Kod błędu P226B – zbyt wysokie ciśnienie doładowania turbosprężarki/nadsprężarki – mechaniczne

Kod błędu P226B brzmi jak „zbyt wysokie ciśnienie doładowania turbosprężarki/nadsprężarki – mechaniczne”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Turbocharger/Supercharger Boost Pressure Too High – Mechanical”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P226B

Zapisany kod usterki P226B wskazuje, że moduł sterujący (PCM) wykrył problem w układzie turbosprężarki lub doładowania. W tym przypadku wykryto zbyt wysokie ciśnienie, związane z usterką mechaniczną.

Kod błędu P226B – zbyt wysokie ciśnienie doładowania turbosprężarki/nadsprężarki – mechaniczne

W systemach z indukcją wymuszoną ciśnienie wlotowe musi być zróżnicowane i regulowane w zależności od wymaganej w danym momencie mocy. Do tego celu służy zawór regulujący doładowanie. Jest to monitorowane i kontrolowane przez moduł sterujący silnika w celu zapewnienia silnikowi idealnej mieszanki paliwowo-powietrznej.

Odbywa się to poprzez mechaniczną regulację łopatek turbosprężarki/sprężarki. Łopatki odpowiadają za regulację ilości doładowania, które podaje powietrze do komory spalania. Jeśli PCM straci kontrolę nad turbosprężarką, prowadzi to do nieregularnej pracy silnika.

Kod usterki P226B jest aktywowany, gdy moduł sterujący silnika wykryje, że wystąpiła usterka mechaniczna, w której wykryto nadmierne ciśnienie doładowania. W tym przypadku wskazany jest konkretny problem, czyli problem mechaniczny.

Następnie sterownik włącza lampkę ostrzegawczą silnika (MIL). Błąd jest zapisywany jako usterka w systemie kontroli ładowania.

Może minąć kilka cykli awarii, aby MIL na desce rozdzielczej się uaktywnił.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P226B dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 3. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, a reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Może również wystąpić zwiększony hałas silnika, grzechotanie i stukanie.
 8. Pojazd może być ustawiony w trybie awaryjnym.

Stopień ciężkości jest średni do wysokiego, w zależności od objawów. Błąd P226B nie powinien być ignorowany, ponieważ ryzykujesz uszkodzenie wewnętrznych elementów silnika. Dlatego w interesie użytkownika leży jak najszybsze usunięcie usterek w systemie wtrysku wymuszonego.

Przyczyny błędów

Kod P226B może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Być może doszło do awarii turbosprężarki.
 • Czujnik ciśnienia doładowania jest uszkodzony.
 • Korozja powodująca wysoką rezystancję na złączach lub stykach.
 • Zużyta lub zwarta wiązka przewodów.
 • Zatkany lub uszkodzony filtr powietrza.
 • Wyciek powietrza w układzie próżniowym (nieszczelność często występuje w zbiorniku próżniowym).
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P226B

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P226B:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P226B pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź czujnik ciśnienia doładowania.
 4. Przetestuj turbosprężarkę.
 5. Sprawdź, czy przewody podciśnienia nie są nieszczelne.
 6. Sprawdzić filtr powietrza, może wymagać wymiany.
 7. Sprawdzić złącze i okablowanie pod kątem uszkodzeń, luzów i korozji.
 8. Sprawdź moduł PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Turbiny zazwyczaj obracają się z niesamowitą prędkością od 100 000 do 150 000 obrotów na minutę. Nie tolerują niewyważenia lub braku czystego oleju w łożysku.

Proces diagnozy błędu P226B najlepiej rozpocząć od najczęstszych problemów z turbo. Będą one wymagały takich narzędzi jak próżniomierz i manometr zegarowy.

Kontrola podciśnienia

Sprawdź, czy silnik pracuje prawidłowo, czy nie ma przeskoków zapłonu lub kodów związanych z uszkodzonym czujnikiem detonacji. Następnie sprawdź, czy zaciski na wylocie z turbosprężarki, intercoolera i korpusu przepustnicy są szczelne.

Sprawdzić kolektor dolotowy pod kątem wszelkiego rodzaju nieszczelności, w tym węży podciśnieniowych. Zdjąć dźwignię z przepustnicy. Ręcznie obsługuj zawór, szukając zakleszczonego zaworu powodującego spadek doładowania.

Szukając nieszczelności zwróć szczególną uwagę na zbiornik podciśnienia, jest to częsta przyczyna tego problemu.

Pomiar ciśnienia doładowania, kontrola turbosprężarki

Zlokalizuj podciśnienie bez otworów w kolektorze dolotowym i zainstaluj miernik podciśnienia. Uruchomić silnik. Na biegu jałowym silnik powinien mieć podciśnienie 1-1,5 atmosfery. Jeśli mniej niż 1 atmosfera, to katalizator jest uszkodzony i nie pozwala na doładowanie.

Szybko rozpędzić silnik do 5000 obr/min i zwolnić przepustnicę, obserwując manometr podciśnieniowy wskazujący ciśnienie doładowania. Jeśli ciśnienie doładowania wzrasta powyżej 1,3 atmosfery to zawór przelewowy jest uszkodzony.

Zatrzymaj silnik i pozwól mu ostygnąć. Zdejmij wąż wydechowy turbiny i zajrzyj do środka, aby upewnić się, że łopatki nie ocierają się o obudowę. Szukaj wygiętych lub brakujących łopatek lub oleju w turbosprężarce. Obracać łopatki ręcznie, szukając oporu wskazującego na usterkę turbosprężarki.

Sprawdzić przewody olejowe od bloku cylindrów do łożyska środkowego i przewód powrotny od łożyska do miski olejowej pod kątem szczelności. Umieścić czujnik zegarowy na wylocie turbiny i obrócić wałek turbiny. Jeśli luz osiowy przekracza 0,003, łożysko środkowe jest uszkodzone.

Okablowanie i czujnik ciśnienia

Jeśli po wszystkich kontrolach nie stwierdzono żadnych problemów, ale kod P226B jest nadal obecny, należy sprawdzić elementy elektryczne. Czujnik i związane z nim obwody powinny być przetestowane.

Odłączyć wiązkę przewodów i sprawdzić obwód sterowania. Sprawdź, czy w obwodzie zasilającym obecne jest napięcie 12 V. Powinny pokazywać przy włączonym zapłonie. Jeśli ich nie ma lub są obecne przy wyłączonym zapłonie, naprawić okablowanie od PCM do czujnika.

Sprawdź, czy uziemienie jest bezpieczne. Podłączyć lampę kontrolną do plusa akumulatora, a drugi koniec dotknąć do obwodu masy czujnika. Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to uszkodzony obwód.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P226B może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Opel
 • Subaru
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P226B czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2261, P2262, P2263.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz