Kod błędu P2299 – niezgodność pozycji pedału hamulca/położenia pedału przyspieszenia

Kod błędu P2299 brzmi jak „niezgodność pozycji pedału hamulca/położenia pedału przyspieszenia”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Brake Pedal Position (BPP)/Accelerator Pedal Position (APP) Incompatible”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2299

Ten diagnostyczny kod błędu (DTC) jest ogólnym kodem transmisji. Błąd P2299 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2299 – niezgodność pozycji pedału hamulca/położenia pedału przyspieszenia

Gdy ten kod jest zapisany, moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrywa niedopasowanie położenia pedału hamulca/przyspieszenia. Ustawia się w przypadku wystąpienia nieoczekiwanego jednoczesnego użycia pedałów gazu i hamulca.

Moduł sterujący (PCM) stale monitoruje położenie pedału hamulca, aby sprawdzić, czy w danym momencie hamulce są uruchomione. Monitoruje również położenie pedału przyspieszenia, aby skutecznie kontrolować przepustnicę.

Jeśli pedał hamulca zostanie wciśnięty, a czujnik położenia pedału przyspieszenia wskaże, że przepustnica jest otwarta w tym samym czasie, zostanie zapisany kod P2299. Jeśli problem trwa dłużej niż 5 sekund, zapali się lampka kontrolna na desce rozdzielczej i samochód przejdzie w tryb awaryjny.

Normalnie tryb awaryjny jest natychmiast anulowany, jeśli PCM zaczyna odbierać prawidłowe sygnały położenia pedału hamulca i przyspieszenia.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2299 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. PCM zmniejszy stopień otwarcia przepustnicy i wprowadzi pojazd w tryb awaryjny.
 3. Jeśli problem zniknie to silnik wróci do normalnej pracy.

Usterka P2299 nie jest uważana za poważną i pojazd uruchomi się ponownie i będzie kontynuował jazdę. Jednak w niektórych przypadkach zostanie uruchomiony tryb awaryjny.

Przyczyny błędów

Kod P2299 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Kierowca wcisnął jednocześnie pedał hamulca i gazu.
 • Uszkodzony przełącznik świateł hamowania.
 • Usterka czujnika położenia pedału przyspieszenia.
 • Problemy z okablowaniem lub złączem.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2299

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2299:

 1. Odczytać wszystkie zapisane dane i kody usterek za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody usterek z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy błąd P2299 pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić przełącznik świateł hamulcowych.
 4. Sprawdź czujnik położenia pedału przyspieszenia.
 5. Sprawdzić przewody elektryczne i złącza pod kątem uszkodzeń lub słabego kontaktu. Naprawić wszelkie znalezione usterki.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Bardzo częstą przyczyną błędu P2299 jest styl jazdy danego kierowcy. Dokładniej mówiąc, kierowca naciska jednocześnie pedał hamulca i pedał gazu.

W takim przypadku błąd zniknie z deski rozdzielczej niemal natychmiast, ale pozostanie w pamięci komputera, skąd można go usunąć za pomocą skanera OBD-2. Jeśli nie da się go skasować, skasuje się sam po 40 cyklach uruchomienia silnika bez usterki.

Jeśli to nie jest przyczyną błędu, sprawdź przełącznik świateł hamulcowych, czujnik położenia pedału przyspieszenia i ich obwody.

Po oględzinach wiązki przewodów i złączy, należy je sprawdzić za pomocą multimetru. Należy również sprawdzić czujniki zgodnie z zaleceniami producenta.

W przypadku wykrycia wadliwego okablowania należy je naprawić lub wymienić, wadliwe czujniki również należy wymienić. Jeśli wszystko zostało wykonane prawidłowo, kod błędu P2299 powinien zniknąć.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2299 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Chrysler (300)
 • Citroen (C4, Jumper)
 • Dodge (RAM)
 • Fiat (Doblo, Ducato)
 • Infiniti
 • Jeep
 • Mazda (3, 6, CX-5)
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Peugeot (308, Boxer)
 • Renault (Logan)
 • GAZelle (Business, Next)
 • LADA (Vesta)

W przypadku kodu usterki P2299 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P057A, P057B, P057C, P057D, P057E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz