Kod błędu P2244 – wydajność napięcia odniesienia czujnika O2 (Bank 1, Czujnik 1)

Kod błędu P2244 brzmi jak „wydajność napięcia odniesienia czujnika O2 (Bank 1, Czujnik 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Reference Voltage Performance (Bank 1, Sensor 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2244

Zapisany kod P2244 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył niedopasowanie w zakresie roboczym napięcia odniesienia obwodu w czujniku tlenu 1 dla bloku cylindrów 1. Do monitorowania zawartości tlenu w spalinach. Oprócz sprawności katalizatora, PCM wykorzystuje dane wejściowe z podgrzewanych czujników tlenu (HO2S).

Kod błędu P2244 – wydajność napięcia odniesienia czujnika O2 (Bank 1, Czujnik 1)

Czujniki tlenu są zaprojektowane z elementem pomiarowym z dwutlenku cyrkonu umieszczonym w środku wentylowanej stalowej obudowy. Małe elektrody platynowe są wlutowane pomiędzy element pomiarowy a przewody w złączu wiązki czujnika tlenu. Złącze wiązki czujnika tlenu O₂ jest podłączone do sieci Controller Area Network (CAN), która łączy wiązkę czujnika tlenu ze złączem PCM.

Każdy czujnik HO2S, jest umieszczony tak, aby element detekcyjny znajdował się bliżej środka rury. Spaliny dostają się do czujnika tlenu przez specjalne otwory w stalowej obudowie i opływają element detekcyjny. Ogrzane powietrze powoduje, że jony tlenu wytwarzają energię, która jest wykrywana przez PCM jako napięcie.

Gdy pulsujące jony tlenu przemieszczają się między warstwami platyny, zmienia się napięcie wyjściowe HO2S. PCM rozpoznaje te zmiany w napięciu wyjściowym czujnika tlenu jako zmiany stężenia tlenu w spalinach.

Jeśli PCM wykryje poziom napięcia odniesienia obwodu, który nie mieści się w dopuszczalnych parametrach. Kod błędu P2244 zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

W większości pojazdów do zaświecenia się lampki kontrolnej potrzeba kilku cykli zapłonu (w przypadku awarii).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2244 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Dodatkowo mogą wystąpić kody zapłonu i ubogich/bogatych spalin.
 3. Utrata mocy silnika.
 4. Silnik nie przyspiesza dobrze lub może drgać podczas przyspieszania.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Kod P2244 jest uważany za poważny. Zwarcie czujnika O₂ może prowadzić do słabych osiągów silnika i różnych problemów z jazdą.

Przyczyny błędów

Kod P2244 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik tlenu O₂ jest uszkodzony.
 • Problem z przewodami połączeniowymi i złączem w postaci stopionych lub uszkodzonych.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2244

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2244:

 1. Najpierw należy podłączyć skaner OBD-II do komputera pokładowego pojazdu i odczytać wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Następnie należy wyczyścić kody błędów z pamięci PCM i przeprowadzić jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P2244 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wiązki przewodów i złącza.
 4. Sprawdzić czujnik, w razie potrzeby wymienić.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobierz wszystkie zapisane kody. Następnie wyczyść je i wykonaj jazdę próbną samochodem. Jeśli nie pojawi się żaden kod, błąd był tymczasowy. Jeśli się pojawi, kontynuuj testowanie.

Przeprowadzić kontrolę wzrokową wiązki przewodów i złączy związanych z czujnikiem tlenu (HO2S). W przypadku stwierdzenia uszkodzonego okablowania lub złącz wymienić. Następnie ponownie zresetuj błędy, wykonaj jazdę próbną i ponownie je odczytaj.

Jeśli kod P2244 zostanie ponownie znaleziony, uruchom silnik. Pozwól, aby rozgrzała się do normalnej temperatury roboczej na biegu jałowym. Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego i obserwuj wejście czujnika tlenu.

Jeśli czujnik tlenu O₂ działa normalnie, napięcie przed katalizatorem będzie się zmieniać w sposób ciągły od 1 do 900 miliwoltów. Czujniki za katalizatorem również będą cyklicznie pracować w zakresie od 1 do 900 miliwoltów. Czujnik HO2S, który nie działa prawidłowo, należy uznać za wadliwy, jeśli silnik jest w dobrym stanie technicznym.

Jeśli czujnik HO2S wyświetla napięcie baterii lub brak napięcia w strumieniu danych narzędzia skanującego. Użyj multimetru, aby uzyskać dane w czasie rzeczywistym ze złącza czujnika HO2S. Jeśli wyjście jest nadal takie samo to czujnik HO2S ma zwarcie i będzie wymagał wymiany.

Może się zdarzyć, że kod P2244 jest nadal wyświetlany po przeprowadzeniu wszystkich testów, najprawdopodobniej świadczy to o uszkodzonym czujniku tlenu O₂. Jednak do czasu wymiany czujnika nie można też wykluczyć uszkodzonego modułu PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2244 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura
 • Audi
 • BMW
 • Citroen (C4)
 • Fiat (500C)
 • Ford
 • Honda
 • Hyundai
 • Mazda
 • Mercedes-Benz (Vito)
 • Opel
 • Peugeot (308)
 • Smart (Fortwo)
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P2244 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2243, P2245, P2246, P2247, P2248, P2249, P2250.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz