Kod błędu P2229 – obwód czujnika ciśnienia barometrycznego „A” wysoki

Kod błędu P2229 brzmi jak „obwód czujnika ciśnienia barometrycznego „A” wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Barometric Pressure (BARO) Sensor „A” Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2229

Kod diagnostyczny OBD-II P2229 jest definiowany jako wysoka siła sygnału czujnika ciśnienia barometrycznego (BARO). Ustawić, gdy odczyty czujnika ciśnienia barometrycznego są niespójne z aktualnym obciążeniem silnika i otwarciem przepustnicy. Również wtedy, gdy nie korelują z odczytami czujnika ciśnienia bezwzględnego w kolektorze (MAP).

Kod błędu P2229 – obwód czujnika ciśnienia barometrycznego

Większość modułów sterujących pracą układu napędowego (PCM) opiera się na różnej liczbie pomiarów, aby precyzyjnie zapewnić silnikowi optymalny stosunek powietrza do paliwa. Zazwyczaj czujniki barometrycznego ciśnienia powietrza (BARO) są stosowane, gdy obecne są również czujniki absolutnego ciśnienia kolektora (MAP).

Czujniki BARO służą do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Wartość ta jest integralną częścią przy określaniu mieszanek paliwowych. Ponieważ jednostka sterująca silnika musi porównać ciśnienie atmosferyczne z ciśnieniem w kolektorze dolotowym. W celu precyzyjnego dostrojenia mieszanki paliwowej do potrzeb kierowcy w danym momencie podróży.

W pełni funkcjonalnym systemie czujniki MAP i temperatury powietrza dolotowego (IAT) również dostarczają danych wejściowych do PCM.

Połączone dane (ze wszystkich trzech czujników) ostatecznie określają stopień otwarcia przepustnicy. Jak również objętość i czas podawania paliwa, aby dostosować się do czasu zapłonu. Dzięki temu silnik pracuje z optymalną wydajnością, w każdym momencie.

Wartość wejściowa czujnika ciśnienia atmosferycznego (BARO) jest porównywana z napięciem odniesienia. Jeśli wysoki sygnał utrzymuje się przez cztery kolejne sekundy, PCM ustawi kod P2229 i zapali się lampka kontrolna usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2229 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 3. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Zapłon przeskakuje pod obciążeniem lub na biegu jałowym.
 5. Zmniejszona reakcja przepustnicy.
 6. Zmniejszona wydajność silnika.
 7. Zapach paliwa.
 8. Słabe przyspieszenie.
 9. Zwiększone zużycie paliwa.
 10. W niektórych przypadkach może nie być żadnych objawów poza zapisanym kodem błędu.

Usterka P2229 jest poważną usterką, ponieważ może spowodować problemy z silnikiem. Jeśli jednak nie ma żadnych objawów i zapala się tylko kontrolka Check Engine, można ponownie uruchomić system OBD-II i pojazd będzie dalej normalnie pracował.

Przyczyny błędów

Kod P2229 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy lub uszkodzony czujnik ciśnienia atmosferycznego (BARO).
 • Uszkodzone lub zużyte złącze czujnika barometrycznego ciśnienia powietrza.
 • Uszkodzone okablowanie.
 • Usterka mechaniczna powodująca zmianę odczytu BARO.
 • Zatkany katalizator.
 • Silny wyciek spalin przed czujnikami tlenu lub NOx.
 • Uszkodzony czujnik położenia przepustnicy.
 • Uszkodzony lub zanieczyszczony masowy czujnik przepływu powietrza (MAF).
 • Czujnik ciśnienia w kolektorze jest uszkodzony.
 • Uszkodzony czujnik temperatury powietrza wlotowego (IAT).
 • Silnik w złym stanie mechanicznym lub uporczywe kody niewypałów w jednym lub więcej cylindrach.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2229

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2229:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody usterek z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod P2229 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź wszystkie kable i odpowiednie złącza prowadzące do czujników BARO, MAP, MAF lub TPS. Sprawdź, czy nie są one uszkodzone lub postrzępione. W razie potrzeby naprawić lub wymienić.
 4. Sprawdzić i przetestować te czujniki.
 5. W razie potrzeby wymienić uszkodzone czujniki.
 6. Jeśli przyczyną jest uszkodzony moduł PCM, należy go wymienić lub przeprogramować.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdzić pod kątem widocznych uszkodzeń czujników, okablowania i złączy. Następnie należy rozpocząć procedurę diagnostyczną przy użyciu narzędzia skanującego. Aby ustalić, czy błąd P2229 jest jedynym błędem, jeśli nie, może warto najpierw uporządkować inne kody usterek.

Jeśli nie stwierdzono problemów z uszkodzonymi lub skorodowanymi złączami, należy przeprowadzić dokładną kontrolę wszystkich powiązanych przewodów. W razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzone okablowanie.

Sprawdź, czy nie jest zatkany filtr powietrza, uszkodzenie katalizatora. Należy również szukać uszkodzonego lub odłączonego wlotu powietrza, zwichniętych lub zerwanych przewodów podciśnienia oraz niedrożności w przewodzie dolotowym. W razie potrzeby wymień węże, kanały, element filtrujący lub przewody podciśnienia.

Sprawdź czujnik BARO

Jeśli kod pozostaje, sprawdź napięcie odniesienia na złączu czujnika BARO. Sprawdź też uziemienie i ciągłość, szczególnie w przewodzie sygnałowym między PCM a złączem czujnika BARO. Jeśli opór jest nieskończony, naprawić przerwę w obwodzie sygnałowym czujnika ciśnienia atmosferycznego.

Jeśli ciągłość obwodu jest OK, sprawdź działanie czujnika BARO podłączając narzędzie skanujące do pojazdu. Napięcie z czujnika BARO powinno stopniowo spadać z 5 V do 1 V lub nieco mniej, a następnie wzrosnąć z powrotem do około 5 V. Jeśli napięcie sygnału nie zmienia się zgodnie ze specyfikacją producenta, wymień czujnik.

Często odczyty czujnika BARO mogą utknąć na poziomie 4,5 V, niezależnie od warunków pracy silnika. Wskazuje to na zwarcie pomiędzy przewodem sygnałowym a przewodem referencyjnym 5 V. W razie potrzeby naprawić wiązkę przewodów, aby wyeliminować zwarcie.

Jeśli po odłączeniu złącza czujnika BARO nie ma napięcia w linii sygnałowej, występuje wewnętrzne zwarcie i należy wymienić czujnik.

W niektórych przypadkach PCM może być uszkodzony lub w trakcie awarii. Ale jest to niezwykle rzadkie. Dlatego przed jego wymianą najlepiej jeszcze raz wszystko dokładnie sprawdzić.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2229 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura (TL)
 • BMW
 • Cadillac
 • Chevrolet (Malibu)
 • Ford (Transit)
 • GMC
 • Honda (Accord)
 • Hyundai
 • Isuzu (Trooper)
 • Mazda (3, 6)
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi (L200)
 • Saab
 • Suzuki (Grand Vitara)
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P2229 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0237, P2226, P2227, P2228, P222F, P2230.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz