Kod błędu P2167 – czujnik położenia przepustnicy/pedału „E” maksymalna wydajność przy zatrzymaniu

Kod błędu P2167 brzmi jak „czujnik położenia przepustnicy/pedału „E” maksymalna wydajność przy zatrzymaniu”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Throttle/Pedal Position Sensor (PPS) „E” Maximum Stop Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2167

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P2167 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2167 – czujnik położenia przepustnicy/pedału

Czujnik położenia przepustnicy (TPS) reaguje na ruch pedału przyspieszenia. Jest to rodzaj potencjometru. Przetwarza on pozycję przepustnicy na napięcie wyjściowe i wysyła sygnał napięciowy do modułu sterującego silnika (ECM). Wykrywa również prędkość otwarcia i zamknięcia przepustnicy i dostarcza sygnał napięciowy do ECM.

Kod P2167 oznacza, że komputer pojazdu wykrył napięcie czujnika poza normalnym zakresem pracy. Przy zamkniętej przepustnicy sygnał wynosi około 0,45 V, a dolna granica przy otwartej wynosi 0,17 – 0,20 V.

Najprościej mówiąc, czujnik położenia przepustnicy służy do określenia, w jakiej pozycji znajduje się przepustnica. Jeśli wartość sygnału jest bardzo różna od wartości referencyjnej, ustawiany jest ten kod.

Kiedy ten kod jest zapisany, PCM normalnie wprowadza pojazd w tryb awaryjny lub awaryjne. W tym trybie przyspieszenie silnika może być mocno ograniczone lub całkowicie wyłączone.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2167 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 3. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Słaba prędkość.
 6. Spadek mocy silnika spowodowany wolną reakcją przepustnicy.
 7. Awaria tempomatu.

Błąd P2167 jest uważany za poważny, ponieważ może powodować problemy z silnikiem i obsługą. W przypadku znalezienia tego kodu, wskazane jest jak najszybsze podjęcie działań naprawczych.

Przyczyny błędów

Kod P2167 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik położenia przepustnicy „A” lub czujnik położenia pedału przyspieszenia.
 • Awaria obwodu sterowania przepustnicą lub złe połączenie elektryczne czujników TPS, PPS i PCM.
 • Zwarcie wiązki przewodów czujnika TPS, PPS.
 • Zakleszczenie sprężyny powrotnej przepustnicy.
 • Blokada przepustnicy.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2167

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2167:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P2167.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i połączenia dotyczące czujnika położenia przepustnicy „A” lub czujnika położenia pedału przyspieszenia pod kątem poluzowania i uszkodzenia.
 4. Przetestuj TPS, czujnik PPS.
 5. Sprawdzić, czy sprężyna powrotna jest sprawna.
 6. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, przeprowadź jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Dokładnie sprawdź czujnik położenia przepustnicy (TPS) lub czujnik położenia pedału przyspieszenia (PPS). Sprawdzić złącze i okablowanie pod kątem otworów, skorodowanych styków itp. W razie potrzeby naprawić lub wymienić, aby usunąć błąd P2167.

Sprawdź napięcie na TPS, PPS, powinno być w granicach 0,45-0,17 V (niektóre pojazdy mogą mieć inne wartości). Jeśli napięcie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, wskazuje to na problem. W razie potrzeby wymienić czujnik.

W przypadku niedawnej wymiany może być konieczna regulacja TPS, PPS. W niektórych pojazdach instrukcja montażu wymaga odpowiedniego ustawienia lub regulacji (szczegóły w instrukcji naprawy).

Jeśli nie ma żadnych objawów, problem może być przerywany i wyczyszczenie kodu może go tymczasowo rozwiązać. W takim przypadku na pewno należy sprawdzić wiązkę przewodów, czy nie jest nigdzie przetarta, postrzępiona itp.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2167 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge (Caravan, RAM)
 • Ford (F-150)
 • Jeep (Compass, Grand Cherokee, Liberty)
 • Kia
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P2167 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0652, P2116, P2115, P2127, P2166.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz