Kod błędu P229B – regulator ciśnienia paliwa 2 przekroczył limity kontroli – zbyt wysokie ciśnienie

Kod błędu P229B brzmi jak „regulator ciśnienia paliwa 2 przekroczył limity kontroli – zbyt wysokie ciśnienie”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fuel Pressure Regulator 2 Exceeded Control Limits – Pressure Too High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P229B

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P229B jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P229B – regulator ciśnienia paliwa 2 przekroczył limity kontroli – zbyt wysokie ciśnienie

Zapisany kod P229B oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył problem z regulatorem ciśnienia paliwa nr 2. Problem polega na tym, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył zbyt duże ciśnienie paliwa w elektronicznym regulatorze ciśnienia paliwa. Ciśnienie było na tyle wysokie, że ze względów bezpieczeństwa należało zatrzymać silnik.

Elektroniczny regulator ciśnienia paliwa jest normalnie sterowany przez PCM. Sygnał napięcia akumulatora oraz sygnał masy są wykorzystywane do sterowania serwomotorem. Który steruje zaworem tak, że pożądany poziom ciśnienia paliwa może być osiągnięty zawsze, gdy silnik pracuje.

Po podaniu napięcia na serwomotor elektronicznego regulatora ciśnienia paliwa, zawór otwiera się w niewielkich odstępach czasu i wzrasta ciśnienie paliwa. W momencie obniżenia napięcia, serwomechanizm cofa się i zawór zamyka się, w konsekwencji zmniejszając ciśnienie paliwa.

Czujnik ciśnienia, znajduje się zwykle na szynie paliwowej, gdzie znajdują się wtryskiwacze paliwa. Dzięki temu PCM może kontrolować ciśnienie paliwa i odpowiednio dostosować napięcie regulatora ciśnienia.

Regulator ciśnienia paliwa i czujnik ciśnienia paliwa mogą być oddzielnymi elementami. Częściej jednak są one połączone w jedną obudowę i mają wspólne złącze elektryczne.

Jeśli PCM wykryje ciśnienie paliwa 2, które jest powyżej granicy określonego parametru. Kod usterki P229B zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL). Silnik zostanie również zmuszony do wyłączenia.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P229B dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Silnik może uruchomić się w trybie awaryjnym i całkowicie wyłączyć.
 4. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 5. Duży spadek mocy pod obciążeniem.
 6. Silnik może stanąć w miejscu lub nie dać się uruchomić.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.
 8. Obniż ciśnienie paliwa.

Usterka P229B to istotny problem, który może prowadzić do problemów z silnikiem i jazdą. Niskie ciśnienie paliwa może prowadzić do różnych problemów, a także powodować uszkodzenia silnika i katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P229B może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony jest czujnik ciśnienia paliwa.
 • Zwarcie w wiązce przewodów sterowania regulatorem ciśnienia paliwa.
 • Awaria regulatora ciśnienia paliwa.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P229B

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P229B:

 1. Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu, aby pobrać zapisane kody.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy kod P229B pojawi się ponownie.
 3. Przeprowadzić kontrolę wzrokową wiązki przewodów i złączy.
 4. Sprawdź, czy regulator na szynie paliwowej działa prawidłowo.
 5. Zwróć uwagę na czujnik ciśnienia paliwa.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Kiedy przyczyna błędu, w tym przypadku P229B, jest powierzchniowa i łatwo naprawialna, to jedno. Ale czasami znalezienie przyczyny może być bardzo trudne, więc przejdźmy do najbardziej istotnych punktów.

Wysokociśnieniowy układ paliwowy

Sprawdzić wszystkie złącza i wiązki przewodów. Upewnij się, że nie ma wygiętych lub skręconych styków ani korozji. W razie potrzeby wymienić lub naprawić.

Zwróć uwagę na sterownik wtryskiwacza paliwa (FID). Jeśli wymieniono sterownik lub wtryskiwacz paliwa, FID musi uruchomić program ponownego uczenia. Który dostosowuje go do pompy wysokiego ciśnienia i wtryskiwaczy paliwa.

Sprawdź układ pod kątem wycieków paliwa, sprawdź również poziom oleju. Jeśli poziom oleju jest wyższy niż normalnie i pachnie jak paliwo, poszukaj nieszczelności wtryskiwacza paliwa. Szczególnie jeśli masz też kody błędów korekcji paliwa lub przeskoki zapłonu.

Jeśli nie można znaleźć żadnych problemów z wysokociśnieniowym układem paliwowym. Ale masz inne kody usterek związane z układem paliwowym. Zdiagnozować i usunąć je przed powrotem do błędu P229B.

Przewody paliwowe i regulator

Poszukaj fizycznych uszkodzeń lub zagięć w przewodach paliwowych, które mogą powodować trudności w linii zasilającej lub powrotnej. Może być konieczne wyjęcie filtra paliwa, aby określić, czy jest zatkany i wymaga wymiany.

Paliwo powinno swobodnie przepływać w kierunku przepływu wskazanym przez strzałkę na filtrze paliwa. W niektórych pojazdach filtr znajduje się na wlocie samej pompy paliwa, konieczny będzie demontaż modułu. Aby określić, czy w zbiorniku jest za dużo, co może również ograniczyć dopływ paliwa do pompy.

W samochodach wyposażonych w układ paliwowy typu rewersyjnego regulator znajduje się zazwyczaj na samej szynie paliwowej. Regulator ciśnienia paliwa posiada przewód podciśnieniowy, który mechanicznie ogranicza dopływ paliwa w zależności od wielkości podciśnienia wytworzonego przez silnik.

Sprawdzić, czy węże podciśnieniowe do regulatora nie są uszkodzone lub luźne. Jeśli w przewodzie podciśnieniowym znajduje się paliwo, może być wewnętrzna nieszczelność w regulatorze, co powoduje utratę ciśnienia.

W systemach bezzwrotnych regulator ciśnienia paliwa może znajdować się wewnątrz zbiornika paliwa na module pompy paliwowej i konieczna może być wymiana kompletnego modułu pompy paliwowej.

Czujnik ciśnienia paliwa

Sprawdź czujnik ciśnienia paliwa poprzez wyjęcie złącza i sprawdzenie oporu na zaciskach za pomocą woltomierza. Rezystancja powinna mieścić się w granicach specyfikacji fabrycznej. Sprawdź napięcie odniesienia do czujnika ciśnienia paliwa, powinno wynosić około 5 V, w zależności od pojazdu.

Jeśli napięcie nie jest zgodne ze specyfikacją, należy sprawdzić okablowanie, aby określić, czy nie ma nadmiernej oporności w przewodzie. Powinien być bardzo niski, zbliżony do 0 omów. Jeśli występuje opór, może to oznaczać usterkę uziemienia i konieczne będzie prześledzenie wiązki przewodów w celu zlokalizowania usterki.

Sprawdzając te punkty, powinieneś być w stanie zidentyfikować problem z błędem P229B. Raz zidentyfikowany, powinien być łatwy do rozwiązania.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P229B może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Cadillac
 • Chevrolet (Equinox)
 • Ford
 • GMC
 • Volkswagen (Caddy)

W przypadku kodu usterki P229B czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P228C, P228D, P228E, P228F, P229A, P229C, P229D.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz