Kod błędu P2254 – obwód sterowania ujemnego czujnika O2 otwarty (Bank 2, Czujnik 1)

Kod błędu P2254 brzmi jak „obwód sterowania ujemnego czujnika O2 otwarty (Bank 2, Czujnik 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Negative Circuit Control Circuit Open (Bank 2, Sensor 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2254

Zapisany kod P2254 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył otwarty obwód minusowy w czujniku tlenu 1 dla bloku cylindrów 2. Do monitorowania zawartości tlenu w spalinach. Oprócz sprawności katalizatora, PCM wykorzystuje dane wejściowe z podgrzewanych czujników tlenu (HO2S).

Kod błędu P2254 – obwód sterowania ujemnego czujnika O2 otwarty (Bank 2, Czujnik 1)

Czujniki tlenu są zaprojektowane z elementem detekcyjnym z dwutlenku cyrkonu umieszczonym w środku wentylowanej stalowej obudowy. Małe elektrody platynowe są wlutowane pomiędzy element pomiarowy a przewody w złączu wiązki czujnika tlenu. Złącze wiązki czujnika tlenu O₂ jest podłączone do sieci Controller Area Network (CAN), która łączy wiązkę czujnika tlenu ze złączem PCM.

Każdy czujnik HO2S, jest umieszczony tak, aby element detekcyjny znajdował się bliżej środka rury. Spaliny dostają się do czujnika tlenu przez specjalne otwory w stalowej obudowie i opływają element detekcyjny. Ogrzane powietrze powoduje, że jony tlenu wytwarzają energię, która jest wykrywana przez PCM jako napięcie.

Gdy pulsujące jony tlenu przemieszczają się między warstwami platyny, zmienia się napięcie wyjściowe HO2S. PCM rozpoznaje te zmiany w napięciu wyjściowym czujnika tlenu jako zmiany stężenia tlenu w spalinach.

Jeśli PCM wykryje poziom napięcia, który nie mieści się w dopuszczalnych parametrach. Kod błędu P2254 zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

Większość pojazdów wymaga kilku cykli zapłonu (w przypadku awarii), aby zaświeciła się lampka kontrolna usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2254 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Dodatkowo mogą być obecne kody zapłonu i odchudzonych/bogatych spalin.
 3. Utrata mocy silnika.
 4. Silnik nie przyspiesza dobrze lub może drgać podczas przyspieszania.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Kod usterki P2254 jest uważany za poważny. Zwarcie czujnika O₂ może spowodować bardzo słabe osiągi silnika i różne problemy z jazdą.

Przyczyny błędów

Kod P2254 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik tlenu O₂ jest uszkodzony.
 • Problem z wiązką przewodów i złączem w postaci stopionej lub uszkodzonej.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2254

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2254:

 1. Najpierw należy podłączyć skaner OBD-II do komputera pokładowego pojazdu i odczytać wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Następnie należy wyczyścić kody błędów z pamięci PCM i przeprowadzić jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P2254 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wiązki przewodów i złącza.
 4. Sprawdzić czujnik, w razie potrzeby wymienić.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego samochodu i pobierz wszystkie zapisane kody. Następnie wyczyść je i wykonaj jazdę próbną samochodem. Jeśli nie pojawi się żaden kod, błąd był tymczasowy. Jeśli się pojawi, kontynuuj testowanie.

Przeprowadzić kontrolę wzrokową wiązki przewodów i złączy związanych z czujnikiem tlenu (HO2S). W przypadku stwierdzenia uszkodzonego okablowania lub złącz wymienić. Następnie ponownie zresetuj błędy, wykonaj jazdę próbną i ponownie je odczytaj.

Jeśli kod P2254 zostanie znaleziony ponownie, uruchom silnik. Pozwól, aby rozgrzała się do normalnej temperatury roboczej na biegu jałowym. Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego i obserwuj wejście czujnika tlenu.

Jeśli czujnik tlenu O₂ działa normalnie, napięcie przed katalizatorem będzie się zmieniać w sposób ciągły od 1 do 900 miliwoltów. Czujniki za katalizatorem również będą cyklicznie pracować w zakresie od 1 do 900 miliwoltów. Czujnik HO2S, który nie działa prawidłowo, należy uznać za wadliwy, jeśli silnik jest w dobrym stanie technicznym.

Jeśli czujnik HO2S wyświetla napięcie baterii lub brak napięcia w strumieniu danych narzędzia skanującego. Użyj multimetru, aby uzyskać dane w czasie rzeczywistym ze złącza czujnika HO2S. Jeśli wyjście jest nadal takie samo to czujnik HO2S ma zwarcie i będzie wymagał wymiany.

Może się zdarzyć, że kod P2254 jest nadal wyświetlany po przeprowadzeniu wszystkich testów, świadczy to prawdopodobnie o uszkodzonym czujniku tlenu O₂. Jednak do czasu wymiany czujnika nie można też wykluczyć uszkodzonego modułu PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2254 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura (MDX, TL)
 • Audi (Q7)
 • BMW
 • Chevrolet (Captiva)
 • Ford (Mustang)
 • Honda (Accord, Odyssey, Pilot)
 • Kia
 • Lexus
 • Mazda
 • Peugeot
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P2254 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2251, P2252, P2253, P2255, P2256.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz