Kod błędu P2282 – wyciek powietrza między korpusem przepustnicy a zaworami dolotowymi

Kod błędu P2282 brzmi jak „wyciek powietrza między korpusem przepustnicy a zaworami dolotowymi”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Air Leak Between Throttle Body and Intake Valves”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2282

Kod błędu OBD-II P2282 jest kodem ogólnym, który określa się jako wyciek powietrza pomiędzy korpusem przepustnicy a zaworami dolotowymi. Ustawia się, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje niewystarczający przepływ powietrza między korpusem przepustnicy a zaworami dolotowymi.

Kod błędu P2282 – wyciek powietrza między korpusem przepustnicy a zaworami dolotowymi

Nowoczesny silnik musi pracować wydajnie i spełniać aktualne przepisy dotyczące emisji spalin. Dlatego PCM musi bardzo dokładnie mierzyć objętość powietrza wprowadzanego do silnika. Porównuje również objętość wtryskiwanego paliwa w celu uzyskania idealnej mieszanki paliwowo-powietrznej.

Z tego powodu nowoczesne silniki są wyposażone w czujniki masowego przepływu powietrza (MAF) i absolutnego ciśnienia w kolektorze (MAP). Zainstalowany jest również czujnik temperatury powietrza dolotowego (IAT). Ponieważ temperatura powietrza dolotowego jest bezpośrednio związana z gęstością powietrza, a tym samym z jego objętością.

Ponadto wiele silników wyposażonych jest w dodatkowe czujniki, np. ciśnienia atmosferycznego. W pełni funkcjonalnym układzie dolotowym, wejścia ze wszystkich tych czujników są łączone przez PCM w celu uzyskania dokładnego pomiaru objętości powietrza wprowadzanego do silnika.

W praktyce jednak PCM nie jest w stanie monitorować wszystkich miejsc, w których do silnika może dostać się niepomiarowe powietrze. Dlatego też, gdy na podstawie danych z czujników zostanie wykryte, że do silnika dostaje się więcej lub mniej powietrza. Wnioskuje się, że jest nieszczelność, lub ograniczenie w układzie powietrza dolotowego.

Kiedy PCM rozpoznaje, że nie może skutecznie kontrolować mieszanki powietrza i paliwa z powodu niewystarczającej ilości powietrza otoczenia podczas pracy silnika. Ustawiany jest kod P2282 i w zależności od ciężkości wycieku lub ograniczenia przepływu powietrza może zapalić się lampka ostrzegawcza panelu.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2282 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Silnik może stanąć w miejscu lub słabo się uruchamiać.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Może wystąpić zwiększony hałas silnika, dzwonienie lub terkotanie.

Ciężkość kodu P2282 waha się od średniej do wysokiej. Jeśli błąd pozostanie nierozwiązany przez dłuższy czas, może dojść do problemów z katalizatorem i silnikiem.

Przyczyny błędów

Kod P2282 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zatkana lub uszkodzona rura wlotu powietrza.
 • Zła uszczelka kolektora dolotowego.
 • Uszkodzony czujnik MAP lub MAF.
 • Wadliwe okablowanie czujników.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2282

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2282:

 1. Sprawdzić okablowanie i złącza czujnika.
 2. Sprawdzić czujniki MAP i MAF, w razie potrzeby wymienić.
 3. Sprawdzić wzrokowo przewody podciśnienia.
 4. Sprawdzić uszczelkę kolektora wlotowego.
 5. Przetestować czujniki pod kątem awarii. W razie potrzeby wymienić.
 6. Sprawdzić moduł PCM, w razie potrzeby wymienić.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przystępując do diagnozy usterki P2282, należy sprawdzić okablowanie i złącza prowadzące do czujników, sprawdzić czy nie ma przetarć, stopić, w razie potrzeby naprawić. Sprawdzić wzrokowo przewody podciśnienia. Jeśli zostanie ustalone, że problem jest związany z podciśnieniem, rozsądnie byłoby wymienić wszystkie przewody podciśnienia.

Podczas wymiany czujników należy upewnić się, że wszystkie przewody są prawidłowo podłączone, poprowadzone z dala od gorących elementów układu wydechowego. Zamocować bezpiecznie, aby zapobiec tarciu lub ścieraniu się innych elementów.

Szukaj nieszczelności lub ograniczonego przepływu powietrza

Uruchomić silnik i podnieść maskę. Posłuchaj gwizdka i zanotuj, gdzie znajduje się jego źródło. W przypadku stwierdzenia nieszczelności węża należy go wymienić lub w miarę możliwości naprawić.

Sprawdzić czujnik masowego przepływu powietrza i korpus przepustnicy. Sprawdź również rurę wlotu powietrza pod kątem zagięć, pęknięć lub oznak zniszczenia. W przypadku stwierdzenia usterek należy wymienić rurę wlotu powietrza.

Następnie skasuj kod błędu P2282 i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy kod powróci, co jest bardzo mało prawdopodobne. Jeśli jednak powraca, możliwe jest, że obwody monitorujące w PCM są uszkodzone.

PCM bardzo rzadko ulega awarii, ale zdarza się. W niektórych przypadkach pomocna będzie prosta kalibracja lub aktualizacja oprogramowania sprzętowego, aby problem został rozwiązany.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2282 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Ford (Fiesta, Kuga)
 • Land Rover (Evoque, Range Rover)
 • Opel (Astra,  Corsa, Insignia)
 • Saturn (VUE)
 • Suzuki (Grand Vitara)
 • Vauxhall

W przypadku kodu usterki P2282 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2279, P2280, P2281.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz