Kod błędu P2541 – niskie ciśnienie w obwodzie czujnika układu paliwowego

Kod błędu P2541 brzmi jak „niskie ciśnienie w obwodzie czujnika układu paliwowego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Low Pressure Fuel System Sensor Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2541

Kod błędu OBD-II P2541 jest zdefiniowany jako „Niski poziom sygnału w obwodzie czujnika niskiego ciśnienia układu paliwowego”. Ustawiany, gdy PCM (moduł sterujący skrzynią biegów) wykryje nieprawidłowy odczyt w obwodzie czujnika niskiego ciśnienia w układzie paliwowym.

Kod błędu P2541 – niskie ciśnienie w obwodzie czujnika układu paliwowego

Czujnik ciśnienia paliwa (FPS) przetwarza ciśnienie paliwa w układzie na sygnał elektryczny dla modułu sterującego układu napędowego (PCM). PCM patrzy na napięcie czujnika FPS, aby określić dokładną ilość paliwa do wtrysku do silnika.

Ten kod jest ustawiany, jeśli dane odbierane przez moduł sterujący zbytnio różnią się od odniesienia. Sprawdza również sygnał napięciowy z czujnika FPS, aby określić, czy jest on prawidłowy, gdy silnik jest początkowo kluczowany.

Kod P2541 może być ustawiony z powodu problemów mechanicznych (zwykle ciśnienie/wolumen paliwa) lub elektrycznych (obwód czujnika ciśnienia paliwa). Kroki rozwiązywania problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu czujnika i koloru przewodów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2541 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek, np. zapłonu.
 3. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, a reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.

Waga błędu P2541 waha się od umiarkowanej do wysokiej, należy jak najszybciej wyeliminować przyczynę. Może to później spowodować poważne uszkodzenia mechaniczne.

Przyczyny błędów

Kod P2541 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik niskiego ciśnienia układu paliwowego.
 • Skorodowane lub uszkodzone złącze.
 • Wadliwa lub uszkodzona wiązka przewodów.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2541

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2541:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Należy wykonać jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P2541 pojawi się ponownie.
 4. Sprawdź jakość stosowanego paliwa.
 5. Sprawdzić wzrokowo przewody i złącza idące do czujnika.
 6. Sprawdzić czujnik niskiego ciśnienia układu paliwowego, w razie potrzeby wymienić.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w procesie rozwiązywania problemów z P2541 jest przestudiowanie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić wiele czasu na dłuższą metę, wskazując ci właściwy kierunek.

Następnie należy zlokalizować czujnik FPS w celu przeprowadzenia dalszych oględzin i testów. Czujnik ten znajduje się zazwyczaj bezpośrednio w przewodzie paliwowym, obok wtryskiwaczy i kolektora dolotowego.

Sprawdzić wizualnie złącze i wiązkę przewodów. Szukaj zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, spalonych miejsc lub stopionego plastiku. Odłączyć złącze i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz złącza.

Sprawdź, czy nie wyglądają na spalone lub nie mają zielonego odcienia, wskazującego na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z plastikowym włosiem. Pozostawić je do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na miejsca styku zacisków.

Jeśli masz narzędzie skanujące, wyczyść z pamięci kody błędów diagnostycznych i zobacz, czy kod P2541 powróci. Jeśli nie, to problem był prawdopodobnie przy połączeniach.

Sprawdź czujnik

Jeśli kod P2541 powróci, sprawdź czujnik FPS i związane z nim obwody. Przy wyłączonym kluczyku odłączyć złącze elektryczne na czujniku. Podłączyć czarny przewód woltomierza cyfrowego do zacisku masy na złączu wiązki przewodów czujnika.

Podłączyć czerwony przewód woltomierza cyfrowego do zacisku zasilania na złączu wiązki czujników. Przekręcić kluczyk w stacyjce i wyłączyć silnik.

Woltomierz powinien wskazywać 12 lub 5 V w zależności od specyfikacji pojazdu. Jeśli tak nie jest, naprawić przerwę w wiązce przewodów na przewodzie zasilania lub masy.

Jeśli poprzedni test wypadł pomyślnie, sprawdź przewód sygnałowy. Przy odłączonym złączu przenieść czerwony przewód woltomierza z zacisku przewodu zasilania na zacisk przewodu sygnałowego. Woltomierz powinien wskazywać 5 V. Jeśli tak nie jest, naprawić uszkodzony przewód sygnałowy lub wymienić PCM.

Jeśli wszystkie poprzednie kontrole zostały zaliczone, ale nadal otrzymujesz błąd P2541, prawdopodobnie oznacza to uszkodzony czujnik FPS. Ale nie można wykluczyć wadliwego PCM, dopóki nie wymieni się czujnika FPS.

W razie wątpliwości należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego diagnosty samochodowego. Aby PCM został prawidłowo zamontowany, musi zostać zaprogramowany lub skalibrowany dla konkretnego pojazdu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2541 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Citroen (Berlingo)
 • Ford
 • Kia
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot
 • Volkswagen (Golf)
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P2541 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2539, P2540, P2542, P2543.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz