Kod błędu P2262 – niewykryte ciśnienie doładowania turbosprężarki/nadsprężarki – mechaniczne

Kod błędu P2262 brzmi jak „niewykryte ciśnienie doładowania turbosprężarki/nadsprężarki – mechaniczne”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Turbocharger/Supercharger Boost Pressure Not Detected – Mechanical”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2262

Zapisany kod błędu P2262 wskazuje, że moduł sterujący (PCM) wykrył problem w układzie turbosprężarki lub doładowania. W tym przypadku brak wykrytego ciśnienia doładowania jest spowodowany usterką mechaniczną.

Kod błędu P2262 – niewykryte ciśnienie doładowania turbosprężarki/nadsprężarki – mechaniczne

W systemach z indukcją wymuszoną ciśnienie wlotowe musi być zróżnicowane i regulowane w zależności od wymaganej w danym momencie mocy. Do tego celu służy zawór sterujący doładowaniem. Jest to monitorowane i kontrolowane przez moduł sterujący silnika w celu zapewnienia silnikowi idealnej mieszanki paliwowo-powietrznej.

Odbywa się to poprzez mechaniczną regulację łopatek turbosprężarki/sprężarki. Łopatki odpowiadają za regulację ilości doładowania, które podaje powietrze do komory spalania. Jeśli PCM straci kontrolę nad turbosprężarką, prowadzi to do nieregularnej pracy silnika.

Kod usterki P2262 uaktywnia się, gdy moduł sterujący silnika wykryje, że wystąpiła usterka mechaniczna, w której nie jest wykrywane ciśnienie doładowania. W tym przypadku wskazany jest konkretny problem, czyli problem mechaniczny.

Następnie sterownik włącza lampkę ostrzegawczą silnika (MIL). Błąd jest zapisywany jako usterka w systemie kontroli ładowania.

Może minąć kilka cykli awarii, aby MIL na desce rozdzielczej się uaktywnił.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2262 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 3. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, a reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Może również wystąpić zwiększony hałas silnika, grzechotanie i stukanie.
 8. Pojazd może być ustawiony w trybie awaryjnym.

Stopień ciężkości jest średni do wysokiego, w zależności od objawów. Błąd P2262 nie powinien być ignorowany, ponieważ ryzykujesz uszkodzenie wewnętrznych elementów silnika. Dlatego w interesie użytkownika leży jak najszybsze usunięcie usterek w systemie wtrysku wymuszonego.

Przyczyny błędów

Kod P2262 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Być może doszło do awarii turbosprężarki.
 • Czujnik ciśnienia doładowania jest uszkodzony.
 • Korozja powodująca wysoką rezystancję na złączach lub stykach.
 • Zużyta lub zwarta wiązka przewodów.
 • Zatkany lub uszkodzony filtr powietrza.
 • Wyciek powietrza w układzie próżniowym (nieszczelność często występuje w zbiorniku próżniowym).
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2262

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2262:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P2262 pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź czujnik ciśnienia doładowania.
 4. Przetestuj turbosprężarkę.
 5. Sprawdź, czy przewody podciśnienia nie są nieszczelne.
 6. Sprawdzić filtr powietrza, może wymagać wymiany.
 7. Sprawdzić złącze i okablowanie pod kątem uszkodzeń, luzów i korozji.
 8. Sprawdź moduł PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Turbiny zazwyczaj obracają się z niesamowitą prędkością od 100 000 do 150 000 obrotów na minutę. Nie tolerują niewyważenia lub braku czystego oleju w łożysku.

Proces diagnozy błędu P2262 najlepiej rozpocząć od najczęstszych problemów z turbo. Będą one wymagały takich narzędzi jak próżniomierz i manometr zegarowy.

Kontrola podciśnienia

Sprawdź, czy silnik pracuje prawidłowo, czy nie ma przeskoków zapłonu lub kodów związanych z uszkodzonym czujnikiem detonacji. Następnie sprawdź, czy zaciski na wylocie z turbosprężarki, intercoolera i korpusu przepustnicy są szczelne.

Sprawdzić kolektor dolotowy pod kątem wszelkiego rodzaju nieszczelności, w tym węży podciśnieniowych. Zdjąć dźwignię z przepustnicy. Ręcznie obsługuj zawór, szukając zakleszczonego zaworu powodującego spadek doładowania.

Szukając nieszczelności zwróć szczególną uwagę na zbiornik podciśnienia, jest to częsta przyczyna tego problemu.

Pomiar ciśnienia doładowania, kontrola turbosprężarki

Zlokalizuj podciśnienie bez otworów w kolektorze dolotowym i zainstaluj miernik podciśnienia. Uruchomić silnik. Na biegu jałowym silnik powinien mieć podciśnienie 1-1,5 atmosfery. Jeśli mniej niż 1 atmosfera, katalizator jest uszkodzony i nie pozwala na doładowanie.

Szybko rozpędzić silnik do 5000 obr/min i zwolnić przepustnicę, obserwując manometr podciśnieniowy wskazujący ciśnienie doładowania. Jeśli ciśnienie doładowania wzrasta powyżej 1,3 atmosfery to zawór przelewowy jest uszkodzony.

Zatrzymaj silnik i pozwól mu ostygnąć. Zdejmij wąż wydechowy turbiny i zajrzyj do środka, aby upewnić się, że łopatki nie ocierają się o obudowę. Szukaj wygiętych lub brakujących łopatek lub oleju w turbosprężarce. Obracać łopatki ręcznie, szukając oporu wskazującego na usterkę turbosprężarki.

Sprawdzić przewody olejowe od bloku cylindrów do łożyska środkowego i przewód powrotny od łożyska do miski olejowej pod kątem szczelności. Umieścić czujnik zegarowy na wylocie turbiny i obrócić wałek turbiny. Jeśli luz osiowy przekracza 0,003, łożysko środkowe jest uszkodzone.

Okablowanie i czujnik ciśnienia

Jeśli po wszystkich kontrolach nie stwierdzono problemów, ale kod P2262 nie zniknął, należy sprawdzić elementy elektryczne. Czujnik i związane z nim obwody powinny być przetestowane.

Odłączyć wiązkę przewodów i sprawdzić obwód sterowania. Sprawdź, czy w obwodzie zasilającym obecne jest napięcie 12 V. Powinny pokazywać przy włączonym zapłonie. Jeśli ich nie ma lub są obecne przy wyłączonym zapłonie, naprawić okablowanie od PCM do czujnika.

Sprawdź, czy uziemienie jest bezpieczne. Podłączyć lampkę kontrolną do plusa akumulatora, a drugi koniec dotknąć do obwodu masy czujnika. Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to uszkodzony obwód.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2262 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Citroen (C4, C5)
 • Dodge (RAM)
 • Fiat
 • Ford
 • Mazda (CX-5)
 • Opel (Astra)
 • Peugeot (3008, 308)
 • Volkswagen (Tiguan, Touran)
 • GAZelle (Cummins, Next)

W przypadku kodu usterki P2262 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2261, P2263, P226B.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz