Kod błędu P2231 – obwód sygnałowy czujnika O2 zwarty z obwodem grzałki (Bank 1, Czujnik 1)

Kod błędu P2231 brzmi jak „obwód sygnałowy czujnika O2 zwarty z obwodem grzałki (Bank 1, Czujnik 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Signal Circuit Shorted to Heater Circuit (Bank 1, Sensor 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2231

Zapisany kod P2231 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył zwarcie w czujniku tlenu 1 dla bloku cylindrów 1. Do monitorowania zawartości tlenu w spalinach. PCM wykorzystuje dane z podgrzewanych czujników tlenu (HO₂S), aby sprawdzić sprawność katalizatora.

Kod błędu P2231 – obwód sygnałowy czujnika O2 zwarty z obwodem grzałki (Bank 1, Czujnik 1)

Czujniki tlenu są wyposażone w element pomiarowy z dwutlenku cyrkonu umieszczony w środku wentylowanej stalowej obudowy. Małe elektrody platynowe są przylutowane między elementem czujnika a przewodami w złączu wiązki czujnika tlenu. Złącze wiązki czujnika O₂ jest podłączone do sieci CAN (Controller Area Network), która łączy wiązkę czujnika tlenu ze złączem PCM.

Każdy czujnik HO₂S jest umieszczony w taki sposób, aby element wykrywający znajdował się bliżej środka rury. Gazy spalinowe dostają się do czujnika tlenu przez specjalne otwory w stalowej obudowie i przechodzą wokół elementu pomiarowego. Ogrzane powietrze powoduje, że jony tlenu wytwarzają energię, która jest wykrywana przez PCM w postaci napięcia.

Gdy pulsujące jony tlenu przemieszczają się między warstwami platyny, następują zmiany w napięciu wyjściowym HO₂S. PCM odczytuje te zmiany napięcia wyjściowego czujnika tlenu jako zmiany stężenia tlenu w spalinach.

Jeśli PCM wykryje poziom napięcia, który nie mieści się w dopuszczalnych parametrach. Zostanie zapisany kod błędu P2231 i może zaświecić się lampka kontrolna awarii (MIL).

W większości pojazdów do zaświecenia się lampki kontrolnej potrzeba kilku cykli zapłonu (w przypadku awarii).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2231 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Ponadto mogą wystąpić kody zapłonu i ubogich/niedobrych spalin.
 3. Utrata mocy silnika.
 4. Silnik nie przyspiesza dobrze lub może drgać podczas przyspieszania.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Kod usterki P2231 jest uważany za poważny. Zwarcie w czujniku O₂ może spowodować bardzo słabe osiągi silnika i różne problemy z jazdą.

Przyczyny błędów

Kod P2231 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik tlenu O₂.
 • Problem z przewodami połączeniowymi i złączem w postaci stopionej lub uszkodzonej.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2231

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2231:

 1. Najpierw należy podłączyć skaner OBD-II do komputera pokładowego pojazdu i odczytać wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Następnie należy usunąć kody błędów z pamięci PCM i spróbować przejechać się samochodem, aby sprawdzić, czy błąd P2231 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wiązki przewodów i złącza.
 4. Sprawdź czujnik, w razie potrzeby wymień.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobierz wszystkie zapisane kody. Następnie wyczyść je i przeprowadź jazdę próbną samochodem. Jeśli nie pojawi się żaden kod, oznacza to, że błąd był tymczasowy. Jeśli się pojawi, kontynuuj testowanie.

Przeprowadzić kontrolę wzrokową wiązki przewodów i złączy związanych z czujnikiem tlenu (HO2S). W przypadku stwierdzenia uszkodzeń należy wymienić uszkodzone przewody lub złącza. Następnie należy ponownie zresetować błędy, wykonać jazdę próbną i ponownie odczytać błędy.

Jeśli kod P2231 zostanie znaleziony ponownie, uruchom silnik. Poczekać, aż urządzenie rozgrzeje się do normalnej temperatury roboczej na biegu jałowym. Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego i obserwuj wejście czujnika tlenu.

Jeżeli czujnik tlenu O₂ działa prawidłowo, napięcie przed katalizatorem będzie się zmieniać w sposób ciągły w zakresie od 1 do 900 miliwoltów. Czujniki za katalizatorem będą również pracować w zakresie od 1 do 900 miliwoltów. Czujnik HO2S, który nie działa prawidłowo, należy uznać za uszkodzony, jeżeli silnik jest w dobrym stanie technicznym.

Jeśli czujnik HO2S wyświetla napięcie baterii lub brak napięcia w strumieniu danych narzędzia skanującego. Użyj multimetru, aby uzyskać dane w czasie rzeczywistym ze złącza czujnika HO2S. Jeżeli sygnał wyjściowy jest nadal taki sam, czujnik HO2S ma zwarcie i należy go wymienić.

Może się zdarzyć, że po wykonaniu wszystkich testów kod P2231 będzie nadal wyświetlany, co prawdopodobnie wskazuje na uszkodzony czujnik tlenu O₂. Nie można jednak również wykluczyć awarii modułu PCM, dopóki nie zostanie wymieniony czujnik.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2231 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • BMW
 • Cadillac
 • Chevrolet (Captiva)
 • Citroen (C4)
 • Fiat
 • Ford
 • Honda
 • Hyundai (Elantra)
 • Kia
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Antara)
 • Peugeot (207, 308)
 • Suzuki
 • Tata (Vista)
 • Volkswagen (Jetta)
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P2231 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2232, P2233, P2234, P2235, P2236.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz