Kod błędu P253F – olej silnikowy uległ pogorszeniu

Kod błędu P253F brzmi jak „olej silnikowy uległ pogorszeniu”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Oil Deteriorated”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P253F

Kod usterki OBD-II P253F to kod ogólny określony jako „pogorszenie stanu oleju silnikowego”. Jest ustawiany, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje, że został przekroczony okres wymiany oleju silnikowego. Albo jakość oleju silnikowego pogorszyła się na tyle, że trzeba go wymienić.

Kod błędu P253F – olej silnikowy uległ pogorszeniu

W pojazdach wyposażonych w systemy monitorowania żywotności oleju silnikowego, PCM wykorzystuje różne strategie i parametry do określenia pozostałej żywotności. Zazwyczaj najmniej zaawansowane systemy po prostu obliczają przebieg od ostatniej wymiany oleju i zerują licznik.

Bardziej zaawansowane systemy wykorzystują zazwyczaj takie informacje jak liczba uruchomień silnika i inne parametry, w tym całkowity pokonany dystans. Można również wziąć pod uwagę średnią temperaturę i wilgotność, średnie obciążenie silnika oraz liczbę przypadków pracy silnika z całkowicie otwartą przepustnicą.

W praktyce tempo degradacji oleju silnikowego zależy od wielu czynników, takich jak utlenianie oleju czy wpływ wysokich temperatur silnika na dodatki. Następnie następuje łączne działanie kwasów korozyjnych i efekt rozcieńczania przez niespalone paliwo przesączające się do oleju.

Wszyscy główni producenci samochodów zalecają wymianę oleju silnikowego co najmniej raz w roku. Nawet jeśli pokonany dystans jest znacznie mniejszy niż zalecany.

Gdy PCM wykryje lub stwierdzi, że olej silnikowy ma niewielką pozostałą żywotność, ustawia kod P253F. Wówczas na tablicy rozdzielczej zapali się lampka ostrzegawcza.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P253F dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Komunikat o kontroli oleju.
 3. Niskie ciśnienie oleju.
 4. Zły start silnika.

Usterka jakości oleju P253F jest uważana za przeciętną usterkę, ale zaleca się jej jak najszybsze usunięcie. Niewystarczające lub złe smarowanie może spowodować trwałe wewnętrzne uszkodzenia silnika.

Przyczyny błędów

Kod P253F może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik jakości oleju jest uszkodzony.
 • Należy zresetować czujnik żywotności oleju.
 • Przekroczono okres wymiany oleju.
 • Niski poziom oleju silnikowego.
 • Niska jakość oleju.
 • Nadmierna degradacja oleju spowodowana przegrzaniem silnika.
 • Zastosowanie nieodpowiedniego oleju.
 • Obecność zanieczyszczeń, np. cząstek zużytych metali.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P253F

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P253F:

 1. Odczytać wszystkie dane i zapisane kody usterek, za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść kody i sprawdź, czy kod błędu P253F pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź poziom i stan oleju silnikowego. W razie potrzeby wymienić olej razem z filtrem.
 4. Sprawdzić ciśnienie oleju silnikowego.
 5. Sprawdzić czujnik jakości oleju.
 6. Sprawdź czujnik multimetrem cyfrowym i w razie potrzeby wymień go.
 7. Zwróć uwagę na zużycie mechaniczne silnika. Fizycznie sprawdzić ciśnienie oleju za pomocą mechanicznego manometru.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdź, czy poziom oleju jest na właściwym poziomie, czy nie jest rozcieńczony paliwem lub płynem chłodzącym i czy nie ma gęstej, smolistej konsystencji. W razie potrzeby uzupełnić lub wymienić olej przed przystąpieniem do dalszej diagnostyki.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową wiązki przewodów w poszukiwaniu uszkodzonych, spalonych, odłączonych, zwartych lub skorodowanych wiązek przewodów i złączy. W razie potrzeby napraw, skasuj kod P253F i ponownie przeskanuj system, aby sprawdzić, czy kod powróci.

Sprawdź okablowanie za pomocą multimetru

Po stwierdzeniu braku widocznych uszkodzeń należy sprawdzić czujnik jakości oleju pod kątem rezystancji, masy i napięcia odniesienia. Porównaj wszystkie odczyty z tymi podanymi w instrukcji. W razie potrzeby wymień okablowanie, aby zapewnić, że wszystkie odczyty są zgodne ze specyfikacją producenta.

Należy pamiętać o odłączeniu czujnika jakości oleju od PCM podczas sprawdzania rezystancji i ciągłości, aby zapobiec uszkodzeniu sterownika.

Kontrola ciśnienia oleju

Konieczne jest sprawdzenie, czy ciśnienie oleju mieści się w zakresie podanym przez producenta, można to zrobić podłączając do silnika manometr. Używanie skanera nie jest zalecane, ponieważ skaner wykorzystuje te same informacje co PCM.

PCM i narzędzie skanujące mogą wskazywać na stan ciśnienia oleju, który jest oparty na nieprawidłowych danych.

Może upłynąć kilka sekund, zanim manometr zarejestruje odczyt, ale po około dziesięciu sekundach powinien się on ustabilizować. Zapisz odczyt i porównaj go z wartością podaną w instrukcji.

Pozwól silnikowi się rozgrzać, obserwując wskazania wskaźnika. W miarę rozgrzewania się silnika może wystąpić niewielki spadek ciśnienia wskazywany przez manometr. Ciśnienie oleju nie może jednak spaść poniżej minimalnej określonej wartości, gdy silnik jest w temperaturze roboczej.

Odczyty ciśnienia oleju, które spadają poniżej dopuszczalnych dolnych granic, wskazują na nadmierne zużycie lub inne problemy mechaniczne wewnątrz silnika. W tym przypadku sama wymiana czujnika jakości oleju nie rozwiąże problemu błędu P253F.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P253F może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Captiva)
 • Ford (Kuga, Mondeo, Transit)
 • Infiniti (QX70)
 • Mazda
 • Nissan (Qashqai, X-Trail)
 • Opel (Combo, Corsa, Vivaro)
 • Renault (Clio, Duster, Koleos, Megane)
 • Vauxhall

W przypadku kodu usterki P253F czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P250A, P250B, P250C, P250D, P250E, P250F, P252A, P252B, P252C, P252D, P252E, P252F.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz