Kod błędu P2279 – nieszczelność układu dolotowego powietrza

Kod błędu P2279 brzmi jak „nieszczelność układu dolotowego powietrza”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intake Air System Leak”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2279

Kod błędu OBD-II P2279 to kod ogólny określony jako „nieszczelność układu powietrza dolotowego”. Jest ustawiany, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje nieszczelność podciśnienia w układzie dolotowym powietrza. Co pozwala na przedostanie się do silnika nieopomiarowanego powietrza.

Kod błędu P2279 – nieszczelność układu dolotowego powietrza

Nowoczesny silnik benzynowy musi pracować wydajnie i spełniać aktualne przepisy dotyczące emisji spalin. PCM musi więc bardzo dokładnie mierzyć objętość powietrza dostającego się do silnika. Porównuje również objętość wtryskiwanego paliwa w celu uzyskania idealnej mieszanki paliwowo-powietrznej.

Z tego powodu nowoczesne silniki są wyposażone w czujniki masowego przepływu powietrza (MAF) i absolutnego ciśnienia w kolektorze (MAP). Zainstalowany jest również czujnik temperatury powietrza dolotowego (IAT). Ponieważ temperatura powietrza dolotowego jest bezpośrednio związana z gęstością powietrza, a tym samym z jego objętością.

Ponadto wiele silników wyposażonych jest w dodatkowe czujniki, np. ciśnienia atmosferycznego. W pełni funkcjonalnym układzie dolotowym, wejścia ze wszystkich tych czujników są łączone przez PCM w celu uzyskania dokładnego pomiaru objętości powietrza wprowadzanego do silnika.

W praktyce jednak PCM nie jest w stanie monitorować wszystkich miejsc, w których do silnika może dostać się niepomiarowe powietrze. Dlatego, gdy na podstawie wejść z czujników zostanie wykryte, że do silnika dostaje się więcej powietrza, wnioskuje się o nieszczelności w układzie dolotowym.

Gdy tak się dzieje, PCM rozpoznaje również, że nie może skutecznie kontrolować mieszanki paliwowo-powietrznej. W związku z tym ustawiany jest kod P2279, a w zależności od nasilenia wycieku może również zapalić się lampka ostrzegawcza w panelu.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2279 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Silnik może stanąć w miejscu lub nie dać się uruchomić.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Może pojawić się zwiększony hałas silnika, lub terkotanie lub grzechotanie.
 8. Syczący dźwięk, spowodowany nieszczelnością powietrza.

Ciężkość kodu P2279 waha się od średniej do wysokiej. Jako nieszczelny dolot powietrza skutkuje chudą mieszanką. Jeśli usterka pozostanie nieleczona przez dłuższy czas, może doprowadzić do problemów z katalizatorem i silnikiem.

Przyczyny błędów

Kod P2279 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Nieszczelna uszczelka kolektora dolotowego.
 • Uszkodzony MAF, MAP lub inny czujnik związany z układem dolotowym.
 • Nieszczelna uszczelka lub uszczelka korpusu przepustnicy.
 • Problem z uszczelnieniem wtryskiwacza paliwa.
 • Nieszczelne powietrze dolotowe lub podciśnienie silnika.
 • Odłączony lub uszkodzony wąż próżniowy.
 • Nieszczelność w przewodzie podciśnienia wspomagania hamulców.
 • Uszkodzony system wymuszonej wentylacji skrzyni korbowej (PCV).
 • Uszczelka korka wlewu oleju jest uszkodzona.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2279

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2279:

 1. Sprawdzić okablowanie i złącza czujnika.
 2. Sprawdzić wzrokowo przewody podciśnienia.
 3. Przeprowadzić test ciśnienia paliwa.
 4. Przetestować czujniki pod kątem awarii. W razie potrzeby wymienić.
 5. Sprawdzić moduł PCM, w razie potrzeby wymienić.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przystępując do diagnozy usterki P2279, należy sprawdzić okablowanie i złącza prowadzące do czujników, sprawdzić czy nie ma przetarć, stopić, w razie potrzeby naprawić. Sprawdzić wzrokowo przewody podciśnienia. Jeśli zostanie ustalone, że problemem jest wyciek podciśnienia, rozsądnie byłoby wymienić wszystkie przewody podciśnienia.

Podczas wymiany czujników należy upewnić się, że wszystkie przewody są prawidłowo podłączone, poprowadzone z dala od gorących elementów układu wydechowego. Zamocować bezpiecznie, aby zapobiec tarciu lub ścieraniu się innych elementów.

Poszukiwanie nieszczelności powietrza

Uruchomić silnik i podnieść maskę. Posłuchaj gwizdka i zanotuj, gdzie znajduje się jego źródło. W przypadku stwierdzenia nieszczelności węża, należy go w miarę możliwości wymienić lub naprawić.

Sprawdź czujniki, a także korpus przepustnicy. Posłuchaj, czy pod tablicą rozdzielczą nie ma wewnętrznego wycieku podciśnienia. Po zlokalizowaniu i odcięciu źródła wycieku nastąpi nagła zmiana prędkości obrotowej na biegu jałowym.

Następnie skasuj kod usterki P2279 i jazda próbna, aby zobaczyć, czy kod powróci, co jest bardzo mało prawdopodobne. Jeśli jednak powraca, możliwe jest, że obwody monitorujące w PCM są uszkodzone.

PCM bardzo rzadko ulega awarii, ale zdarza się. W niektórych przypadkach pomocna będzie prosta kalibracja lub aktualizacja oprogramowania sprzętowego, aby problem został rozwiązany.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2279 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura (TL)
 • Audi (A4, Q5, TT)
 • BMW
 • Chevrolet (Optra)
 • Citroen (C4, C5, Jumper)
 • Ford (Fiesta)
 • Honda (CR-V, Pilot, Ridgeline)
 • Land Rover (Discovery)
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Zafira)
 • Peugeot (3008, 308, 5008, Boxer)
 • Skoda (Fabia, Octavia, Superb, Yeti)
 • Volkswagen (Beetle, Crafter, Golf, Jetta, Passat, Polo, Tiguan, Touran)

W przypadku kodu usterki P2279 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0016, P0055, P0108, P0171, P0300, P0305, P0441, P0455, P0507.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz