Kod błędu P2189 – układ zbyt ubogi na biegu jałowym (Bank 2)

Kod błędu P2189 brzmi jak „układ zbyt ubogi na biegu jałowym (Bank 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „System Too Lean at Idle (Bank 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2189

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P2189 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2189 – układ zbyt ubogi na biegu jałowym (Bank 2)

Ten kod jest niejednoznaczny i może nie zawsze być widoczny, ponieważ może nie być wyświetlana kontrolka Check engine. Jeśli użytkownik nie posiada skanera diagnostycznego, może nie być świadomy tego faktu. Kod ten jest trudny do złamania bez zastosowania strategii diagnostycznej. Problem z mieszanką paliwową na biegu jałowym jest zwykle wykrywany podczas odczytywania innych błędów za pomocą skanera.

Ten kod błędu oznacza, że mieszanka paliwowa jest zbyt uboga (za dużo powietrza i za mało paliwa) na biegu jałowym. Informacja „Bank 2” wskazuje na problem po stronie, po której nie ma cylindra numer jeden. Kod P2187 to ten sam kod, ale dla Banku 1 (strona z cylindrem numer jeden).

Istnieje obszerna lista komponentów, które mogą spowodować wystąpienie scenariusza błędu P2189. Jednak w przypadku większej liczby urządzeń procedura diagnostyczna nie jest skomplikowana, a jedynie czasochłonna. Strategia znajdowania błędów wymaga obserwowania i odnotowywania problemów. Kontrola rozpoczyna się od najczęstszych z nich i przechodzi dalej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2189 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Samochód zatrzymuje się na biegu jałowym.
 2. Trudny do uruchomienia, zwłaszcza w wysokiej temperaturze.
 3. Bardzo nieregularna praca na biegu jałowym (obroty zmienne).
 4. Dodatkowe kody towarzyszą błędowi P2189.
 5. Odgłosy gwizdania.
 6. Niższe liczby, gdy działa turbodoładowanie.
 7. Zapach paliwa.

Błąd P2189 należy traktować jako poważny, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na silnik pojazdu. Zbyt uboga mieszanka może powodować nieprawidłową pracę silnika i zwiększać zagrożenie na drodze.

Przyczyny błędów

Kod P2189 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony jest czujnik O₂ (przedni).
 • Uszczelka pokrywy zaworów jest zużyta.
 • Nieszczelny lub poluzowany korek wlewu oleju.
 • Powietrze przedostaje się do kolektora dolotowego za czujnikiem przepływu masy z powodu samego kolektora. Rozłączone lub pęknięte przewody podciśnienia, nieszczelność czujnika MAP, nieszczelność by-passu turbosprężarki lub jego zablokowanie. Problem z przewodami układu wspomagania hamulców lub nieszczelność przewodów układu EVAP.
 • Uszkodzony czujnik MAP.
 • Zawór odmulający EVAP.
 • Wyciek z wtryskiwacza paliwa.
 • Uszkodzony regulator ciśnienia paliwa.
 • Nieszczelny układ wydechowy.
 • Zawór nie działa prawidłowo, zawór nie działa prawidłowo.
 • Awaria ECM (komputera sterującego pracą silnika).
 • Uszkodzona grzałka O₂ (przednia).
 • Zatkany filtr paliwa.
 • Pompa paliwa jest zużyta i wytwarza niskie ciśnienie.
 • Uszkodzony czujnik masowego przepływu powietrza.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2189

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2189:

 1. Sprawdzić korek wlewu paliwa pod kątem pęknięć, nieszczelności i działania.
 2. Unieś maskę silnika i sprawdź, czy korek wlewu oleju jest szczelnie zamknięty.
 3. Jeśli wystąpiły dodatkowe kody, zacznij od ich sprawdzenia i usunięcia.
 4. Poszukaj wycieków powietrza, zaczynając od czujnika masowego przepływu powietrza. Sprawdź przewód lub połączenie między czujnikiem a kolektorem wlotowym na całej długości. Sprawdzić, czy nie ma pęknięć lub luźnych połączeń.
 5. Dokładnie sprawdź wszystkie przewody podciśnieniowe podłączone do kolektora dolotowego oraz do układu wspomagania hamulców. Sprawdź przewód do czujnika MAP i wszystkie przewody do turbosprężarki, jeśli jest zamontowana.
 6. Przy pracującym silniku użyj puszki do czyszczenia gaźnika. Rozpylić niewielką ilość środka wokół podstawy kolektora dolotowego. Także na styku dwóch połówek, jeśli składa się z dwóch części. Spryskać podstawę recyrkulacji spalin w poszukiwaniu nieszczelności w kolektorze. W przypadku wykrycia nieszczelności nastąpi wzrost liczby obrotów na minutę.
 7. Sprawdzić szczelność zaworu i przewodu PCV.
 8. Sprawdzić wtryskiwacze paliwa pod kątem zewnętrznych wycieków paliwa.
 9. Sprawdź regulator ciśnienia paliwa, odłączając przewód podciśnieniowy i potrząsając nim w celu sprawdzenia, czy nie ma w nim paliwa. Jeśli jest obecny, należy go wymienić.
 10. Wyłącz silnik i umieść manometr do pomiaru ciśnienia paliwa na zaworze Schradera na szynie paliwowej prowadzącej do wtryskiwaczy. Uruchom silnik i zanotuj ciśnienie paliwa na biegu jałowym i ponownie przy 2500 obr/min. Porównaj te wartości z ciśnieniem referencyjnym paliwa dla danego pojazdu, które można znaleźć w Internecie. Jeśli objętość lub ciśnienie wykraczają poza dopuszczalny zakres, należy wymienić pompę lub filtr.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Strategia identyfikacji usterki rozpoczyna się od jazdy próbnej i obserwacji ewentualnych objawów. Następnym krokiem jest użycie skanera kodów (dostępnego w każdym sklepie z częściami samochodowymi) i zeskanowanie dodatkowych kodów.

Błąd P2189 wskazuje, że mieszanka paliwowa jest uboga, szczególnie na biegu jałowym. Jest to podstawowy kod, który może wystąpić z powodu wielu elementów. Mogą jednak wystąpić inne błędy spowodowane wadliwymi częściami.

Jeśli jazda próbna nie powoduje żadnych objawów, może to nie być oryginalny kod. Innymi słowy, mieszanka paliwowa nie jest zubożona. Za ustawienie kodu błędu odpowiedzialny jest komputer lub czujnik tlenu.

Każdy samochód ma co najmniej dwa czujniki tlenu – jeden przed katalizatorem, a drugi za katalizatorem. Czujniki te sygnalizują ilość wolnego tlenu pozostałego w spalinach po spaleniu, co decyduje o proporcjach paliwa.

Czujnik przedni odpowiada głównie za mieszankę, drugi czujnik, znajdujący się za wydechami, służy do porównania z czujnikiem przednim. Aby ustalić, czy katalizator działa prawidłowo.

Jeśli występuje płynna praca na biegu jałowym lub jeden z innych objawów, należy rozpocząć proces od najbardziej prawdopodobnej przyczyny. Albo do kolektora dolotowego napływa niepomiarowe powietrze (zasysa je, omijając czujnik), albo nie ma ciśnienia paliwa.

Pozostałe elementy powinny zostać sprawdzone przez serwis wyposażony w skaner i programator Tech 2.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2189 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • BMW
 • Hyundai (Santa Fe)
 • Kia (Sedona)
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mazda (6)
 • Mercedes-Benz
 • Porsche (Cayenne)
 • Volkswagen (Touareg)

W przypadku kodu usterki P2189 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0026, P0174, P0300, P0302, P0304, P0306, P2179, U0447.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz