Kod błędu P2261 – zawór obejściowy turbosprężarki/supersprężarki – mechaniczny

Kod błędu P2261 brzmi jak „zawór obejściowy turbosprężarki/supersprężarki – mechaniczny”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Turbocharger/Supercharger Bypass Valve – Mechanical”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2261

Zapisany kod usterki P2261 wskazuje, że moduł sterujący (PCM) wykrył problem w układzie turbosprężarki lub doładowania. W tym przypadku wykryto uszkodzenie mechaniczne zaworu nadmiarowego.

Kod błędu P2261 – zawór obejściowy turbosprężarki/supersprężarki – mechaniczny

W systemach z indukcją wymuszoną ciśnienie wlotowe musi być zróżnicowane i regulowane w zależności od wymaganej w danym momencie mocy. Do tego celu służy zawór regulujący doładowanie. Jest to monitorowane i kontrolowane przez moduł sterujący silnika w celu zapewnienia silnikowi idealnej mieszanki paliwowo-powietrznej.

Odbywa się to poprzez mechaniczną regulację łopatek turbosprężarki/sprężarki. Łopatki odpowiadają za regulację ilości doładowania, które podaje powietrze do komory spalania. Jeśli PCM straci kontrolę nad turbosprężarką, prowadzi to do nieregularnej pracy silnika.

Kod usterki P2261 jest aktywowany, gdy moduł sterowania silnikiem wykryje, że wystąpiła awaria zaworu obejściowego turbosprężarki. W tym przypadku wskazany jest konkretny problem, czyli problem mechaniczny.

Następnie sterownik włącza lampkę ostrzegawczą silnika (MIL). A błąd jest zapisywany w pamięci jako usterka systemu kontroli ładowania.

Może upłynąć kilka cykli awarii, aby lampka kontrolna MIL uaktywniła się na tablicy rozdzielczej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2261 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 3. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, a reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Może również wystąpić zwiększony hałas silnika, grzechotanie i stukanie.
 8. Pojazd może być ustawiony w trybie awaryjnym.

Stopień ciężkości jest średni do wysokiego, w zależności od objawów. Błąd P2261 nie powinien być ignorowany, ponieważ ryzykujesz uszkodzenie wewnętrznych elementów silnika. Dlatego w interesie użytkownika leży jak najszybsze usunięcie usterek w systemie wtrysku wymuszonego.

Przyczyny błędów

Kod P2261 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzenie mechaniczne zaworu przelewowego.
 • Korozja powodująca wysoką rezystancję na złączach lub stykach.
 • Zużyte lub zwarte okablowanie.
 • Zatkany lub uszkodzony filtr powietrza.
 • Wyciek powietrza w układzie próżniowym (nieszczelność często występuje w zbiorniku próżniowym).
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2261

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2261:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P2261 pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić zawór obejściowy.
 4. Sprawdź, czy przewody podciśnienia nie są nieszczelne.
 5. Sprawdzić filtr powietrza, może wymagać wymiany.
 6. Sprawdzić złącze i okablowanie pod kątem uszkodzeń, luzów i korozji.
 7. Sprawdź moduł PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Turbiny zazwyczaj obracają się z niesamowitą prędkością od 100 000 do 150 000 obrotów na minutę. Nie tolerują niewyważenia lub braku czystego oleju w łożysku.

Proces diagnozy błędu P2261 najlepiej rozpocząć od najczęstszych problemów z turbo. Będą one wymagały takich narzędzi jak próżniomierz i manometr zegarowy.

Kontrola podciśnienia

Sprawdź, czy silnik pracuje prawidłowo, czy nie ma przeskoków zapłonu lub kodów związanych z uszkodzonym czujnikiem detonacji. Następnie sprawdź, czy zaciski na wylocie z turbosprężarki, intercoolera i korpusu przepustnicy są szczelne.

Sprawdzić kolektor dolotowy pod kątem wszelkiego rodzaju nieszczelności, w tym węży podciśnieniowych. Zdjąć dźwignię z przepustnicy. Ręcznie obsługuj zawór, szukając zakleszczonego zaworu powodującego spadek doładowania.

Szukając nieszczelności zwróć szczególną uwagę na zbiornik podciśnienia, jest to częsta przyczyna tego problemu.

Pomiar ciśnienia doładowania, kontrola turbosprężarki

Zlokalizuj podciśnienie bez otworów w kolektorze dolotowym i zainstaluj miernik podciśnienia. Uruchomić silnik. Na biegu jałowym silnik powinien mieć podciśnienie 1-1,5 atmosfery. Jeśli mniej niż 1 atmosfera, to katalizator jest uszkodzony i nie pozwala na doładowanie.

Szybko rozpędzić silnik do 5000 obr/min i zwolnić przepustnicę, obserwując manometr podciśnieniowy wskazujący ciśnienie doładowania. Jeśli ciśnienie doładowania wzrasta powyżej 1,3 atmosfery to zawór przelewowy jest uszkodzony.

Zatrzymaj silnik i pozwól mu ostygnąć. Zdejmij wąż wydechowy turbiny i zajrzyj do środka, aby upewnić się, że łopatki nie ocierają się o obudowę. Szukaj wygiętych lub brakujących łopatek lub oleju w turbosprężarce. Obracać łopatki ręcznie, szukając oporu wskazującego na usterkę turbosprężarki.

Sprawdzić przewody olejowe od bloku cylindrów do łożyska środkowego i przewód powrotny od łożyska do miski olejowej pod kątem szczelności. Umieścić czujnik zegarowy na wylocie turbiny i obrócić wałek turbiny. Jeśli luz osiowy przekracza 0,003, łożysko środkowe jest uszkodzone.

Okablowanie i czujnik ciśnienia

Jeśli po wszystkich kontrolach nie stwierdzono problemów, ale kod P2261 nie znika, należy sprawdzić elementy elektryczne. Czujnik i związane z nim obwody muszą być przetestowane.

Odłączyć wiązkę przewodów i sprawdzić obwód sterowania. Sprawdź, czy w obwodzie zasilającym obecne jest napięcie 12 V. Powinny pokazywać przy włączonym zapłonie. Jeśli ich nie ma lub są obecne przy wyłączonym zapłonie, naprawić okablowanie od PCM do czujnika.

Sprawdź, czy uziemienie jest bezpieczne. Podłączyć lampę kontrolną do plusa akumulatora, a drugi koniec dotknąć do obwodu masy czujnika. Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to uszkodzony obwód.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2261 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi (A4)
 • Buick (Encore)
 • Chevrolet (Cruze)
 • Citroen
 • Honda
 • Hyundai (Genesis, Veloster)
 • Kia
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Astra, Insignia)
 • Peugeot (3008, 308)
 • Volkswagen (Tiguan)

W przypadku kodu usterki P2261 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0234, P0299, P0300, P0321, P2187, P2262, P2263, P226B, P3081.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz