Kod błędu P2458 – czas regeneracji filtra cząstek stałych do silników wysokoprężnych

Kod błędu P2458 brzmi jak „czas regeneracji filtra cząstek stałych do silników wysokoprężnych”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Diesel Particulate Filter Regeneration Duration”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2458

Zapisany kod P2458 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył usterkę w układzie regeneracji filtra cząstek stałych (DPF). Ten błąd wskazuje, że proces regeneracji nie został zakończony prawidłowo.

Kod błędu P2458 – czas regeneracji filtra cząstek stałych do silników wysokoprężnych

Systemy DPF, mają za zadanie usunąć dziewięćdziesiąt procent cząstek węgla (sadzy) ze spalin silników Diesla. W związku z tym nowoczesne pojazdy z silnikiem Diesla emitują znacznie mniej spalin niż pojazdy z przeszłości.

Układ oczyszczający DPF jest montowany w tłumiku wydechowym, gdzie znajduje się element filtrujący. Grube cząstki sadzy są zatrzymywane przez element filtrujący, a spaliny przechodzą przez niego i wychodzą z rury wydechowej.

Gdy element filtracyjny gromadzi pewną ilość cząsteczek sadzy, ulega częściowemu zatkaniu i wzrasta ciśnienie wsteczne spalin. Ciśnienie wsteczne DPF jest monitorowane przez PCM za pomocą czujnika ciśnienia.

Gdy ciśnienie wsteczne osiągnie pewien poziom, PCM podejmuje działania w celu regeneracji elementu filtrującego.

Aby element filtracyjny mógł się zregenerować, temperatura wewnątrz DPF musi osiągnąć około 650 stopni Celsjusza. W większości przypadków stosuje się do tego specjalny system wtryskowy.

Aktywne systemy regeneracji DPF są automatycznie aktywowane przez PCM, a proces ten odbywa się podczas jazdy pojazdu. Pasywne systemy regeneracji DPF wymagają interwencji operatora (po tym jak PCM wyda ostrzeżenie) i zazwyczaj odbywają się po zaparkowaniu pojazdu.

Jeśli PCM wykryje, że proces regeneracji nie został zakończony zgodnie ze wskazaniami lub jeśli ciśnienie spalin nie osiąga pożądanego poziomu, może zostać zapisany błąd P2458 i zapali się lampka ostrzegawcza usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2458 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Czarny dym z rury wydechowej.
 2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 3. Nadmierna temperatura silnika.
 4. Przegrzany korpus elementu układu wydechowego.
 5. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.

Usterka P2458 nie jest uważana za bardzo poważną; jednakże, jeśli pozostanie nierozwiązana przez dłuższy czas, moduł sterowania silnikiem (ECM) może ustawić pojazd w stan awaryjny. Spowoduje to ograniczenie prędkości pojazdu i spadek mocy silnika.

Przyczyny błędów

Kod P2458 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik ciśnienia DPF.
 • Uszkodzony czujnik ciśnienia spalin.
 • Obwód czujnika ciśnienia DPF jest otwarty lub zwarty.
 • Zatkane przewody lub węże czujnika ciśnienia DPF.
 • Zła lub niewystarczająca ilość płynu regeneracyjnego.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2458

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2458:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P2458 pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wzrokowo przewody w obwodzie czujnika ciśnienia DPF.
 5. Sprawdź przewody lub węże do czujnika ciśnienia.
 6. Sprawdź sam czujnik ciśnienia spalin.
 7. Zwróć uwagę na przydatność lub ilość płynu regeneracyjnego.
 8. Sprawdzić moduł sterujący silnika (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Diagnozowanie usterki P2458 należy rozpocząć od sprawdzenia biuletynów usług technicznych (TSB) dla konkretnego pojazdu. Twój problem może być znany, co może zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozy.

Przeprowadzić kontrolę wzrokową wszystkich istotnych przewodów i złączy związanych z systemem. Dokładnie sprawdź wiązki, które znajdują się w pobliżu gorących rur wydechowych i kolektorów.

Następnie należy podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego i pobrać wszelkie zapisane kody usterek. Zapisać te informacje w celu dalszej diagnostyki, skasować kody i wykonać jazdę próbną.

Jeśli kod nie wyklaruje się natychmiast po jeździe próbnej, należy sprawdzić poziom i jakość płynu spalinowego, a następnie włączyć system regeneracji DPF.

Procedura regeneracji mogła zostać nieumyślnie przerwana przez inny niepowiązany problem, który został usunięty. Po wyczyszczeniu kodów można teraz pomyślnie zakończyć proces regeneracji.

Jeśli błąd P2458 pozostaje, sprawdź czujnik ciśnienia DPF za pomocą multimetru. Jeśli po przetestowaniu czujnik nie spełnia specyfikacji rezystancji producenta, należy go wymienić.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2458 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Skoda (Octavia)
 • Toyota (Land Cruiser)
 • Vauxhall (Insignia)
 • Volkswagen (Golf)

W przypadku kodu usterki P2458 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0304, P2459, P2463, P246B, P260E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz