Kod błędu P2232 – obwód sygnałowy czujnika O2 zwarty z obwodem grzałki (Bank 1, Czujnik 2)

Kod błędu P2232 brzmi jak „obwód sygnałowy czujnika O2 zwarty z obwodem grzałki (Bank 1, Czujnik 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Signal Circuit Shorted to Heater Circuit (Bank 1, Sensor 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2232

Zapisany kod P2232 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył zwarcie w czujniku tlenu 2 dla bloku cylindrów 1. Do monitorowania zawartości tlenu w spalinach. Oprócz sprawności katalizatora, PCM wykorzystuje dane z podgrzewanych czujników tlenu (HO2S).

Kod błędu P2232 – obwód sygnałowy czujnika O2 zwarty z obwodem grzałki (Bank 1, Czujnik 2)

Czujniki tlenu są wyposażone w element pomiarowy z dwutlenku cyrkonu umieszczony w środku wentylowanej stalowej obudowy. Małe elektrody platynowe są przylutowane między elementem czujnika a przewodami w złączu wiązki czujnika tlenu. Złącze wiązki czujnika tlenu jest podłączone do sieci CAN (Controller Area Network), która łączy wiązkę czujnika tlenu ze złączem PCM.

Każdy czujnik HO2S jest umieszczony w taki sposób, aby element pomiarowy znajdował się bliżej środka rury. Gazy spalinowe dostają się do czujnika tlenu przez specjalne otwory w stalowej obudowie i opływają element pomiarowy. Ogrzane powietrze powoduje, że jony tlenu wytwarzają energię, która jest wykrywana przez PCM w postaci napięcia.

Gdy pulsujące jony tlenu przemieszczają się między warstwami platyny, zmienia się napięcie wyjściowe HO2S. PCM odczytuje te zmiany w napięciu wyjściowym czujnika tlenu jako zmiany stężenia tlenu w spalinach.

Jeśli PCM wykryje poziom napięcia, który nie mieści się w dopuszczalnych parametrach. Zostanie zapisany kod błędu P2232 i może zaświecić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

W większości pojazdów do zaświecenia się lampki kontrolnej potrzeba kilku cykli zapłonu (w przypadku awarii).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2232 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Ponadto mogą występować kody zapłonu i ubogich/niedobrych spalin.
 3. Utrata mocy silnika.
 4. Silnik nie przyspiesza dobrze lub może drgać podczas przyspieszania.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Kod usterki P2232 jest uważany za poważny. Zwarcie w czujniku O₂ może spowodować bardzo słabe osiągi silnika i różne problemy z jazdą.

Przyczyny błędów

Kod P2232 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik tlenu O₂.
 • Problem z przewodami połączeniowymi i złączem w postaci stopionej lub uszkodzonej.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2232

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2232:

 1. Najpierw należy podłączyć skaner OBD-II do komputera pokładowego pojazdu i odczytać wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Następnie należy usunąć kody błędów z pamięci PCM i spróbować przejechać się samochodem, aby sprawdzić, czy błąd P2232 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wiązki przewodów i złącza.
 4. Sprawdź czujnik, w razie potrzeby wymień.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobierz wszystkie zapisane kody. Następnie wyczyść je i przeprowadź jazdę próbną samochodem. Jeśli nie pojawi się żaden kod, oznacza to, że błąd był tymczasowy. Jeśli się pojawi, kontynuuj testowanie.

Przeprowadzić kontrolę wzrokową wiązki przewodów i złączy związanych z czujnikiem tlenu (HO2S). W przypadku stwierdzenia uszkodzeń należy wymienić uszkodzone przewody lub złącza. Następnie należy ponownie zresetować błędy, wykonać jazdę próbną i ponownie odczytać błędy.

Jeśli kod P2232 zostanie znaleziony ponownie, uruchom silnik. Poczekać, aż urządzenie rozgrzeje się do normalnej temperatury roboczej na biegu jałowym. Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego i obserwuj wejście czujnika tlenu.

Jeżeli czujnik tlenu O₂ działa prawidłowo, napięcie przed katalizatorem będzie się zmieniać w sposób ciągły w zakresie od 1 do 900 miliwoltów. Czujniki za katalizatorem będą również pracować w zakresie od 1 do 900 miliwoltów. Czujnik HO2S, który nie działa prawidłowo, należy uznać za uszkodzony, jeżeli silnik jest w dobrym stanie technicznym.

Jeśli czujnik HO2S wyświetla napięcie baterii lub brak napięcia w strumieniu danych narzędzia skanującego. Użyj multimetru, aby uzyskać dane w czasie rzeczywistym ze złącza czujnika HO2S. Jeżeli sygnał wyjściowy jest nadal taki sam, czujnik HO2S ma zwarcie i należy go wymienić.

Może się zdarzyć, że po wykonaniu wszystkich testów kod P2232 jest nadal wyświetlany, co prawdopodobnie wskazuje na uszkodzony czujnik tlenu O₂. Nie można jednak również wykluczyć awarii modułu PCM, dopóki nie zostanie wymieniony czujnik.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2232 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW (X3)
 • Cadillac
 • Daewoo (Matiz)
 • Ford
 • Holden
 • Honda
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Kia
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot
 • Smart
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P2232 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2231, P2233, P2234, P2235, P2236.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz