Kod błędu P212D – czujnik położenia przepustnicy/przełącznik „G” obwód wysokiego wejścia

Kod błędu P212D brzmi jak „czujnik położenia przepustnicy/przełącznik „G” obwód wysokiego wejścia”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Throttle Position Sensor/Switch (TPS) „G” Circuit High Input”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P212D

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P212D jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P212D – czujnik położenia przepustnicy/przełącznik

Czujnik położenia przepustnicy (TPS) reaguje na ruch pedału przyspieszenia. Jest to rodzaj potencjometru. Przekształca on położenie przepustnicy na napięcie wyjściowe i wysyła sygnał napięciowy do modułu sterowania silnikiem (ECM). Wykrywa on również prędkość otwierania i zamykania przepustnicy i przekazuje sygnał napięciowy do ECM.

Gdy przepustnica jest zamknięta, sygnał z czujnika położenia wynosi około 0,45 V. Jeśli napięcie sygnału TPS zbliża się do 5 V, ustawiany jest kod błędu P212D. Jednostka sterująca rozpoznaje problem jako wysoki poziom sygnału w obwodzie czujnika położenia przepustnicy „G”.

Mówiąc najprościej, czujnik położenia przepustnicy służy do określania położenia przepustnicy. Jeżeli wartość sygnału przekracza normalną górną granicę, PCM ustawia ten kod.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P212D dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się.
 2. Niestabilna lub niska prędkość biegu jałowego.
 3. Zwiększona prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym.
 4. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 5. Silnik nie pracuje równomiernie (pulsowanie).
 6. Silnik nie reaguje na naciśnięcie pedału przyspieszenia.

Po wystąpieniu błędu P212D zostanie uruchomiony tryb bezpieczny lub awaryjny, ograniczający prędkość pojazdu do około 50 km/h. Zaleca się jak najszybsze wyeliminowanie problemu.

Przyczyny błędów

Kod P212D może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Obwód czujnika położenia przepustnicy jest otwarty lub złącze elektryczne.
 • Wiązka przewodów czujnika położenia przepustnicy jest otwarta lub zwarta z masą lub innym przewodem.
 • Uszkodzony czujnik położenia przepustnicy.
 • Uszkodzony komputer (PCM).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P212D

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P212D:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się, kiedy i w jakich okolicznościach wystąpiła usterka.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i przeprowadź jazdę próbną, aby sprawdzić, czy usterka wystąpiła ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo, czy przewody elektryczne i połączenia związane z czujnikiem położenia „G” przepustnicy nie są poluzowane lub uszkodzone.
 4. Porównaj czujniki położenia przepustnicy „A” i „G” za pomocą narzędzia skanującego i w razie potrzeby wymień wadliwy czujnik.
 5. Ponownie wyczyść kod błędu z pamięci komputera, a następnie przeprowadź jazdę próbną, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Dokładnie sprawdzić czujnik położenia przepustnicy (TPS), złącze wiązki przewodów i wiązkę przewodów pod kątem pęknięć itp. Napraw lub wymień, jeśli to konieczne, aby usunąć błąd P212D.

Sprawdź napięcie na czujniku TPS (więcej informacji można znaleźć w instrukcji serwisowej pojazdu). Jeśli napięcie jest zbyt wysokie, oznacza to, że wystąpił problem. W razie potrzeby wymień czujnik.

Jeśli był niedawno wymieniany, może być konieczna regulacja TPS. W niektórych samochodach instrukcje instalacji wymagają prawidłowego wyregulowania czujnika (szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji serwisowej).

Jeśli nie ma żadnych objawów, problem może występować sporadycznie, a usunięcie kodu może rozwiązać go tymczasowo. W takim przypadku należy zdecydowanie sprawdzić wiązkę przewodów, aby upewnić się, że nie jest nigdzie przetarta, postrzępiona itp.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P212D może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Ford
 • Honda
 • Jeep
 • Mitsubishi
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P212D czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P212A, P212B, P212C, P212E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz