Kod błędu P2278 – zamienione sygnały czujnika O2 (Bank 1, Czujnik 3/Bank 2, Czujnik 3)

Kod błędu P2278 brzmi jak „zamienione sygnały czujnika O2 (Bank 1, Czujnik 3/Bank 2, Czujnik 3)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Signals Swapped (Bank 1, Sensor 3/Bank 2, Sensor 3)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2278

Kod błędu P2278 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył, że okablowanie do czujników tlenu O₂ zostało zamienione. Komputer pojazdu wykorzystuje odczyty czujnika tlenu do dostosowania ilości paliwa, które musi być wtryskiwane do silnika w celu uzyskania najbardziej wydajnej pracy.

Kod błędu P2278 – zamienione sygnały czujnika O2 (Bank 1, Czujnik 3/Bank 2, Czujnik 3)

Podczas normalnej pracy czujnik O₂ reaguje na zmiany zawartości tlenu w strumieniu spalin.  W zależności od rodzaju czujnika, wykrywa on zmiany napięcia sygnału lub oporu elektrycznego. Którego PCM używa, aby utrzymać stosunek powietrza do paliwa jak najbliżej idealnego stosunku 14,7:1.

PCM monitoruje odczyty czujnika O₂ w celu zapewnienia prawidłowej pracy silnika. Na przykład, jeśli wydaje polecenie dodania większej ilości paliwa do banku 2, ale następnie widzi, że czujnik tlenu na banku 1 reaguje. Przetwarza informacje i koreluje to, co uważa za nieprawidłowe dane, ten kod jest następnie uruchamiany.

Kod usterki P2278 jest rzadki i dotyczy tylko pojazdów z silnikami, które mają więcej niż jeden rząd cylindrów. Jeśli masz tylko silnik rzędowy, nie dostaniesz tego kodu.

Błąd dotyczy czujników tlenu O₂ numer 3. Którego połączenie jest pomieszane między sobą, a dokładniej między Bankiem 1 i Bankiem 2.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2278 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 3. Wadliwe lub awaryjne działanie.
 4. Zmniejszona wydajność silnika.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Ciężkość kodu usterki P2278 jest wysoka. Jeśli zostanie zignorowany, istnieje duże prawdopodobieństwo awarii katalizatora. Co w końcu może kosztować sporo pieniędzy.

Przyczyny błędów

Kod P2278 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Złącza czujnika tlenu #3 (Bank 1 i Bank 2) są pomieszane.
 • Przewody złącza czujnika tlenu #3 (Bank 1 i Bank 2) są pomieszane.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Prawie zawsze problem zaczyna się po naprawie lub wymianie czujników tlenu O₂. Najprawdopodobniej podczas podłączania pomieszały się przewody elektryczne.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2278

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2278:

 1. Podłącz narzędzie skanujące OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu.
 2. Odczytać wszystkie zapisane kody usterek, aby dowiedzieć się, kiedy i w jakich okolicznościach wystąpiła usterka.
 3. Wyczyść błędy z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod P2278 pojawi się ponownie.
 4. Jeśli pojawi się kod błędu, sprawdź wizualnie złącza i przewody czujnika tlenu (Bank 1 i Bank 2), czy nie są pomieszane.
 5. Jeśli nie stwierdzono problemu, przetestuj moduł PCM, w razie potrzeby wymień go.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić podczas diagnozowania usterki P2278 jest przypomnienie sobie, czy w ostatnim czasie były przeprowadzane jakiekolwiek prace związane z czujnikami spalin i tlenu O₂. Jeśli tak, to jest to najprawdopodobniej przyczyna problemu. Najprawdopodobniej podczas podłączania zostały zamienione złącza elektryczne lub przewody czujnika tlenu O₂ nr 3 z Banku 1 na Bank 2.

Sprawdzić wzrokowo wszystkie złącza i okablowanie do czujnika tlenu O₂. Zobacz, czy przewody są uszkodzone, otarte lub stopione i w razie potrzeby napraw.

Prawdopodobnie zostały zamienione złącza. Możesz spróbować zamienić dwa złącza przewodów tlenowych jako pierwszy krok naprawy. Następnie wyczyść kody błędów i wykonaj test jazdy, aby sprawdzić, czy kod powróci. Jeśli nie wróci, to najprawdopodobniej to był problem.

Jeśli błąd P2278 pojawi się ponownie, dokładnie sprawdź okablowanie i złącza czujnika tlenu O₂ po stronie PCM. Sprawdź, czy wiązki przewodów są w odpowiednich punktach styku idących do PCM. Sprawdzić, czy przewody nie są źle ułożone lub uszkodzone, w razie potrzeby naprawić.

W razie potrzeby sprawdzić ciągłość każdego pojedynczego przewodu od PCM do czujnika O₂, w razie potrzeby naprawić lub wymienić.

Awaria PCM powinna być rozważana tylko w ostateczności, jeśli wszystkie inne kontrole zawiodły. Jeśli PCM ulegnie awarii, należy zlecić jego naprawę lub wymianę wykwalifikowanemu technikowi.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2278 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Ford (Escape)
 • Opel
 • Peugeot (308)
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P2278 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0040, P0041, P2416, P2417.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz