Kod błędu P2181 – wydajność układu chłodzenia

Kod błędu P2181 brzmi jak „wydajność układu chłodzenia”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cooling System Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2181

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P2181 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2181 – wydajność układu chłodzenia

Temperatura silnika jest monitorowana w układzie chłodzenia przy każdym uruchomieniu silnika i służy kilku celom. Gdy silnik jest zimny, mieszanka paliwowo-powietrzna jest bogatsza, co pozwala na płynną pracę silnika na biegu jałowym w miarę jego rozgrzewania się.

Moduł sterujący (PCM) wykrywa niską temperaturę silnika, która może wpływać na skuteczność recyrkulacji spalin (EGR). Wykrywa również ciepło, sygnalizując problem zanim silnik się przegrzeje.

W przeciwieństwie do większości kodów ogólnych, które są stosunkowo specyficzne dla danego przedmiotu lub obszaru, kod P2181 jest nieco niejasny. Ten błąd jest rozpoznawany i ustawiany, jeśli temperatura silnika jest poza zakresem.

W takim przypadku układ chłodzenia jest albo za gorący, albo za zimny. Oznacza to, że kod zostanie ustawiony, jeśli odczyt temperatury silnika zmienia się w tempie większym niż to, które PCM uznaje za normalne.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2181 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Wskaźnik temperatury silnika pokazuje temperaturę wyższą lub niższą od normalnej.
 3. Silnik staje lub słabo się uruchamia (zwłaszcza przy rozruchu zimnego silnika).
 4. Pływające obroty lub próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 5. Przegrzanie silnika pojazdu.
 6. Wentylatory chłodzące nie działają prawidłowo.

Błąd P2181 nie jest poważnym błędem, pojazd będzie można uruchomić i kontynuować jazdę. Należy jednak jak najszybciej rozwiązać ten problem, ponieważ nieprawidłowa wymiana ciepła może prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Przyczyny błędów

Kod P2181 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik ECT.
 • Uszkodzony obwód czujnika temperatury płynu chłodzącego.
 • Uszkodzona wiązka przewodów czujnika temperatury płynu chłodzącego lub złącze.
 • Poziom płynu chłodzącego silnik jest niski.
 • Termostat płynu chłodzącego silnik nie otwiera się przy odpowiedniej temperaturze.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2181

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2181:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P2181.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd wystąpi ponownie.
 3. Sprawdź poziom płynu chłodzącego (silnik powinien być zimny).
 4. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i połączenia związane z czujnikiem pod kątem poluzowania i uszkodzenia. W razie potrzeby naprawić usterki.
 5. Jeśli czujnik ECT uległ awarii, należy go wymienić.
 6. Sprawdź termostat; jeśli uległ awarii, wymień go.
 7. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem do usunięcia błędu P2181, jest przestudiowanie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W przypadku znanych problemów z danym pojazdem.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową, aby sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem oczywistych wad, takich jak zadrapania, otarcia, odsłonięte przewody lub ślady spalenia. Następnie należy sprawdzić złącza i połączenia pod kątem bezpieczeństwa, korozji i uszkodzeń styków.

Należy dokładnie sprawdzić integralność wiązek przewodów i zabezpieczyć wszelkie luźne przewody. Jeśli znajdziesz spalony przewód, przylutuj go i upewnij się, że jest odpowiednio zaizolowany.

Sprawdź płyn chłodzący i termostat

Sprawdź, czy poziom płynu chłodzącego jest prawidłowy, zarówno w chłodnicy (gdy jest zimna), jak i w zbiorniku przelewowym płynu chłodzącego. Sprawdzić, czy nie ma wycieków i czy kapturek uszczelniający działa prawidłowo.

Jeśli w układzie jest za mało płynu chłodzącego, silnik może nie rozgrzać się prawidłowo. Bo jeśli czujnik temperatury nie będzie miał kontaktu z płynem chłodzącym to nie odczyta temperatury.

Za pomocą termometru bezdotykowego lub narzędzia skanującego w czasie rzeczywistym sprawdź, czy silnik rozgrzewa się prawidłowo. Normalnie górny wąż chłodnicy powinien pozostać stosunkowo zimny do momentu otwarcia termostatu. Po czym szybko się nagrzeje.

Jeśli termostat jest otwarty, płyn chłodzący będzie płynął w sposób ciągły, uniemożliwiając osiągnięcie przez silnik temperatury roboczej. Może to być również przyczyną kodu usterki P2181.

Za pomocą termometru lub narzędzia diagnostycznego sprawdź temperaturę silnika po 10-15 minutach pracy. Jeśli temperatura nie osiąga temperatury roboczej, sprawdź czujnik ECT.

Sprawdzić czujnik temperatury płynu chłodzącego (ECT)

Sprawdzić wizualnie czujnik pod kątem uszkodzeń przewodów lub złączy i w razie potrzeby naprawić. Następnie podłącz skaner OBD2, jeśli temperatura silnika jest nadmiernie wysoka, około 140°C, nie jest to normalne.

Odłącz czujnik na silniku i zobacz czy odczyt spadnie o np. 10°C. Jeśli tak, to prawdopodobnie czujnik jest uszkodzony, zwarty wewnętrznie, co powoduje przekazywanie do PCM sygnału o niskiej rezystancji.

Ale, jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że to czujnik, a nie okablowanie, możesz przeprowadzić test. Sprawdź rezystancję czujnika względem masy za pomocą omomierza. Rezystancja zwykłego czujnika będzie się nieco różnić w zależności od samochodu.

Ale ogólnie, jeśli temperatura silnika wynosi około 95 stopni Celsjusza, to opór będzie wynosił około 200 omów. W temperaturze około -20°C opór będzie wynosił ponad 10 000 omów.

Użyj tego testu, aby określić, czy opór czujnika odpowiada temperaturze twojego silnika. Jeśli nie zgadza się z temperaturą silnika, to prawdopodobnie masz uszkodzony czujnik.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2181 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi (A4, Q5)
 • Chevrolet (Cruze)
 • Chrysler (300C, Grand Voyager, Sebring, Town and Country)
 • Dodge (Avenger, Caliber, Challenger, Charger, Grand Caravan, Journey, Magnum, RAM)
 • Hyundai (Solaris)
 • Jeep (Liberty)
 • Porsche (Cayenne)
 • Volkswagen (Beetle, Bora, Eos, Jetta, Passat, Touareg)

W przypadku kodu usterki P2181 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0118, P0128, P0171, P0420, P0442, P2400.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz