Kod błędu P2195 – sygnał z czujnika O2 niecałkowicie zaniżony (Bank 1, Czujnik 1)

Kod błędu P2195 brzmi jak „sygnał z czujnika O2 niecałkowicie zaniżony (Bank 1, Czujnik 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Signal Stuck Lean (Bank 1, Sensor 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2195

Kod OBD-II P2195 jest ogólnym kodem układu napędowego. Jest on definiowany przez wszystkich producentów pojazdów jako „zakłócenie sygnału czujnika O₂ w położeniu bogatej mieszanki (Bank 1, czujnik 1)”. Gdzie Bank 1 odnosi się do grupy wkładek, w której znajduje się wkładka numer 1.

Kod błędu P2195 – sygnał z czujnika O2 niecałkowicie zaniżony (Bank 1, Czujnik 1)

Podczas normalnej pracy czujnik O₂ reaguje na zmiany zawartości tlenu w strumieniu spalin. W zależności od typu czujnika, wykrywa on zmiany napięcia sygnału lub oporu elektrycznego. PCM wykorzystuje go do utrzymania stosunku powietrza do paliwa na poziomie jak najbardziej zbliżonym do idealnego stosunku 14,7:1.

W pełni sprawny czujnik tlenu nie może generować napięcia sygnału lub rezystancji, które nie ulegają zmianie. Typowy zakres napięcia sygnału wynosi od 0,1 V do 0,9 V.

Wartość 0,45 V oznacza punkt środkowy, w którym mieszanka paliwowo-powietrzna jest jak najbardziej zbliżona do idealnego stosunku 14,7:1.

Dlatego jest bardzo mało prawdopodobne, aby stosunek powietrza do paliwa w mieszance pozostał stały przez dłuższy czas. W związku z tym, gdy PCM nie wykryje zmian w napięciu sygnału czujnika lub jego rezystancji. Zostanie ustawiony kod P2195 i zapali się lampka ostrzegawcza.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2195 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza Check engine na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Pływające obroty i próby zgaśnięcia na biegu jałowym.
 3. Silnik może utknąć w martwym punkcie lub nie dać się uruchomić.
 4. Obniżone osiągi silnika.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.
 6. Czarny dym z rury wydechowej.
 7. Mogą nie występować żadne objawy poza zapisanym kodem usterki.

Stopień nasilenia kodu usterki P2195 waha się od średniego do wysokiego. Jednak nieleczona przez dłuższy czas może doprowadzić do awarii katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P2195 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik tlenu O₂ lub jego grzałka.
 • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów.
 • Problem z ciśnieniem paliwa lub wtryskiwaczem paliwa.
 • Nieszczelny wlot powietrza lub podciśnienie w silniku.
 • Uszkodzony czujnik masowego przepływu powietrza (MAF).
 • Wadliwy czujnik oraz regulator ciśnienia paliwa.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2195

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2195:

 1. Sprawdź wiązkę przewodów i złącza.
 2. Sprawdzić wzrokowo przewody podciśnienia.
 3. Przeprowadzić test ciśnienia paliwa.
 4. Przetestuj czujniki pod kątem uszkodzeń. W razie potrzeby wymień.
 5. Sprawdź moduł PCM, w razie potrzeby wymień go.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnozowanie usterki P2195, sprawdź przewody i złącza prowadzące do czujnika, sprawdź, czy nie są przetarte, stopione, w razie potrzeby napraw. Sprawdzić wzrokowo przewody podciśnienia. Jeśli okaże się, że problemem jest wyciek podciśnienia, warto wymienić wszystkie przewody podciśnienia.

Wymontuj czujnik tlenu O₂ z pojazdu i sprawdź, czy nie jest zanieczyszczony, uszkodzony lub nie osadza się na nim osad. Należy pamiętać, że zabrudzonych lub uszkodzonych czujników tlenu nie można czyścić ani naprawiać.

Podczas wymiany czujnika należy upewnić się, że wszystkie przewody są prawidłowo podłączone i poprowadzone z dala od gorących elementów układu wydechowego. Zamocować bezpiecznie, aby zapobiec tarciu lub ścieraniu się innych elementów.

Skasuj kod usterki P2195 i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy kod powróci, co jest bardzo mało prawdopodobne. Jeśli jednak problem powróci, prawdopodobnie uszkodzony jest również wymieniony czujnik lub obwody monitorujące w PCM.

Sprawdź aktualne biuletyny serwisowe (TSB) dla swojego samochodu. W niektórych przypadkach można przeprowadzić kalibrację PCM i rozwiązać problem.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2195 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Chevrolet (Captiva)
 • Citroen (C4)
 • Ford (Escape, F-150, Focus, Freestyle)
 • Honda (Accord)
 • Hyundai
 • Lexus (IS250, RX350)
 • Lincoln (LS, Town Car)
 • Mazda (3, 6, CX-7)
 • Peugeot (3008, 308, 508, Partner)
 • Skoda
 • Toyota (Avensis, Camry, Corolla, Highlander, IQ, Prado, Prius, RAV4)
 • Volkswagen (Passat, Polo)
 • Volvo
 • UAZ (Hanter, Patriot)

W przypadku kodu usterki P2195 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0102, P0171, P0172, P0174, P0175, P0183, P0194, P0351, P0352, P0353, P0354, P0356, P2106, P2196, P2197, P2198, P2A00, P21F8, P2238.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz

 1. Peugeot

  PEUGEOT 207 wyskakuje błąd P2195, P2237, P0054, P0171 PRAWDO PODOBNIE MA WJĘKSZE SPALANIE PO ZA TYM nawet go nie muli ze dwa razy szarpał przy przyśpieszaniu i czasem obroty falowały na luzie czy miał ktoś podobny problem wymieniłem sondę landa za katem bo coś tam na kompie pokazywało złe odczyty ale to nic nie pomogło dalej wyskakuje błond FAULTY ANTIPOLLUTION MIELIŚCIE COŚ TAKIEGO bo nie wiem co jusz mam wymienić w tym samochodzie PEUGEOT 207 14 16v

  Odpowiedz