Kod błędu P2428 – zbyt wysoka temperatura spalin (Bank 1)

Kod błędu P2428 brzmi jak „zbyt wysoka temperatura spalin (Bank 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Exhaust Gas Temperature (EGT) Too High (Bank 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2428

Zapisany kod P2428 wskazuje, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył zbyt wysoką temperaturę spalin (Bank 1). Bank 1 odnosi się do strony silnika, gdzie znajduje się cylinder 1.

Kod błędu P2428 – zbyt wysoka temperatura spalin (Bank 1)

Najczęściej kod ten wskazuje na wspólną usterkę wykrytą z czujnikiem temperatury układu recyrkulacji. Czujniki EGT stosowane są w większości najnowszych modeli silników benzynowych i wysokoprężnych.

Czujnik jest rezystorem wrażliwym na temperaturę, który przetwarza temperaturę spalin na sygnał napięciowy dla komputera. Na jednym przewodzie otrzymuje sygnał 5V z komputera, a drugi służy do uziemienia.

Im wyższa temperatura spalin, tym mniejsza rezystancja masy, co skutkuje wyższym napięciem. I odwrotnie, im niższa temperatura, tym większy opór, co skutkuje niższym napięciem.

Jeśli silnik wykryje niskie napięcie, komputer zmieni rozrząd silnika lub proporcje paliwa. Aby utrzymać temperaturę w dopuszczalnym zakresie wewnątrz konwertera.

W silnikach Diesla czujnik EGT służy do określenia czasu regeneracji filtra cząstek stałych (PDF) na podstawie wzrostu temperatury.

Jeśli moduł sterujący zarejestruje wysoką temperaturę spalin, próbuje ją skorygować. Po nieudanych próbach obniżenia temperatury, kod P2428 zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna usterki (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2428 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Detonacja w cylindrach.
 3. Zmniejszenie mocy silnika.
 4. Może nie być żadnych objawów poza zapisanym kodem błędu.

Ciężkość kodu P2428 może wahać się od umiarkowanej do ciężkiej w zależności od konkretnych objawów usterki. W niektórych przypadkach pojazd może przejść w tryb awaryjny.

Przyczyny błędów

Kod P2428 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Nastąpiła awaria czujnika temperatury spalin (EGT).
 • Luźne lub skorodowane złącza.
 • Uszkodzone przewody lub brak izolacji.
 • Silny wyciek spalin przed czujnikiem temperatury spalin.
 • Przegrzanie silnika.
 • W rzadkich przypadkach usterka modułu sterującego (PCM).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2428

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2428:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy kod błędu P2428 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącza związane z czujnikiem temperatury spalin.
 4. W razie potrzeby naprawić lub wymienić wszelkie zwarte, zepsute, uszkodzone lub skorodowane elementy.
 5. Sprawdzić działanie czujnika temperatury spalin (EGT).
 6. Zmierz napięcie w obwodzie za pomocą multimetru cyfrowego.
 7. Porównać zmierzoną wartość z wartością podaną w dokumentacji technicznej producenta, w razie potrzeby wymienić uszkodzony czujnik.
 8. Jeśli problem nadal występuje, sprawdź i w razie potrzeby wymień moduł sterujący (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w procesie rozwiązywania problemów z P2428, jest przestudiowanie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W przypadku znanych problemów z danym pojazdem.

Pozwól, aby silnik pojazdu ostygł. W większości przypadków systemy recyrkulacji spalin są bardzo gorące. Ponieważ zazwyczaj są one montowane bezpośrednio do układu wydechowego. Jeśli więc nie pozwolisz silnikowi ostygnąć, możesz się poparzyć.

Sprawdź przewody i czujnik

Podnieś samochód i zlokalizuj czujnik temperatury spalin. Sprawdź, czy złącze nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, takich jak korozja lub luźne zaciski. Sprawdzić wiązkę przewodów aż do złącza. Szukaj śladów braku izolacji lub gołych przewodów, które mogłyby spowodować zwarcie do ziemi.

Odłączyć złącze i wyjąć czujnik EGT, sprawdzić rezystancję na obu zaciskach złącza za pomocą omomierza. Dobry EGT będzie miał wartość około 150 ohm, jeśli opór jest poniżej 50 ohm wymień czujnik.

Za pomocą suszarki do włosów lub pistoletu grzewczego podgrzej czujnik, obserwując jednocześnie omomierz. Opór powinien spadać w miarę nagrzewania się czujnika i rosnąć w miarę stygnięcia, jeśli tak nie jest, wymień go.

Jeśli poprzednie testy wypadły pomyślnie, przekręć kluczyk zapłonu i zmierz napięcie na kablu po stronie silnika. Na złączu powinno być 5 V, jeśli tak nie jest to najprawdopodobniej jest problem z modułem sterującym.

Jeśli czujnik jest uszkodzony, kod P2428 może być tymczasowo zresetowany poprzez zakup rezystora 2,2 ohm w każdym sklepie elektronicznym. Podłącz rezystor do złącza elektrycznego od strony silnika, owiń go taśmą duct tape, a komputer zweryfikuje poprawność działania EGT.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2428 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Captiva)
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Astra, Insignia)
 • Ssangyong (Actyon)
 • Vauxhall

W przypadku kodu usterki P2428 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0544, P0545, P0546, P2429.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz