensor Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2580

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P2580 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2580 – obwód czujnika prędkości turbosprężarki niski

Czujnik prędkości obrotowej turbosprężarki przetwarza prędkość obrotową turbiny na sygnał elektryczny dla modułu sterowania jednostką napędową (PCM). Ta informacja jest zwykle używana do dostrojenia ilości doładowania dostarczanego do silnika przez turbosprężarkę.

Wysyła również inne informacje do PCM w celu obliczenia ciśnienia doładowania. A gdy pojawi się problem niskiego sygnału obwodu czujnika prędkości turbosprężarki, PCM wykryje problem i ustawi kod P2580. Usterka ta dotyczy obwodu elektrycznego idącego do czujnika.

Działania związane z rozwiązywaniem problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu czujnika i kolorów przewodów do czujnika.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2580 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Zmniejszenie mocy wyjściowej silnika.
 3. Silnik nie przyspiesza dobrze.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.
 5. Czarny dym z rury wydechowej.
 6. Nietypowe odgłosy z turbosprężarki lub kolektorów.
 7. Odgłosy gwizdania mogą pochodzić z węży lub zaworu obejściowego.
 8. Możliwa detonacja w cylindrach.

Powaga kodu usterki P2580 jest zwykle umiarkowana, ale może szybko eskalować do poważniejszego poziomu, jeśli nie zostanie w porę skorygowana.

Przyczyny błędów

Kod P2580 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Otwarty obwód w obwodzie sygnałowym czujnika.
 • Usterka napięcia lub masy w obwodzie sygnałowym czujnika prędkości obrotowej turbosprężarki.
 • Otwarty obwód w zasilaniu lub uziemieniu.
 • Wadliwy czujnik położenia siłownika regulacji ciśnienia turbosprężarki.
 • W bardzo rzadkich przypadkach moduł sterowania skrzynią biegów PCM może być uszkodzony.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2580

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2580:

 1. Sprawdzić obwód sygnałowy czujnika, w razie potrzeby usunąć usterkę.
 2. Sprawdź, czy nie ma zwarcia z masą.
 3. Jeśli wykryto usterkę zasilania lub uziemienia, należy usunąć jej przyczynę.
 4. W razie potrzeby wymienić uszkodzony czujnik położenia siłownika kontroli ciśnienia turbosprężarki.
 5. Jeśli PCM uległ awarii, należy go flashować lub wymienić.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Zlokalizuj czujnik prędkości obrotowej turbosprężarki, zazwyczaj jest on przykręcony lub przykręcony bezpośrednio do obudowy turbosprężarki. Sprawdzić wizualnie złącze i wiązkę przewodów. Szukaj zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku.

Odłączyć złącze i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz złącza. Zwróć uwagę na zielony odcień utleniania lub korozji. W razie potrzeby oczyścić lub wymienić zaciski lub złącze.

Jeśli masz narzędzie diagnostyczne, wyczyść z pamięci kody błędów diagnostycznych i zobacz, czy kod P2580 powróci. Jeśli tak nie jest, należy kontynuować wykrywanie problemu.

Następnie przetestuj czujnik prędkości obrotowej turbosprężarki i związane z nim obwody. Przy wyłączonym kluczyku odłączyć złącze elektryczne na czujniku prędkości obrotowej turbosprężarki. Podłącz czarny przewód woltomierza cyfrowego do zacisku masy na złączu wiązki przewodów czujnika.

Podłącz czerwony przewód woltomierza cyfrowego do zacisku zasilania na złączu wiązki czujnika prędkości obrotowej turbosprężarki. Przekręć kluczyk do pozycji uruchomienia silnika. Woltomierz powinien wskazywać 12 lub 5 V. Jeśli nie, naprawić przerwę w wiązce przewodów w przewodzie zasilającym lub masowym lub wymienić PCM.

Jeśli poprzedni test zostanie zaliczony, będziemy musieli sprawdzić przewód sygnałowy. Bez wyjmowania złącza przełożyć czerwony przewód woltomierza z zacisku przewodu zasilającego na zacisk przewodu sygnałowego. Woltomierz powinien teraz pokazywać 5 V. Jeśli nie, naprawić przerwę w przewodzie sygnałowym lub wymienić PCM.

Jeśli wszystkie poprzednie testy przejdą pomyślnie, ale błąd P2580 pozostaje, najprawdopodobniej oznacza to uszkodzony czujnik prędkości obrotowej turbosprężarki. Chociaż do czasu wymiany czujnika nie można wykluczyć uszkodzonego PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2580 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Dodge (RAM)

W przypadku kodu usterki P2580 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2578, P2579, P2581, P2582.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz