Kod błędu P2139 – czujnik położenia przepustnicy/pedału/przełącznik „D”/”F” korelacja napięcia

Kod błędu P2139 brzmi jak „czujnik położenia przepustnicy/pedału/przełącznik „D”/”F” korelacja napięcia”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Throttle/Pedal Position Sensor/Switch (TPPS) „D”/”F” Voltage Correlation”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2139

Kod usterki samochodu P2139 „Błąd korelacji napięcia pozycji przepustnicy lub pedału przyspieszenia z czujnikami położenia 'D’/’F'”. Wskazuje na problem ze zdolnością przepustnicy do prawidłowego otwierania i zamykania.

Kod błędu P2139 – czujnik położenia przepustnicy/pedału/przełącznik

Technologia sterowania przepustnicą zaczęła być powszechnie stosowana w latach 90. Jego celem, jest zapewnienie większej kontroli nad emisją, oszczędnością paliwa, trakcją i kontrolą stabilności, tempomatem i reakcją skrzyni biegów.

Wcześniej sterowanie przepustnicą w samochodzie było po prostu przewodem z bezpośrednim połączeniem między pedałem gazu a przepustnicą. Czujnik położenia przepustnicy (TPS) znajduje się naprzeciwko dźwigni przepustnicy.

TPS przetwarza ruch i położenie przepustnicy na sygnał napięciowy i wysyła go do komputera zarządzającego silnikiem. Który wykorzystuje sygnał napięcia zmiennego do tworzenia strategii sterowania silnikiem.

Technologia elektronicznego sterowania przepustnicą obejmuje czujnik położenia pedału przyspieszenia, elektronicznie sterowaną przepustnicę. Jak również dwa integralne czujniki położenia przepustnicy do korelacji współczynników i komputer zarządzający silnikiem.

Komputer monitoruje stosunek obu napięć. Gdy oba napięcia się pokrywają, system działa normalnie. Gdy odbiegają one o dwie sekundy, ustawiany jest kod P2139, wskazujący na usterkę gdzieś w systemie.

Z tym błędem mogą występować inne kody usterek, co dodatkowo definiuje problem. Należy zrozumieć, że utrata kontroli nad przepustnicą może być niebezpieczna.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2139 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 4. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 5. Silnik nie daje się rozpędzić, a reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 6. Słabe przyspieszenie.
 7. Utrata mocy silnika spowodowana wolną reakcją przepustnicy.

Błąd P2139 jest dość poważny, gdyż jego wystąpienie może spowodować problemy z silnikiem i obsługą pojazdu. Zaleca się jak najszybsze usunięcie błędu, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Przyczyny błędów

Kod P2139 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzenie czujnika położenia przepustnicy lub czujnika położenia pedału przyspieszenia (TPPS).
 • Uszkodzenie obwodu czujnika położenia przepustnicy lub złe połączenie elektryczne.
 • Wiązka przewodów czujnika położenia przepustnicy jest zwarta do masy lub innego przewodu.
 • Pokrywa korpusu przepustnicy jest zdeformowana, co uniemożliwia prawidłowe obracanie się kół zębatych.
 • Uszkodzony elektroniczny korpus przepustnicy.
 • Korozja złącza MAP lub TPS.
 • Zatarcie sprężyny powrotnej przepustnicy.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2139

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2139:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P2139.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i połączenia dotyczące czujników położenia przepustnicy „D” i „F” pod kątem poluzowania i uszkodzenia.
 4. Porównać czujniki położenia przepustnicy „D” i „F” za pomocą narzędzia skanującego, w razie potrzeby wymienić wadliwy czujnik.
 5. Sprawdzić, czy sprężyna powrotna jest sprawna.
 6. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Dokładnie sprawdź czujnik położenia przepustnicy (TPS), złącze wiązki przewodów i wiązkę przewodów pod kątem przerw itp. W razie potrzeby naprawić lub wymienić, aby usunąć błąd P2139.

Sprawdź napięcie czujnika położenia przepustnicy (TPS), powinno mieścić się w granicach 0,45-0,17 V (niektóre pojazdy mogą mieć inne wartości). Jeśli napięcie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, to jest problem. W razie potrzeby wymienić czujnik.

Jeśli został niedawno wymieniony, może być konieczne wyregulowanie TPS. W niektórych samochodach instrukcja montażu wymaga odpowiedniej regulacji lub przeszkolenia czujnika.

Sprawdzić górną pokrywę korpusu przepustnicy pod kątem pęknięć lub deformacji. Jeśli są, to wymień korpus przepustnicy.

Za pomocą woltomierza sprawdź czujnik pedału przyspieszenia (APP). Włącz kluczyk i powoli wciskaj pedał. Napięcie powinno rosnąć płynnie od 0,5 do 5,0. Wymień czujnik, jeśli napięcie jest stale wysokie lub jeśli na przewodzie sygnałowym po prostu nie ma napięcia.

Jeśli nie ma żadnych objawów, problem może być przerywany i wyczyszczenie kodu może go tymczasowo rozwiązać. W takim przypadku na pewno powinieneś sprawdzić okablowanie, czy nie jest nigdzie wyszczerbione, postrzępione itp.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2139 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Ford (Transit)
 • Isuzu
 • Opel (Astra)

W przypadku kodu usterki P2139 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0068, P0120, P0121, P0122, P0123, P0124, P0510, P2135, P2136, P2137, P2138, P2140.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz