Kod błędu P2185 – czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika 2 obwód wysokie wejście

Kod błędu P2185 brzmi jak „czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika 2 obwód wysokie wejście”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Coolant Temperature (ECT) Sensor 2 Circuit High Input”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2185

Kod OBD-II P2185 pojawia się w obwodzie czujnika temperatury płynu chłodzącego, gdy poziom sygnału wejściowego jest wysoki. Występuje, gdy PCM wykryje napięcie lub wartość rezystancji wyższą niż parametry projektowe. Odchylenie powinno wynosić około 10% w danym okresie czasu.

Kod błędu P2185 – czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika 2 obwód wysokie wejście

Czujniki temperatury w nowoczesnych silnikach są typu zmiennooporowego, które przetwarzają temperaturę na napięcie sygnałowe. Im zimniejszy płyn chłodzący silnik, tym większy opór. Wraz ze wzrostem temperatury płynu chłodzącego opór spada, zwiększając tym samym napięcie sygnału do PCM.

Rzadko zdarza się, aby silnik miał tylko jeden czujnik temperatury płynu chłodzącego. W większości przypadków do sterowania termometrem wykorzystywany jest jeden czujnik. Drugi steruje elektrycznym wentylatorem chłodnicy lub zaworami zimnego startu w niektórych starszych systemach.

Niektóre silniki Diesla mogą mieć specjalny czujnik temperatury płynu chłodzącego, który steruje świecami żarowymi.

W rezultacie, gdy zmienia się temperatura płynu chłodzącego, zmienia się opór i PCM to widzi. Gdy silnik jest zimny, opór jest wysoki. Gdy silnik jest ciepły, opór jest niski. Jeśli PCM wykryje stan napięcia, który wydaje się nienormalnie wysoki, ustawiony zostanie błąd P2185.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2185 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik staje lub słabo się uruchamia (zwłaszcza przy rozruchu zimnego silnika).
 3. Pływające obroty i próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Silnik pojazdu przegrzewa się.
 5. Czarny dym z rury wydechowej przy stosowaniu bogatej mieszanki.
 6. Nadmierna emisja NOx może wystąpić, gdy mieszanka jest uboga.
 7. Nieprawidłowa praca wentylatorów chłodzących.

Usterka P2185 nie jest poważną usterką i samochód będzie można uruchomić i kontynuować jazdę. Należy jednak jak najszybciej rozwiązać ten problem, ponieważ wadliwa wymiana ciepła może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Przyczyny błędów

Kod P2185 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik ECT.
 • Obwód czujnika temperatury płynu chłodzącego jest otwarty.
 • Uszkodzona jest wiązka przewodów czujnika temperatury płynu chłodzącego lub złącze.
 • Niski poziom płynu chłodzącego silnik.
 • Termostat płynu chłodzącego silnik nie otwiera się przy odpowiedniej temperaturze.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2185

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2185:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się, kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P2185.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź poziom płynu chłodzącego (silnik powinien być zimny).
 4. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i połączenia związane z czujnikiem pod kątem poluzowania i uszkodzenia. W razie potrzeby naprawić usterki.
 5. Jeśli czujnik ECT uległ awarii, należy go wymienić.
 6. Sprawdź termostat; jeśli uległ awarii, wymień go.
 7. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem do usunięcia błędu P2185, jest przestudiowanie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W przypadku znanych problemów z danym pojazdem.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową, aby sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem oczywistych wad, takich jak zadrapania, otarcia, odsłonięte przewody lub ślady spalenia. Następnie należy sprawdzić złącza i połączenia pod kątem bezpieczeństwa, korozji i uszkodzeń styków.

Należy dokładnie sprawdzić integralność wiązek przewodów i zabezpieczyć wszelkie luźne przewody. Jeśli znajdziesz spalony przewód, przylutuj go i upewnij się, że jest odpowiednio zaizolowany.

Sprawdź płyn chłodzący i termostat

Sprawdź, czy poziom płynu chłodzącego jest prawidłowy, zarówno w chłodnicy (gdy jest zimna), jak i w zbiorniku przelewowym płynu chłodzącego. Sprawdzić, czy nie ma wycieków i czy kapturek uszczelniający działa prawidłowo.

Jeśli w układzie jest za mało płynu chłodzącego, silnik może nie rozgrzać się prawidłowo. Bo jeśli czujnik temperatury nie będzie miał kontaktu z płynem chłodzącym to nie odczyta temperatury.

Za pomocą termometru bezdotykowego lub narzędzia skanującego w czasie rzeczywistym sprawdź, czy silnik rozgrzewa się prawidłowo. Normalnie górny wąż chłodnicy powinien pozostać stosunkowo zimny do momentu otwarcia termostatu. Po czym szybko się nagrzeje.

Jeśli termostat jest otwarty, płyn chłodzący będzie płynął w sposób ciągły, uniemożliwiając osiągnięcie przez silnik temperatury roboczej. Może to być również przyczyną kodu usterki P2185.

Za pomocą termometru lub narzędzia diagnostycznego sprawdź temperaturę silnika po 10-15 minutach pracy. Jeśli temperatura nie osiąga temperatury roboczej, sprawdź czujnik ECT.

Sprawdzić czujnik temperatury płynu chłodzącego (ECT)

Sprawdzić wizualnie czujnik pod kątem uszkodzeń przewodów lub złączy i w razie potrzeby naprawić. Następnie podłącz skaner OBD2, jeśli temperatura silnika jest nadmiernie wysoka, około 140°C, nie jest to normalne.

Odłącz czujnik na silniku i zobacz czy odczyt spadnie o np. 10°C. Jeśli tak, to prawdopodobnie czujnik jest uszkodzony, zwarty wewnętrznie, co powoduje przekazywanie do PCM sygnału o niskiej rezystancji.

Ale, jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że to czujnik, a nie okablowanie, możesz przeprowadzić test. Sprawdź rezystancję czujnika względem masy za pomocą omomierza. Rezystancja zwykłego czujnika będzie się nieco różnić w zależności od samochodu.

Ale ogólnie, jeśli temperatura silnika wynosi około 95 stopni Celsjusza, to opór będzie wynosił około 200 omów. W temperaturze około -20°C opór będzie wynosił ponad 10 000 omów.

Użyj tego testu, aby określić, czy opór czujnika odpowiada temperaturze twojego silnika. Jeśli nie zgadza się z temperaturą silnika, to prawdopodobnie masz uszkodzony czujnik.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2185 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura
 • Audi (A3, Q7)
 • BMW
 • Chevrolet (Spark)
 • Dodge
 • Ford
 • Honda (Accord, CR-V, Civic, Fit, Pilot, Stepwgn)
 • Seat (Ibiza)
 • Skoda (Octavia, Superb)
 • Volkswagen (Caddy, Golf, Jetta, Passat, Tiguan, Transporter)

W przypadku kodu usterki P2185 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0115, P0116, P0117, P0118, P0119, P0125, P0128, P2182, P2183, P2184, P2186.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz