Kod błędu P2191 – system zbyt niskokaloryczny przy wyższym obciążeniu (Bank 1)

Kod błędu P2191 brzmi jak „system zbyt niskokaloryczny przy wyższym obciążeniu (Bank 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „System Too Lean At Higher Load (Bank 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2191

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P2191 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2191 – system zbyt niskokaloryczny przy wyższym obciążeniu (Bank 1)

Kod usterki P2191 dotyczy głównie wartości podawanych przez czujnik stosunku powietrza do paliwa, częściej nazywany czujnikiem tlenu (umieszczony w układzie wydechowym). Pomaga to modułowi sterującemu układu napędowego pojazdu (PCM) monitorować ilość paliwa wtryskiwanego do silnika.

W szczególności, PCM wykrywa ubogą mieszankę, co oznacza zbyt dużą ilość powietrza w stosunku powietrza do paliwa. Ten kod jest ustawiony dla banku 1, reprezentuje grupę cylindrów, która obejmuje cylinder nr 1. Może to być usterka mechaniczna lub usterka obwodu elektrycznego. Zależy od producenta pojazdu i układu paliwowego.

Procedury rozwiązywania problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu układu paliwowego, typu czujnika masowego przepływu powietrza (MAF) i kolorów przewodów. Również typ czujnika stosunku powietrza/paliwa/tlenu (AFR / O₂).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2191 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapala się lampka ostrzegawcza Check engine na panelu sterowania.
 2. Brak trakcji, brak mocy.
 3. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.

Przyczyny błędów

Kod P2191 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik powietrza/paliwa/tlenu (AFR / O₂).
 • Uszkodzony czujnik masowego przepływu powietrza (MAF).
 • Najprawdopodobniej uszkodzony jest moduł sterujący skrzynią biegów (PCM).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2191

Sprawdź czujnik powietrza/paliwa/tlenu (AFR / O₂), aby rozwiązać problem i skorygować kod błędu P2191. Jeżeli urządzenie stale sygnalizuje, że silnik pracuje na ubogiej mieszance, należy zidentyfikować wszelkie zmiany, które mogą powodować pracę silnika na ubogiej mieszance. Należą do nich:

 1. Układ paliwowy, w tym regulator ciśnienia paliwa.
 2. Czujnik ciśnienia paliwa.
 3. Wtryskiwacze paliwa.
 4. Czujnik O₂ za katalizatorem.
 5. Układ EVAP, w tym zawór kontrolny odmulania.
 6. Jeżeli czujnik AFR / O₂ wskazuje, że silnik pracuje normalnie nawet przy niskiej mieszance, można podejrzewać PCM, jeżeli wszystkie inne problemy zostały usunięte.

Wszystkie inne kody muszą zostać zdiagnozowane przed wykryciem usterki. Ponieważ problemy, które powodują wyświetlanie innych kodów, mogą również powodować ustawienie błędu P2191.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem jest zawsze zapoznanie się z Technicznymi Biuletynami Serwisowymi (TSB) dla danego pojazdu. Twój problem z P2191 może być już znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozowania.

Następnie zlokalizuj czujnik proporcji powietrza/paliwa/tlenu i czujnik masowego przepływu powietrza w swoim pojeździe. Po znalezieniu należy sprawdzić wzrokowo złącza i okablowanie. Należy szukać otarć, przetarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku.

Odłącz złącza i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz złączy. Sprawdź, czy nie wyglądają na zardzewiałe, spalone lub uszkodzone w inny sposób. Jeśli konieczne jest oczyszczenie zacisków, w każdym sklepie z częściami zamiennymi można kupić środek do czyszczenia styków elektrycznych.

Jeśli nie jest to możliwe, należy zaopatrzyć się w alkohol medyczny i szczoteczkę z lekkim plastikowym włosiem, aby je wyczyścić. Następnie należy pozostawić je do wyschnięcia na powietrzu, a styki pokryć smarem dielektrycznym w celu ich zabezpieczenia.

Jeśli dysponujesz narzędziem skanującym, usuń z pamięci kody błędów diagnostycznych i sprawdź, czy kod powróci. Jeśli tak nie jest, problem najprawdopodobniej dotyczy połączenia.

Sprawdź czujnik

Jeśli kod P2191 powróci, należy sprawdzić sygnał napięcia czujnika masowego przepływu powietrza w PCM. Za pomocą narzędzia diagnostycznego monitoruj napięcie czujnika masowego przepływu powietrza.

Jeśli narzędzie diagnostyczne nie jest dostępne, sprawdź sygnał pochodzący z czujnika masowego przepływu powietrza za pomocą woltomierza cyfrowego. Po podłączeniu czujnika czerwony przewód woltomierza powinien być podłączony do przewodu sygnałowego czujnika masowego przepływu powietrza. Czarny przewód woltomierza musi być uziemiony, tzn. musi iść do ziemi.

Uruchom silnik i monitoruj sygnał wejściowy czujnika masowego przepływu powietrza. Sygnał czujnika masowego przepływu powietrza powinien wzrastać wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika.

Należy sprawdzić specyfikacje producenta, ponieważ może tam znajdować się tabela informująca, jakie powinno być napięcie przy danej liczbie obrotów na minutę. Jeśli to się nie uda, wymień czujnik masowego przepływu powietrza i spróbuj ponownie.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2191 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • BMW
 • Citroen (C4)
 • Ford (Focus)
 • Hyundai (Accent, Elantra, Solaris, Veloster, i10, ix35)
 • Infiniti
 • Kia (Ceed, Cerato, Forte, Rio, Sorento, Soul, Sportage)
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Mini
 • Opel (Corsa)
 • Peugeot (3008, 307, 308)
 • Volkswagen (Touareg)

W przypadku kodu usterki P2191 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0131, P0642, P2177, P2178, P2179, P2180, P2187, P2188, P2189, P2190, P2192, P2193, P2194, P2414.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz